Päätin kirjautua tänne kun en oikein mistään onnistunut löytämään ratkaisua vaivanneeseeni ongelmaan.
Apple Macbook late 2009 malli päätti sitten suoraan takuuajan umpeuduttua tehdä seuraavaa:
Kovalevy meni rikki, vaihdatin uuden SSD? levyn.
Näyttöön alkoi tulemaan ihme viiruja ja ajan kanssa muuttuu valkoiseksi, mutta jos näyttöä taittaa/painaa sen sivusta niin se alkaa taas toimimaan oikein.
Pohjalevy alkoi itsekseen tummumaan ja lopulta lähti irti ( kuljetettu repussa yliopistolle, muuten hyvin pidetty.. varsin ihmeellistä)
Näppäimistö sanoi itsensä irti, ei toimi muuten kuin ulkoisella näppäimistöllä.
DVD - asema yhtäkkiä alkoi ahmimaan levyjä,( en ollut käyttänyt pitkään aikaan ) ja onnistui pistelemään OSX install dvd:n poskeensa.
En ymmärrä miten voi osua tälläinen laite kouraan, tuntuu että juopuneet hobitit olisivat kasanneet sen tehtaalla piripäissään, kysyen neuvoa Acerilta kokoonpanossa ja tilanneet osat Citröenin tehtaalta..

Mutta olisi se itse kysymyksen vuoro

Onko mitään mahdollista keinoa asentaa käyttöjärjestelmää ilman läppärin omaa näppäimistöä ja DVD-asemaa..
En haluaisi viedä uskollista macbookkiani vielä hautausmaalle.

PS. Jos jollain on jotain hintahaarukkaa näppäimistön vaihtamisesta, tai tuon tyylisestä näyttöviasta korjaamisesta.