Hei,
Eli uuden iPhonen sain ja tuli se sitten ekana lykättyä kiinni MBP:hen, johon olin siirtänyt iTunesin kautta Appit MacMinistä, jossa oli aiemmin 3G syncattuna.
Kuvittelin, että appien sisältämä data siirtyisi mukana, ja näin ollen olisin saanut uuden nelosen MBP:hen synciin, mutta kuitenkin vanhat Appit niiden datan kansssa. Noh, näin ei käynyt. Palautin iPhonen tehdasasetuksiin ja laitoin MacMiniin kiinni ja palautin 3G:n varmuuskopiosta. Kaikki OK.
Nyt sitten on mahdoton päivittää tai hankkia uusia Appeja, kun erroria tulee.
"Verification Required before you can make purchases, you must tap continue to sign in, then verify your payment info"
Google antaa paljon ongelmasta kärsineiden selityksiä, mutta ei vastausta. Ongelma on joskus itsellä aiemminkin ollut ja asia korjautunut kun menen vain edi payment info ja muutan toisen Visan korttitiedot. Nyt asia ei auta. Kokeilut boottailla, loggailla ulos.
Onko kukaan tästä selvinnyt? Apple tarjoaa uskomattoman huonoa tukea kun kyse on iTunes Store ostoista tai Apple ID:stä. Tekisi mieli avautua asiasta!
Itse en ole löytänyt mitään, minne voisin soittaa / tai laittaa sähköpostia ongelmasta.
e. Jaa, taitaa olla väärällä alueellakin... Voi siirtää.
e2. Näkyiin peruskonsti vaan on, että hakkaa niin monta kertaa edit payment infoon eri tietoja uusia korttinumeroita ja muuttaa nimeä ja osoitetietoja niin jotenkin se sitten menee läpi ja alkaa toimimaan. Myös osoitteen jakaminen kahdelle riville tekee iTunesista "onnellisemman" ja päästää läpi, eikä jää looppaan erroriin.
Verification required -ongelma
Täällä voit kysyä mistä tahansa, jos et löydä vastausta muualta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 532
- Liittynyt: 1.9.2008 klo 12.09
Verification required -ongelma
Viesti Kirjoittaja ef0p »
Viimeksi muokannut kallekilponen, 31.3.2011 klo 21.26. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
-
- Viestit: 532
- Liittynyt: 1.9.2008 klo 12.09
Re: veification required -ongelma
Viesti Kirjoittaja ef0p »
Jottei threadista nyt ihan turha tulisi, niin voisin kyllä tähän samaan kysyä, että mikäs olisi paras tapa saada iPhone 4 synccaus toiseen tietokoneeseen, pois MacMinistä? Voiko iTunes kansion siltään siirtää toiseen koneeseen.
Mielellään tietysti niin, että en menettäisi Appien tietoja. Voi järjestellä ja hoitaa kaiken muun puhelimesta kuntoon, ei siis tarvitse olla suora varmuuskopio vanhasta iPhonesta, mutta kohan kun Appien data vaan pysyisi tietokoneen vaihdossa mukana.
Mielellään tietysti niin, että en menettäisi Appien tietoja. Voi järjestellä ja hoitaa kaiken muun puhelimesta kuntoon, ei siis tarvitse olla suora varmuuskopio vanhasta iPhonesta, mutta kohan kun Appien data vaan pysyisi tietokoneen vaihdossa mukana.
Viimeksi muokannut ef0p, 31.3.2011 klo 8.58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13142
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: veification required -ongelma
Viesti Kirjoittaja egoste »
Tämä ei ole virheilmoitus: "Verification Required before you can make purchases, you must tap continue to sign in, then verify your payment info"
Vaan tärkeä tilin käyttäjän varmistus, kun on otettu uusi laite käyttöön jollekin iTunes tilille.
Siinä siis kysytään esim. luottokortin varmistusnumeroa - ei muuta.
ja voit kopioida koko iTunes kansion koneesta toiseen, mutta synkronointi täytyy tehdä uudestaan.
Vaan tärkeä tilin käyttäjän varmistus, kun on otettu uusi laite käyttöön jollekin iTunes tilille.
Siinä siis kysytään esim. luottokortin varmistusnumeroa - ei muuta.
ja voit kopioida koko iTunes kansion koneesta toiseen, mutta synkronointi täytyy tehdä uudestaan.
Viimeksi muokannut egoste, 31.3.2011 klo 10.15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 17.5.2011 klo 19.05
Re: Verification required -ongelma
Viesti Kirjoittaja Tseip »
Itsellä aivan sama ongelma, kun tänään tipahti iPhone4 postiin, oletko saanut vastausta tähän mistään muualta. Ainakaan tässä ketjussa ei jeesiä näköjään liikaa ole tullut. ![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit