Sivu 1/1

Apple watch sleep focus -ongelma

Lähetetty: 11.8.2024 klo 14.59
Kirjoittaja feuerstrahl
Moi,

Siirsin kellon puhelimesta toiseen täyden resetin tehden ja kaikki toimii, mutta en saa konffaatua kelloa niin että sleep focus -tilaan meno lukitsisi näytön kellossa. Ennen kello toimi niin, että kun sleep meni päälle, niin kruunua piti painaa muutamia sekunteja pohjassa. Nyt näyttö aktivoituu jatkuvasti sleep tilan ollessa päällä kun joku siihe osuu tai ranne heilahtaa. Mistä olisi kyse ? En kuollaksenikaan löydä asetuksista ratkaisua.

Googletin tätä englanniksi ja muutamilla muillakin näytti olleen tätä ongelmaa mutta en siltikään löytänyt ratkaisua.

Re: Apple watch sleep focus -ongelma

Lähetetty: 2.9.2024 klo 21.04
Kirjoittaja Laineju0
Moi,
Tarkista, onko sinulla kellossa Asetukset-> Uni - valinnoissa "Uninäyttö" - valinta pois päältä ? Uninäyttö pitää olla päällä, niin sitten kellon näyttö ei aktivoidu ilman kruunun painallusta.

Jos tuon asetuksen muutos ei auta, niin avaa iPhonen Asetukset - ohjelma ja sieltä Keskity-tila -> Nukkuminen. "Muokkaa näyttöjä" - otsikon alla on Valinnat > , josta löytyy myös Uninäyttö , joka pitää olla valittuna päälle.