Trackpad näppäimistö
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 8.5.2004 klo 11.20
Trackpad näppäimistö
Viesti Kirjoittaja jokumuu »
Macin trackbad -ohjauslevyn päälle voidaan asettaa näppäimistötarra. Onko kenelläkään kokemusta tämän virityksen käyttökelpoisuudesta verrattuna "oikeaan" numeronäppäimistöön?
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 23.2.2013 klo 18.35
Re: Trackpad näppäimistö
Viesti Kirjoittaja Kojak »
Kokemusta ei ole, mutta Apple-myyjän (Tector) suosituksesta en ostanut sitä nuotinkirjoitusta varten. Myyjä sanoi sen käyvän hyvin jos ei käytä paljon numeroita, esim kerran kuussa maksaa laskut verkkopankissa ym vastaavaan pieneen käyttöön. Näppäintuntuma kuulemma puuttuu, eli kirjoittamiseen ei tule mitään vastetta ja sormet hakee sitä pientä aluetta, jolla numero kirjoitetaan.
Olen joskus nähnyt LMP bluetooth keypad-nimisen näppäimistön jonkun verkkokaupan luettelossa ja se kyllä kiinnostaisi ostaa. Ei silloin ollut saatavilla (loppu tilapäisesti tai jotain). Voisi toimia paremmin, kuin tuo Trackpadin päälle tuleva tarra + ohjelmisto. Hinta palttiaralla 40-50 euroa.
Olen joskus nähnyt LMP bluetooth keypad-nimisen näppäimistön jonkun verkkokaupan luettelossa ja se kyllä kiinnostaisi ostaa. Ei silloin ollut saatavilla (loppu tilapäisesti tai jotain). Voisi toimia paremmin, kuin tuo Trackpadin päälle tuleva tarra + ohjelmisto. Hinta palttiaralla 40-50 euroa.
-
- Viestit: 86
- Liittynyt: 15.5.2012 klo 7.43
Re: Trackpad näppäimistö
Viesti Kirjoittaja llleevi »
Itse käytän mm. Sibelius -nuotinnusohjelmaa, jossa tarvitaan erillistä numeronäppäimistöä ja käytän iPhonen NumPad -ohjelmaa. Toimii todella hyvin, vaatimuksena vain, että iPhone ja Mac ovat samassa langattomassa verkossa. Plussana NumPadissa on vielä se, että Sibeliuksen ja Finalen kanssa käytettäessä ohjelma näyttää ohjelmien omat symbolit numeroiden paikalla. Itseäni ei ole haitannut fyysisten näppäinten tuntuman puuttuminen.
Tässä vielä linkki kyseiseen ohjelmaan: https://itunes.apple.com/us/app/numpad- ... mpt=uo%3D4
Tässä vielä linkki kyseiseen ohjelmaan: https://itunes.apple.com/us/app/numpad- ... mpt=uo%3D4
- composer -
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit