Tietääkö joku, saako jostain PDF:nä tai illuna CMYK printer´s markeja imutettua, tällaista settiä etsin, mutta en löydä kuin maksullisia:
http://conysoft.com/uploads/posts/2010- ... 04971.jpeg
Painomerkit vektorina?
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
10 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
-
- Viestit: 1727
- Liittynyt: 16.8.2005 klo 19.30
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja barcoder »
Tossa on muutama indesign libraryssä... ei noin monipuolinen kun tuossa kuvassa...
http://dl.dropbox.com/u/133381/InDesign ... Marks.indl
http://dl.dropbox.com/u/133381/InDesign ... Marks.indl
Viimeksi muokannut barcoder, 19.11.2010 klo 12.00. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
www.grano.fi - Dodendo 2010: Suunnittele, toteuta ja julkaise, 2012: InDesign CC-julkaisun tekijälle, 2015: Photoshop CC 2017-opas
http://www.docendo.fi/?p=company&sp=writer&wrid=199
http://www.docendo.fi/?p=company&sp=writer&wrid=199
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Wow! Lisää saa ehdotella.barcoder kirjoitti:Tossa on muutama indesign libraryssä... ei noin monipuolinen kun tuossa kuvassa...
http://dl.dropbox.com/u/133381/InDesign ... Marks.indl
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 7
- Liittynyt: 11.12.2007 klo 8.08
- Paikkakunta: Espoo
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja paappas »
No ehkä tyhmä vastaus mutta ennen noi merkit tuli tulostettaessa? Mihin niitä enää vektorina tarvii? Jos tarvii niin Illustrator tms vektoriohjelma
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja eskofot »
En minä ainakaan saa tuloste PDF:stä tuota settiä kopattua. Merkkejä tarvitaan vektoriena tietty koska pikseleinähän ne ovat huttua, vai tarkoititko mihin ylipäätään tarvitaan printersmarkkeja? No, laadunvalvontaan tietty. Näitä näkyy usein painotuotteissa, varsinkin tabloideissa.paappas kirjoitti:No ehkä tyhmä vastaus mutta ennen noi merkit tuli tulostettaessa? Mihin niitä enää vektorina tarvii?
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 269
- Liittynyt: 23.1.2009 klo 17.49
-
- Viestit: 4446
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Eikun miksei ne kelpaa mitä esmes InDy tekee automaattisesti... ny kun luen niin arvelen että haluatkin nuo ihan *sivulle* eikä poisleikattavaan alueeseen?eskofot kirjoitti:En minä ainakaan saa tuloste PDF:stä tuota settiä kopattua. Merkkejä tarvitaan vektoriena tietty koska pikseleinähän ne ovat huttua, vai tarkoititko mihin ylipäätään tarvitaan printersmarkkeja? No, laadunvalvontaan tietty. Näitä näkyy usein painotuotteissa, varsinkin tabloideissa.paappas kirjoitti:No ehkä tyhmä vastaus mutta ennen noi merkit tuli tulostettaessa? Mihin niitä enää vektorina tarvii?
Saahan ne tietty InDynkin exporttaamasta PDF-tiedostosta Illulla kopsittua, ellei jopa ihan PDF:stä rajaa suoraan taittoon.
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Näin juuri, kuka niitä poisleikattavia näkee, näin kannetaan postiluukkuun suoraan "kontrolliliuska.Fixx kirjoitti:niin arvelen että haluatkin nuo ihan *sivulle* eikä poisleikattavaan alueeseen?
Ei se tosiaan tee kuin pienen osan noista, taitaa olla kaupallinen setti. Monta paikkaa olisi jo löytynyt, jos olisi maksanut.Fixx kirjoitti: Saahan ne tietty InDynkin exporttaamasta PDF-tiedostosta Illulla kopsittua, ellei jopa ihan PDF:stä rajaa suoraan taittoon.
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 4446
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja Raikka »
Tota, joku jo sanoikin - meniskö sulla ittelläskään tossa tunnin tai parin verran tuollaisen setin tekoon vaikka Indyllä tai Illulla suoraan.
Kaikenlaisia tommosia tuli aikanaan tehtyä pikkupainoissa Freekullakin erilaisiin pieniin "väritöihin"...
Kaikenlaisia tommosia tuli aikanaan tehtyä pikkupainoissa Freekullakin erilaisiin pieniin "väritöihin"...
Huom! Vain oma vaatimaton arveluni - ei välttämättä tietoa!
R.
R.
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Painomerkit vektorina?
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Varmaan sen verran. Ostan kuitenniin mieluimmin kyllä vaaditulla 16 dollarilla noi. Tuntiliksani tulee olla yli 6 euroa.Raikka kirjoitti:Tota, joku jo sanoikin - meniskö sulla ittelläskään tossa tunnin tai parin verran tuollaisen setin tekoon vaikka Indyllä tai Illulla suoraan..
No oikeesti tein jo homman noilla barcoden vihjaamilla pulikoilla.
SCSI Probe & SyQuest 44
10 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit