
Ostettu sovellus ei toimi
Kaikki ohjelmiin, iTunes Storeen, App Storeen, synkronointiin, iOS-käyttöjärjestelmään jne. liittyvät keskustelut tänne
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 18.10.2013 klo 20.40
Ostettu sovellus ei toimi
Viesti Kirjoittaja Speedospede »
Sellanen ongelma että ostin ensimmäistä kertaa app storesta pelin ja maksoin visa electronilla. Kaikki meni hyvin, peli latautui jne. Yritin avata peliä, mutta näyttö pysyi vain mustana ja sitten heitti minut taas kotinäytölle. Kelasin, että auttaisi jos poistaisin pelin ja lataisin uudestaan, mutta app storessa lukee vain, että se maksaa sen ja sen verran ?! Kaiken järjen mukaan se pitäisi olla siellä ladattavissa. Noh, sitten kelasin ettei maksu mennyt läpi tai jotain joten luonnollisesti tsekkasin sitten verkkopankin ja siellä lukee, että katevaraus 1,89 (eli pelin hinta obviously) eli johtuuko tosta etten saa sitä saakutti peliä? MULLA ON TYLSÄÄ JA TOI ON EKA ASIA MINKÄ OON TUOLTA OSTANU JA HALUAN VAAN PELATA.. Kyseessä siis peli sally's spa (sairaan jännä ja haastava peli, suosittelen). Mikä avuksi? Auttakaa fiksut ihmiset 

-
- Viestit: 6125
- Liittynyt: 1.11.2010 klo 21.26
- Paikkakunta: Etelä-Helsinki
Re: Ostettu sovellus ei toimi
Viesti Kirjoittaja E-W »
Jos ja kun olet pelin onnistuneesti ostanut, niin ei App Store veloita sinua uudelleen. Klikkaamaan vaan sitä rahamäärän kuvaa.
Oletko muuten päivittänyt puhelimesi käyttistä, kun tavallisesti ostettujen ohjelmien hinnan kohdalla pitäisi olla pilvilogon kuva?
Edit. Tuo peli näyttää muuten maksavan 2,69 euroa. Oletko ostanut oikean ohjelman ja/tai katsonut hinnan oikein?
Edit2. Ja kuten toivottavasti luit pelin kuvauksesta, se ei toimi iOS 7 -käyttöjärjestelmäversiolla. Päivitys on kuvauksen mukaan tulossa. Toivottavasti tutustuit ohjelman kuvaukseen ennen sen ostamista.
Oletko muuten päivittänyt puhelimesi käyttistä, kun tavallisesti ostettujen ohjelmien hinnan kohdalla pitäisi olla pilvilogon kuva?
Edit. Tuo peli näyttää muuten maksavan 2,69 euroa. Oletko ostanut oikean ohjelman ja/tai katsonut hinnan oikein?
Edit2. Ja kuten toivottavasti luit pelin kuvauksesta, se ei toimi iOS 7 -käyttöjärjestelmäversiolla. Päivitys on kuvauksen mukaan tulossa. Toivottavasti tutustuit ohjelman kuvaukseen ennen sen ostamista.
Viimeksi muokannut E-W, 18.10.2013 klo 21.02. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
ZTE Blade (Insmat Screen Protector, tarvikeakku 1300 mAh, microUSB-datakaapeli 30 cm).
A13 7" Capacitive Touch Screen Android 4.0 Tablet PC w/ TF / Camera / Wi-Fi / G-Sensor - Black.
Compaq Prolinea 4/33.
A13 7" Capacitive Touch Screen Android 4.0 Tablet PC w/ TF / Camera / Wi-Fi / G-Sensor - Black.
Compaq Prolinea 4/33.
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Ostettu sovellus ei toimi
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ja tuo maksu on ns. katevaraus, joka tehdään kun uudella kortilla maksetaan eka kerran. Se palautetaan parissa päivässä.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Ostettu sovellus ei toimi
Viesti Kirjoittaja pallo »
Eli jos mä haen uuden Electronin, saan ostaa kaupasta ekalla kerralla vaikka 69€:lla ja joku palauttaa sen takaisin vai? Katevaraus on katevaraus - se on maksu jota pankki ei ole vielä kaiketi hyväksynyt, mutta raha kyllä sata varmaan katoaa sen tapahduttua.
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit