Terve!
Olen tässä pari päivää koittanut saada vanhasta pc:stä tiedostot, mutta se ei ota onnistuakseen. IP: olen määrittänyt ja koittanut ottaa yhetyttä, mutta ei toimi! Pingillä vastaukset kyllä tulee, mutta kun tarkistan avoimet portit, niin vaan 139 on auki, vaikka kuulemma pitäsi olla auki 137,128 ja 139. Palomuurit on pois. mikähän onglema tässä on??? tulee vaan virheilmoitus, että dataa ei voi lukea tai kirjottaa... Auttakaa joku!
tiedonsiirto win->mac
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 502
- Liittynyt: 21.9.2004 klo 19.05
-
- Viestit: 3192
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 5.04
- Paikkakunta: Rovaniemi
Re: tiedonsiirto win->mac
Viesti Kirjoittaja vesku »
Avaapas Macin Järjestelmäasetuksista Jako, ja katso Palvelut -välilehden alareunasta kohta "muut Macintosh -käyttäjät..." ja siitä paina se afp:// -jälkeinen pätkä muistiis.
Sitten XP:ssä klikkaat hiiren oikealla vaikka My Computerin päällä, ja sieltä Map Network Drive... (suomeks kai Yhdistä verkkoasemaan...) ja siihen kirjoitat
\\(se mitä siinä luki)\(jakamasi Mac-tiedosto/resurssi)
joutunet antamaan Mac-salasanan, vaikka oliskin sama. Eli siis perinteinen koviksen mappays. Tuo toimii aika hyvin.
Sitten XP:ssä klikkaat hiiren oikealla vaikka My Computerin päällä, ja sieltä Map Network Drive... (suomeks kai Yhdistä verkkoasemaan...) ja siihen kirjoitat
\\(se mitä siinä luki)\(jakamasi Mac-tiedosto/resurssi)
joutunet antamaan Mac-salasanan, vaikka oliskin sama. Eli siis perinteinen koviksen mappays. Tuo toimii aika hyvin.
iMac 21,5" late 2009 OSX 10.10 Macbook Pro 13,3" mid 2009 OSX 10.10 Powermac G4 450 2/120/64 OSX 10.5.8 Leopard; iPod nano 8gig (product)RED 3.gen; iPhone 5 64 Gb iPad mini 32 Gb
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: tiedonsiirto win->mac
Viesti Kirjoittaja pallo »
Eiköstä se oo helpointa avata Macin ftp (Järjestelmäasetukset->Jako->FTP-access rasti ruutuun), ja ottaa ftp-yhteys peeceestä (jollain peecee ftp-ohjelmalla) omilla käyttäreillä. Ja sitten tiputtaa sisäfileet Macciin. Vai onko?
-
- Viestit: 502
- Liittynyt: 21.9.2004 klo 19.05
Re: tiedonsiirto win->mac
Viesti Kirjoittaja Vekkuli »
Tuhannesti kiitoksia!!! ftp-siirrolla homma alko pelittää!=)
Omppu päivässä pitää lääkärin loitolla!
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: tiedonsiirto win->mac
Viesti Kirjoittaja pallo »
Jesh, ma arvasin sen. Sitä osas tällanen meikäläinenkin taatelintallaaja käyttää...se on kaikista helpoin ymmärtäää Applen huonon ohjeistuksen johdosta...
-
- Viestit: 459
- Liittynyt: 16.6.2004 klo 10.48
- Paikkakunta: Helsinki
Re: tiedonsiirto win->mac
Viesti Kirjoittaja unssi »
Mun mielestä helpoin tapa ottaa yhteys on jakaa windowssissa kansio ja ottaa macilla siihen yhteys. Laita vaan macissa tiedostonjako päälle ja laita appletalk päälle. Se löytyy sit suoraan macin verkosta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit