Mitäs kaikkea pitäisi ihmisen ostoskoriinsa kerätä, että saisi puhelut äänitettyä lennosta tietokoneelle? Koneena tuommoinen valkoinen iMac tai Macbook Air.
Toiminnallisuus mitä tarvitsisin olisi sellainen, että puhelinhaastattelut saisi suoraan koneelle talteen. Ajattelin, että pitänee asentaa Windows OSX:n rinnalle, jotta saisi MS OneNoten toimimaan. Tietenkin jos joku osaa vinkata korvaavan softan OSX:lle, niin aina parempi. OneNoten haluaisin siksi, että sillä pystyy äänittämään puhelua ja kirjoittamaan muistiinpanoja samalla niin, että rivinvaihdot merkitään äänitiedostoon. Tästä seuraa siis se, että voin jälkikäteen muistiinpanojeni rivejä hyppiessä kuunnella, mitä nauhalle on tarttunut sillä hetkellä kun olen kulloisenkin rivin kirjoittanut.
Mutta siis nyt ihan ensiksi. Miten saan Nokia e90:stä äänet kulkemaan Macille? iMacissa varmaankin on sopivat sisääntulot valmiina, mutta Airiin kai pitäisi hankkia joku ulkoinen äänikortti vai kuinka? Entä millaisia johtoja tähän tarvitaan?
Nykyinen systeemini on se, että Ultimate Voice Recorder nauhoittaa puhelut jä lähettää ne automaattisesti Gmailiin, josta voin sitten ladata ne koneelle ja kuunnella. Mutta tuo muistiinpanojen ja audion synkkaaminen olisi pakko saada toimimaan tavalla tai toisella, ja aivan yhtä hyvin voisi toimistolta soitellessa ottaa ne koneelle - tien päällä rupatellessa tuo UVR toki on hyvä olemassa.
Puhelun äänittäminen Macille?
Kaikki ääneen ja musiikin tekoon liittyvä.
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 8.5.2008 klo 13.24
- Paikkakunta: Jyväskylä
Puhelun äänittäminen Macille?
Viesti Kirjoittaja jliski »
-
- Viestit: 196
- Liittynyt: 30.1.2008 klo 11.19
Re: Puhelun äänittäminen Macille?
Viesti Kirjoittaja harriba »
Helpoin vaihtari on ottaa kaiutinpuhelu ja instaa vaikka Audacity jolla äänittää koko setti built-in micin kautta. Low tech mutta toimivaksi todettu.
iPhone 3GS 32G 3.1 (taskussa)
iPhone 3G 16G 3.1 (vaimolla)
Air 1.86GHz 128G SSD (töissä)
iMac 24'' Core Duo 3.06GHz 4G 8800GS (kotona)
AppleTV (olkkarissa)
iPhone 3G 16G 3.1 (vaimolla)
Air 1.86GHz 128G SSD (töissä)
iMac 24'' Core Duo 3.06GHz 4G 8800GS (kotona)
AppleTV (olkkarissa)
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 13.10.2009 klo 14.48
Re: Puhelun äänittäminen Macille?
Viesti Kirjoittaja Baton »
mulla on toi mprec ammattilaisten systeemi, se mahdollistaa puheluiden äänittämisen niin että saan mp3 filet sähköpostiin, ja mitään ei tallennu puhelimeen.Oon ite käyttäny haastatteluissa, tosin firma maksaa kuukausi maksun. Mun mielestä helppo ja hyvä, tosin maksullinen. http://www.mprec.com Mut toi olis kiinostavaa, et miten sais textin ja mp3 filen synkkaamaan niin et vois tehdä texti hakua mp3 fileen, onks sellasta softaa olemassa? jos joku tietää, olis käyttöä..
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit