Ongelmana on, että tuo iPhone 5S:än terveys sovellus ei laske askelia eikä myöskään käveltyä/juostua matkaa. Yleiskatsauksessa näyttää "ei tietoja".
Terveystiedot -> Kuntoilu -> Askeleet -> Jaa tiedot -> Tietolähteet: ei mitään Kaverilla näyttää tietolähteet kohdassa "iPhone".
Kaikki asetukset oon yrittäny koluta läpi, että saisin toimimaan, mutta mitään ratkaisua en tähän nyt tahdo löytää..
Esimerkiksi asetusten kautta sijaintipalveluihin, niin sielä ei näy terveys sovellusta, en kyllä tiedä tarviiko se edes kyseistä palvelua toimiakseen.
Kiitos avusta!
Viimeksi muokannut amanita, 4.11.2014 klo 17.49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy:Otsikon hienosäätöä :=)
Juu. Hieman erikoista että se on jätetty siitä pois. Ehkä sen on ajateltu tulevan suoraan sähköisenä kehon koostumusanalyysistä tai jostain muusta vastaavasta.
Itselläni on täsmälleen sama tilanne kuin threadin aloittajalla; askeleet eivät mittaudu eikä lähteissä ei näy mitään. Homma lakkasi itsestään toimimasta joskus loppuvuodesta enkä ole saanut sitä enää takaisin; yritetty on palautaa laite (iPhones 5s) varmuuskopiosta (niin salatusta kuin salaamattomastakin, mitä on jossain pidetty ratkaisevana tekijänä) ja tyhjentää terveys- sovelluksen kaikki data (näkyi listana ja pystyi poistamaan) eikä mikään tunnu tepsivän. Kiva oli sovellus mutta kun ei vaan enää toimi
Mitään vinkkejä mitä vois kokeilla? Tuorein iOS sisällä.
Onko alkuperäiseen ongelmaan jollain ratkaisuehdotusta ?
Mulla samat ongelmat Yleikatsaukseen/kävelty+juostumatka ei tule mitään tietoa. Puhelin (iP5) on käynnistetty uudestaan mutta ei auttanut asiaa...
Tarkennuksena vielä että malli on 5c (sorry edell epätarkkuus) ja ainakin https://www.apple.com/iphone-5c/specs/ mukaan tuo Terveys on Built-in ominaisuus.
IOS 8.2 tuli ladattua mutta ei auttanut asiaa...
Koitin päivittää myös Yle uutisvahdin. Ei onnistunut. Poistin ohjelman ja koitin uutta latausta. No eipä onnistu sekään. Ikonin (harmaa neliö) alla lukee vaan "Odotetaan". On jo odotettu tovijos toinenkin...
Luretex kirjoitti:Tarkennuksena vielä että malli on 5c (sorry edell epätarkkuus) ja ainakin https://www.apple.com/iphone-5c/specs/ mukaan tuo Terveys on Built-in ominaisuus.
IOS 8.2 tuli ladattua mutta ei auttanut asiaa...
Terveys sovellus varmaan tulee mukana, mutta iphone 5c ei sisällä M7 tai M8 prosessoria mikä tarvitaan tuohon liikuntatietojen mittaamiseen.
Mutta jos mittaat matkan esim. Sports Tracker sovelluksella, tuleeko silloin näkyviin liikuntatietoja?
Viimeksi muokannut iccb, 10.3.2015 klo 11.19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
MacBook Pro 13" M1 (2020)
Macbook Pro 15" (late 2016)
Mac Mini (late 2012)
Kyllä näkyy nyt, kun asensin sports trackerin ja siinä kun tallentaa kuljetun matkan, niin näkyy Terveys sovelluksessa. Eipä tästä kyllä niin suurta iloa ole.
Kumma että ettei tälaista tietoa saa muuta kuin tällaisella palstalla kyselemällä (sovellus ei toimi ellei ole jotain toista sovellusta josta data tulee).
En tiedä mikä hanikka nyt päällä kun nyt akku hupenee ihan silmissä. Sports Trackerin olen kyllä sulkenut, mutta voiko se silti jotenkin "olla aktiivinen" ?
tth78 kirjoitti:Samoiten tuosta ei löydy niin paljoa älyä, että osaisi laskea BMI:n kun syöttää painon ja pituuden...
Nyt löytyy 8.2 päivityksen jälkeen. Ehdottaa minulle ainakin oikeaa, kun on syöttänyt joskus pituuden ja päivän painon niin ehdottaa viimeisimmästä laskettua BMItä...
Apple iMac 5K 3.3/24/512 (15) # iPhone 12 mini # +
Nikon D500, Nikkoreita +
Mulla BMI:tä ei näy vaikka 8,2 sisällä. Taidan lopettaa tämän terveyshääräämisen puhelimen kanssa ja odottelen parempia aikoja. Jos vaikka ehtis paremmin liikkuakin kun ei tuskaile tämän bugipuuron kanssa....
Voisi kuvitella, että sportstrackerin treenit kirjautuisivat Terveys appin Harjoitukset lehden taakse, mutta ei siellä mitään näy.
Kävelty + juostu matka lehden takaa löytyy kylläkin sportstrackerin lähettämät tiedot, mutta ne eivät taas täsmää Terveys appin viikon kokonaislukuihin esimerkiksi.
Näin viikon käytön jälkeen tämä Terveys app vaikuttaa lähinnä monimutkaiselta. Vai onko user error?
iPhone | Apple Watch | iPad | Macbook Pro | Airpods
Olen nyt joutunut katselemaan tuota HealthKittiä työn puolesta, kun pitäisi siirtää siitä tietoja ulos. Ensimmäinen mielikuva on se, että terveydenhuollon kannalta tuo on täysin roskaa. Ilmeisesti koko kitti on todellisuudessa suunnattu ihan muualle.
Mittaukset talletetaan yksittäisinä pisteinä eikä niitä voi linkittää muihin. Tämä hävittää tiedon siitä, että tietyt arvot ovat peräisi samasta mittauksesta. Kyllä siitä pystyy piirtämään hienoja käyriä painon kehityksestä, mutta terveydenhuollossa tarvittaisi tieto siitä, että tietyt tulokset liittyvät toisiinsa. Mittausten yhdistäminen päivämäärän eikä edes kellonajan perusteella ole riittävän luotettavaa.
Olenkohan varmasti ymmärtänyt asian ihan oikein. Tuo vaikuttaa järjesttömältä suunnittelulta.
Historiaa: Plus, Se, Ci, PB160, Duo230, LC475, Mac mini 2007, MacBook mid-2009 ja pari ei-Apple-macciä, iPhonet 4, 4s, 5, 5s 6s, 7, 8,11pro, SE, iPad 3 ja 4, AW0
Puhun siitä, jos verenpainemittarilla talletetaan mittaus HealthKitin kautta iPhoneen, se pilkkoutuu useampaan osaan. Mihinkään ei jää tietoa siitä, että alapaine, yläpaine ja syke on saatu samassa mittauksessa. Niitä ei pysty linkittämään toisiinsa vaan ne talletetaan kukin omana mittauksenaan. Tai onko niin, että pystyisi, mutta sitä ei käytännössä tehdä.
Toki, voidaan tehdä päätelmiä siitä, että ne on tuotettu samalla laitteella ajallisesti lähekkäin, mutta varmuutta siitä ei ole.
Ja verenpaine on yllä esimerkkinä kuvaamassa ongelmaa. En nyt, kesken kokouksen, muista juuri verenpaineen yksityiskohtia.
Historiaa: Plus, Se, Ci, PB160, Duo230, LC475, Mac mini 2007, MacBook mid-2009 ja pari ei-Apple-macciä, iPhonet 4, 4s, 5, 5s 6s, 7, 8,11pro, SE, iPad 3 ja 4, AW0
Matkamies kirjoitti:Puhun siitä, jos verenpainemittarilla talletetaan mittaus HealthKitin kautta iPhoneen, se pilkkoutuu useampaan osaan. Mihinkään ei jää tietoa siitä, että alapaine, yläpaine ja syke on saatu samassa mittauksessa. Niitä ei pysty linkittämään toisiinsa vaan ne talletetaan kukin omana mittauksenaan. Tai onko niin, että pystyisi, mutta sitä ei käytännössä tehdä.
Toki, voidaan tehdä päätelmiä siitä, että ne on tuotettu samalla laitteella ajallisesti lähekkäin, mutta varmuutta siitä ei ole.
Ja verenpaine on yllä esimerkkinä kuvaamassa ongelmaa. En nyt, kesken kokouksen, muista juuri verenpaineen yksityiskohtia.
se mitä sinne Health sovellukseen tallennetaan ei todellakaan ole se mitä siellä HealthKitissä liikkuu. Se on ihan eri juttu.