Mikä olisi järkevin kuvankäsittelyohjelma, jos pääasiallinen tarkoitus on tehdä tieteellisiin artikkeleihin
kuvamateriaalia ja muokata valokuvia?
Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 22.5.2004 klo 22.33
Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja tuorau »
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Jos kuvamäärät eivät ole isoja niin Photoshop Elementsin uusin malli on sopiva tai PhotoLine. PL on ehkä sopivampi, kun sillä pystyy ymmärtääkseni kääntämään kuvat painoon sopiviksi. Joku asioihin paremmin perehtynyt voinee antaa parempia suosituksia.
Mac mini M2, 16 Gt, MacOS Sonoma 14.3.1, Magic Mouse, Magic Trackpad ja 24" Eizo ColorEdge CG2420, iPhone SE 64G, iOS 17.0.2 sekä iPad A16 128G, iOS 18.5.
-
- Viestit: 7768
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 12.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja Juhani L »
Mutta tieteitä on monia. Millaisista kuvista mahtaa nyt olla kyse? Valokuvat, mikroskooppikuvat, kartat, satelliittikuvat, taidekuvat ja kaavakuvat saattavat vaatia vähän erilaisia vehkeitä. Vaikuttaa kovasti myös se, että painetaanko hienosti vai huonosti vai onko pdf-tiedosto artikkelien pääasiallinen jakelukanava.
-
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.11.2004 klo 16.43
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja ER »
PhotoLinen ongelma on se, että sen käyttöön löytyy kovin vähän oppaita ja muita vinkkejä. Tuosta syystä päätyisin itse pikemmin oikeaan Photariin (vaikka PL:n omistankin ja se on varsin monipuolinen ohjelma).
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 22.5.2004 klo 22.33
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja tuorau »
Tarkennettakoon että kyse on ensisijaisesti mikroskooppikuvista. Pääasiallinen jakelumuoto on varmaankin pdf.
-
- Viestit: 513
- Liittynyt: 31.7.2007 klo 18.09
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja mikaha »
Photoline on minun suositukseni. Siinä on se dokumentin luontiosa varsin pitkälle viety ja voi viedä suoraan pdf:ksi ne tidostot. Se on pieni ja nopea esim photariin verrattuna. Tuossa tulikin jo esille, että haittapuolena ei kovin paljoa ole mitään tutoriaaleja netistä saatavana, mutta tokihan softan mukana tulee käyttöohjeet (tosin kaikki tiedämme ettei käyttöohjeet vastaa kaikkiin kysymyksiin luovassa työssä). Itse olen aika helposti löytänyt photolinesta kaikki tarvitsemani toiminnot joskin joitakin juttuja on joutunut vähän haeskelemaan.tuorau kirjoitti:Tarkennettakoon että kyse on ensisijaisesti mikroskooppikuvista. Pääasiallinen jakelumuoto on varmaankin pdf.
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 22.5.2004 klo 22.33
Re: Mikä olisi järkevä kuvankäsittelyohjelma
Viesti Kirjoittaja tuorau »
Photoline vaikuttaa kokeilun perusteella ihan pätevältä. Photoshopissa on varmaankin samat ominaisuudet, joten kumpi
tahansa varmaan sopii tähän tarkoitukseen. Hintakin taitaa olla suunnilleen sama. Kiitokset kommenteista.
tahansa varmaan sopii tähän tarkoitukseen. Hintakin taitaa olla suunnilleen sama. Kiitokset kommenteista.
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit