Hei
Olen nyt taistellut nettini kanssa pari päivää ja alkaa riittää. Kaikki alkoi siitä kun 1.10 sain uuden kuituliittymän soneralta ja otin samalla käyttööni uuden telewell-twev904 VDSL2 modeemin. Ensimmäisinä päivinä kaikki toimi kuten piti, käytin nettiä wlanin kautta moitteetta. Päivitettyäni osx:n 10.7.5 pari päivää myöhemmin, alkoi ongelmat tuon wlanin suhteen. Jatkuvaa yhteyden putoilua, jonka sai kuitenkin aina laitteet uudestaan käynnistämällä takaisin päälle. Pari päivää näin ja nyt koneeni ei enää yhdistä wlaniin ollenkaan vaan herjaa yhteyden aikakatkaisua. Ethernetillä yhteys kyllä toimii eli vika ei pitäisi olla siis ainakaan soneran linjassa. Toisaalta puhelimellakaan en enää pääse tuohon wlaniin yhteyteen, joten olen rajannut tämän mukaan vian tuohon VDSL modeemiini.
Tietoa kuitenkin pengottuani lisää, löysin macin Wi-Fi vianmääritys ohjelman, jolla käynnistin suorituskyvyn tarkkailun päälle. Minkäänlaista taajuutta tai liikennettä ei ohjelmaan rekisteröidy. Vaikka olen yhteydessä ethernetillä, eikö tuon ohjelman silti pitäisi poimia kaikista ympärillä olevista langattomista voimakkuuksia ym.?
Voiko ongelma ollakin imacissani?
Wifi haku tosin löytää useita verkkoja ja myös tuon omani.
Omat neuvot on vähissä, enkä viitsisi viedä mitään huoltoon ennen kuin saisi tuon vian nyt rajattua edes oikeaan laitteeseen.
Wifi Ongelmia 10.7.5
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
1 viesti
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 8.10.2012 klo 19.24
Wifi Ongelmia 10.7.5
Viesti Kirjoittaja donveli »
1 viesti
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit