Hei
Ostin äsken Lacien ulkoisen kovalevyn ( mobile drive, 1tb, usb-c). Koneeni on MacBook Pro (13-inch, 2016, Four Thunderbolt 3 ports). Tavoitteenani on käyttää Time machinea varmuuskopiointiin.
Liitin kovalevyn mukana tulleella usb-c-kaapelilla koneeseen. Time machine -ikkuna avautui, valitsin juuri liitetyn kovalevyn varmuuskopiointilevyksi, kone pyysi alustamaan (tai joku vastaava verbi), klikkasin ok ja ilmoitus pamahti "Time machine -varmuuskopiolevyä "Lacie" valmisteltaessa tapahtui virhe. POSIX-palaute: Toimintoa ei voitu suorittaa. Virheellinen argumentti." Yritin uudelleen, mutta levyä ei löydy valittavien levyjen joukosta (= on tyhjä valikko). Finderissä levyä ei myöskään näy, kuten ei Levytyökalun kauttakaan.
Boottasin koneen, vaihdoin kaapelin porttia koneessa (kaikki neljä porttia kokeiltu) ja vaihdoin kaapelin ns. 180 astetta eli kaapelin päät toisin päin. Kokeilin myös macin usb-c-virtajohdolla levyä. Mitään muita kaapeleita koneeseen ei ole kytketty. Finderin asetuksissa on valittuna, että näyttää ulkoiset kovalevyt.
Kovalevyn merkkivalo ei enää pala. Mielestäni se paloi silloin kun kone vielä tunnisti levyn eli noin 15 sekunnin ajan. Tämän jälkeen valo ei ole palanut eikä kone tunnista lainkaan levyä. Ei merkkivaloa, ei finderissä eikä levytyökalun kauttakaan näy kuin läppärin sisäinen levy.
Yritin liittää kovalevyn iPadiini, mutta mitään ei tapahtunut -- ei merkkivaloa eikä iPad sanonut mitään. En tosin tiedä, voiko em. laitteita liittää toisiinsa. Toista maccia minulla ei ole, jotta voisin kokeilla toimivuutta sillä.
Mikä avuksi? Yritänkö palauttaa laitteen Verkkokauppaan vai onko jotain kikkoja?
Ystävällisin terveisin
Aulis
Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 41
- Liittynyt: 18.5.2005 klo 13.24
Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja aulis »
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13143
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja egoste »
Pram nollaus ja kokeile sitten uudestaan levytyökalua ja alustamista HFS+...
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
Ostamalla Paragonin NTFS for Mac ohjelman pystyt käyttämään NTFS-levyä suoraan Macissa lukemiseen ja kirjoittamiseen. Voihan se kovalevy olla rikkikin, mutta Mac osaa olla hankala ulkoisten kovalevyjen kanssa. Vastaan tulee toisinaan myös epäyhteensopivia malleja.
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13143
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja egoste »
Ei toimi Time Machine tuolla Paragon softalla.
-
- Viestit: 4443
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Eikä NTFS muutenkaan liity asiaan kun alustaahan tuo levy piti.
Vaikuttaa siltä jos kerran levytyökalu ei sitä näe, että jotain siinä poksahti heti rikki. Takuuvaihtoon.
Vaikuttaa siltä jos kerran levytyökalu ei sitä näe, että jotain siinä poksahti heti rikki. Takuuvaihtoon.
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
Time Machinella törmätään enemmin tai myöhemmin ongelmiin. Harvinaisen huono ohjelma Applelta. Kannattaa toki varmuuskopiointiin käyttää luotettavampia vaihtoehtoja. Käytän Time Machinea kyllä itsekin, jotta voin vertailla sitä muihin vaihtoehtoihin.egoste kirjoitti:Ei toimi Time Machine tuolla Paragon softalla.
Viimeksi muokannut kaulahuivi, 13.3.2020 klo 12.01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mac ei tunnista ulkoista kovalevyä
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
Applen levytyökalu ei tunnista kaikkia levyjä helposti. Se on siitä tunnettu. Hienoa, jos tässä tapauksessa kovalevyssä oli fyysinen vika. Mitä kertoo merkistä? Valmistajan tulisi myös testata tuotteensa ennen myyntiä. Markkinoilla on yllättävän huonojakin kovalevyjä niin Macille kuin Windowsillekin.Fixx kirjoitti:Eikä NTFS muutenkaan liity asiaan kun alustaahan tuo levy piti.
Vaikuttaa siltä jos kerran levytyökalu ei sitä näe, että jotain siinä poksahti heti rikki. Takuuvaihtoon.
Viimeksi muokannut kaulahuivi, 13.3.2020 klo 18.56. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit