Täytyy heti alkajaisiksi sanoa, että olen todella aloittelija MACin kanssa.
Sain koneen vasta pääsiäisviikolla ja laajakaista kytkettiin huhtikuun 1. päivä. No tämä on mennyt hieman opetellessa ja nyt tuli varsinainen ongelma.
Eilen surffailessani SAFARI jähmettyi ja hetken päästä tuli ilmoitus ettei saa yhteyttä palvelimeen eikä ole sen jälkeen saanutkaan. Sitten tuli kaverilta soitto kun en ole vastannut sähköpostiin. Yrittäessäni avata mailia tuli ilmoitus ettei saa yhteyttä portin 110 kautta eikä toiminut vielä tänä aamunakaan. Mailin asetuksissa käytän DNAn ilmoittamia palvelimia.
Samalla kun yritin etsiä tietoa ongelmaan ohjeselaimesta niin sekin takkusi oikein kunnolla. Ainakin hakeminen kesti pitkiä aikoja ja rantapallo pyöri ruudulla mutta en löytänyt tai osannut etsiä oikeaa tietoa.
Muut ohjelmat aukeaa normaalisti.
Laite: iBOOK G4 / 768 / 10.3.8 / Airport express /
Ainoa mitä olen lisännyt oli BROTHERin tulostin.
Mitähän voisin kokeilla, jos vaikka löytyisi helppokin vastaus?
[;)]Asia selvisi. Se olikin AE, joka oli lakannut toimimasta. Soitettuani Appletukeen he lähettivät uuden ja johan alkoi "lyyti" kirjoittamaan. Mutta kiitos MacFinnille hyvistä neuvoista.
Safari jumittui
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Safari jumittui
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Etsis Lisäohjelmat-kansiosta Verkkotyökalu ja sieltä kokeilet Pingiä. Josko se löytää verkosta jonkun serverin.
Ja jos ei, avaa Airportin Hallintatyökalu ja katso sillä mikä on Expressin saama IP numero, onko DNA:n sarjaa.
Todennäköisimmin selviät helpoiten kun uudelleenkäynnistät laajakaistamotukan ja Expressin, lienee verkko kaatunut.
Ja jos ei, avaa Airportin Hallintatyökalu ja katso sillä mikä on Expressin saama IP numero, onko DNA:n sarjaa.
Todennäköisimmin selviät helpoiten kun uudelleenkäynnistät laajakaistamotukan ja Expressin, lienee verkko kaatunut.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
2 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit