
MobileMe ja luonnokset
Keskustelua laitteista. Huom! Tänne vain keskustelu itse laitteista, ei ohjelmista tai iOS-käyttöjärjestelmästä
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 10811
- Liittynyt: 11.4.2008 klo 16.55
MobileMe ja luonnokset
Viesti Kirjoittaja arttula »
Onkohan kyseessä bugi vai jälleen uusi ominaisuus MobileMe:ssä, että mailia kirjoittaessa uusi posti tallettuu Drafts-kansioon, mutta ei poistu sieltä, vaikka painaa "lähetä" -nappia ? Maili näkyy kuitenkin "Sent"-kansiossa lähettämisen jälkeen. Silti se roikkuu hämäävästi Drafteissa, eikä aina voi olla oikein varma, lähtikö posti vai nou. 

Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
-
- Viestit: 1014
- Liittynyt: 19.6.2007 klo 12.51
- Paikkakunta: Helsinki / Kaakkois-Suomi
Re: MobileMe ja luonnokset
Viesti Kirjoittaja mutofuto »
Ainakin Tigerin Mail roikottaa vedoksia omassa kansiossaan hetkisen aikaa, usein tallentaa jopa minuutin välein uuden luonnoksen työn alla olevasta viestistä. Katoaa ajallaan.arttula kirjoitti:Onkohan kyseessä bugi vai jälleen uusi ominaisuus MobileMe:ssä, että mailia kirjoittaessa uusi posti tallettuu Drafts-kansioon, mutta ei poistu sieltä, vaikka painaa "lähetä" -nappia ? Maili näkyy kuitenkin "Sent"-kansiossa lähettämisen jälkeen. Silti se roikkuu hämäävästi Drafteissa, eikä aina voi olla oikein varma, lähtikö posti vai nou.
Ja näin siis IMAP-tilejä käytettäessä, tod näk johtuu väärästä serverikonffauksesta.
Halinen.org
MBPr 13" / Thunderbolt Display / ~35TB SSD+HDD+RAID / Nikon - Imagine. / Sony FS
G4 MDD FW800 / iMac G3 DV SE / iPhone 12 mini / iPad Mini 5
MBPr 13" / Thunderbolt Display / ~35TB SSD+HDD+RAID / Nikon - Imagine. / Sony FS
G4 MDD FW800 / iMac G3 DV SE / iPhone 12 mini / iPad Mini 5
-
- Viestit: 10811
- Liittynyt: 11.4.2008 klo 16.55
Re: MobileMe ja luonnokset
Viesti Kirjoittaja arttula »
Käytän MobileMe:tä web-liittymän kautta. Sillä ei ainakaan draftit poistu, vaan vielä toissapäiväiset roikkuvat siellämutofuto kirjoitti: Ainakin Tigerin Mail roikottaa vedoksia omassa kansiossaan hetkisen aikaa, usein tallentaa jopa minuutin välein uuden luonnoksen työn alla olevasta viestistä. Katoaa ajallaan.
Ja näin siis IMAP-tilejä käytettäessä, tod näk johtuu väärästä serverikonffauksesta.
Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 6.1.2005 klo 23.08
Re: MobileMe ja luonnokset
Viesti Kirjoittaja andie »
Harmillisen keskeneräiseltä vaikuttaa koko MobileMe, ainakin tuo webbipalvelu. Eri koneilla ja selaimilla sitä oon käyttänyt, toimii välillä vähän miten sattuu. Kalenterimerkinnät eivät joskus tallennu, yhteystiedoissa puhelinnumeroa muuttaessa muuttuukin jonkun toisen numero.. iPhonella kun siirrän saman MobileMe-tilin inboxista jotain kansioon, niin webmailissa viesti on sekä inboxissa että kansiossa. Kunnes joskus päivän päästä mystisesti synkkautuukin iPhonen kanssa. Kirjoitin palautetta, ainut tämän hetken "fix" on kuulemma painaa refreshia selaimesta tai loggautua ulos ja taas sisään.
arttula kirjoitti:Onkohan kyseessä bugi vai jälleen uusi ominaisuus MobileMe:ssä, että mailia kirjoittaessa uusi posti tallettuu Drafts-kansioon, mutta ei poistu sieltä, vaikka painaa "lähetä" -nappia ? Maili näkyy kuitenkin "Sent"-kansiossa lähettämisen jälkeen. Silti se roikkuu hämäävästi Drafteissa, eikä aina voi olla oikein varma, lähtikö posti vai nou.
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit