Sain eilen viimein upouuden iTouchin (2G, 8GB). Hankinnan tarkoituksena oli käyttää Touchia HTPC:n musiikkikirjaston kauko-ohjaukseen iTunesin ja Applen Remote-applikaation kanssa. Latasin siis koneelle uusimman iTunesin (8.0.2.20) ja Remote-applikaation Touchiin AppleStoren kautta. Aluksi jouduin hieman painimaan routerin ja palomuurisoftan kanssa, mutta lopulta Touch ja PC:n iTunes löysivät toisensa ja pääsin vahvistamaan ohjausyhteyden PIN-koodilla. Kun yhteys kirjastoon on päällä, niin Remote-ohjaus toimii mainiosti (paitsi Volume-slide, joka toimii vain satunnaisesti, mutta se lienee yleisempi ongelma).
Suurin ongelma on kuitenkin se, että jos Touch menettää yhteyden iTunesin kirjastoon, niin uutta yhteyttä ei synny ilman iTunesin uudelleen käynnistämistä PC:ssä. Jos siis esim. käynnistän iTunesin ja Remote-applikaation ja pistän soiton käyntiin ja sen jälkeen teen Touchilla jotain muuta, esim. katson säätietoja, niin palatessani Remote-applikaatioon se vain sanoo, että etsitään kirjastoa saamatta siihen kuitenkaan yhteyttä. Uusi yhteys kirjastoon onnistuu vain vasta kun menen PC:lle ja käynnistän iTunesin uudestaan. Pahempi ongelma on kuitenkin se, että yhteys kirjastoon menetetään toisinaan myös silloin, kun jätän Touchin vähäksi aikaa rauhaan (Remote-applikaation ollessa päällä), jolloin ruutu pimenee ja laite lukittuu. Kun sitten jonkin ajan päästä herättelen Touchia, niin Remote on edelleen päällä ja toisinaan yhteys on säilynyt ja ohjaus toimii, mutta toisinaan Remote lähtee taas hakemaan kirjastoa siinä onnistumatta (musiikki PC:llä siis soi koko ajan). Olen kokeillut Remoten pysy yhteydessä koko ajan -asetusta ja se kyllä auttaa, mutta ei 100%:sti. Senkin kanssa on yhteys Touchin torkahdettua toisinaan katkennut. Jossain nettiarvostelussa nimenomaan kehuttiin, että yhteys kirjastoon toimii mainiosti vaikka Touchilla tekee välillä jotain muutakin, nyt näin ei käy. Palomuurin ei tule mitään valitusta blokatuista yhteyksistä ja iTunesin uudelleen käynnistys tosiaan auttaa aina. Onko kenelläkään ideoita siitä, mikä tässä voisi olla ongelmana? Käyttiksenä on 64-bit Vista ja iTunes on siihen sopiva versio.
iPod Touch ja Remote-applikaatio iTunesin kanssa
Keskustelua laitteista. Huom! Tänne vain keskustelu itse laitteista, ei ohjelmista tai iOS-käyttöjärjestelmästä
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 7.3.2009 klo 11.30
iPod Touch ja Remote-applikaatio iTunesin kanssa
Viesti Kirjoittaja attsolo »
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 7.3.2009 klo 11.30
Re: iPod Touch ja Remote-applikaatio iTunesin kanssa
Viesti Kirjoittaja attsolo »
Jatketaan vielä, että nyt on kokeiltu toinenkin kone. Tässä koneessa 32-bit Vista, mutta täsmälleen samat ongelmat kuin tuossa edellä eli tietyn lepoajan jälkeen kirjasto hukkuu eikä se löydy kuin käynnistämällä iTunes uudestaan. Jos ei kellään ole ehdotuksia ongelman mahdollisesta syystä, niin onko kenelläkään päinvastaisia kokemuksia eli Remote käytössä iTunesin kanssa (Vistalla) ja kaikki toimii kuin tanssi? Kokeilin muuten myös XBMC:n Remote-sovellusta, joka on hyvin samantapainen, ja siinä vastaavaa ongelmaa ei ole eli yhteys ei häviä.
2 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit