Mini vai iMac?
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 14.9.2010 klo 10.39
Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Kylmää terästä »
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Pis »
Jos sulla on jo näyttö, hiiri ja näppis joille et löydä uutta kotia tai toista käyttöä, niin sitten ehkä Mini. Muuten iMac. Mini siltikin aika kallis ja hintaero iMacciin aika pieni. Eli ehkä sittenkin iMac joka tapauksessaKylmää terästä kirjoitti:Jos hommaa pöytäkoneen lähinnä peruskäyttöön, kannattaisiko ottaa Mac mini vai kenties iMac?
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
On.Kylmää terästä kirjoitti:Tietty iMac on nätti kuin mikä, mutta onko hintansa väärti?
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 14.9.2010 klo 10.39
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Kylmää terästä »
-
- Viestit: 94
- Liittynyt: 2.1.2006 klo 16.22
- Paikkakunta: Oulu
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja welou »
Peruskäyttö taipuu kyllä minillä varmasti. Täällä on käytössä noista '09 malleista se aiempi eli early '09 joka tuli keväällä. Myöhemmin samana vuonna minit kokivat vielä pienen päivityksen. Lasken itseni tehokäyttäjäksi ja ainakaan tähän mennessä ei ole minin kanssa ollut ongelmia.Kylmää terästä kirjoitti:Mac minin uusi versio on kohtalaisen kallis, mutta entäpä viime vuoden malli, jota mainostetaan jossain muutaman satasen halvempaan hintaan?
Omassa minissä on kiinni kaksi näyttöä ja raskaimmat puuhat päivittäisessä käytössä tällä koneella ovat kuvankäsittely ja hd-leffojen katselu. Ohjelmia tuntuu voivan olla ongelmitta auki taustalla enemmänkin, eikä kone hidastele. Olen tosin päivittänyt muistin määrän 4 gigatavuun ja vaihtanut alkuperäisen kovalevyn tilalle hieman isomman ja paremman. Voin kyllä varauksetta suositella miniä. Ainoastaan 3D-mallintamiseen, raskaaseen videoeditointiin tai pelaamiseen en tätä suosittelisi.
Ja kuten Pis jo mainitsi, jos et omista näyttöä, hiirtä ja näppäimistöä, kannattaa harkita iMacia, jossa sen kalliimpaan hintaan sisältyvät jo kaikki nuo. Jos laadukkaan näytön hommaat minin kaveriksi, lähtee hinta jo kipuamaan kohti iMacia. Näin etenkin, jos lähtökohtana on uusi mini. Mielestäni aiemmissa minin malleissa hinta/laatu-suhde oli parempi. Hintavertailua tehdessä kannattaa ottaa huomioon sekin, josko minin sisään pitää asentaa lisää muistia. Early '09 mallin 1 gigan muisti voi käydä liian pieneksi jos ohjelmia on kerrallaan käynnissä useampia, jonka huomaa hidastumisena. Luulisin ihan näppituntumalta että Late '09 mallin 2 gigan muisti riittää peruskäytössä jo mainiosti.
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 14.9.2010 klo 10.39
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Kylmää terästä »
-
- Viestit: 2145
- Liittynyt: 11.12.2009 klo 12.32
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja jpq »
riippuu tveestä sanoisin ja tietysti myös vaatimuksista. oikeasti jos ahdasta olisi enkä graffa hommia tekisi koneella niin varmaan sama sais toimia tveenä ja näyttönä ehkäpä jopa digiviritin palikka mäkissä tveenä... nyt kuitenkin ensiapu näyttönäkin (näyttö rupes oireleen ja hinta ero ei ensiapu näyttöön melkoinen...) sellainen ettei vakavia graffa hommia tehdä.Kylmää terästä kirjoitti:Voisin saada käyttööni pienen television. Kannattaisiko Mini liittää siihen? En ole vielä varma kyseisen telkkarin liitäntäporteista. Samalla voisi käyttää taloudessamme kakkostelkkarina.
-
- Viestit: 2505
- Liittynyt: 23.11.2004 klo 20.02
- Paikkakunta: Oulu
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja tkt »
IMacillä pääsee eroon johtosekamelskasta aika tehokkaasti. Käytännössä pelkästään virtajohto tarvitaan ja kaikki muu hoituu langattomasti.
--Ari
-
- Viestit: 76
- Liittynyt: 17.9.2010 klo 13.19
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Puonti »
Ensimmäinen Macci suunnitelmissa ja vaihtoehtoina 2010 iMac 27" (quadcore i5) ja Mac Mini (ei serveriversio). iMacin etuina teho ja tilaystävällisempi kokonaisuus, mutta kiiltävä näyttö huolestuttaa. Mac Mini + Dell U2711 olisi edullisempi, näytön heijastuksista ei olisi huolta ja kokonaisuus toimisi paremmin XBOX 360:n kanssa (ei tarvetta ostaa HDMI -> DP muunninta, ja 1080p tilaa tukevat pelit toimisivat, toisin kuin iMacin kanssa).
Mac Minissä mietityttää kaksi asiaa, eli pelit ja videot. Peleistä en oikein itsekään tiedä mitä olla mieltä - totta puhuen en ole pitkään aikaan pelannut PC:lläkään, vaikka esimerkiksi Left 4 Dead 2 kiinnostaisi...
Mutta miten on, jaksaako Mac Mini näyttää 1080p videoita (Flash, H.264, jne) SKAALATTUNA U2711:n 2560x1440 natiiviresoluutioon? En siis haluaisi vain HD-videoiden takia vaihtaa näytön resoluutiota väliaikaisesti 1920x1080 tilaan (jolloin näyttö hoitaa kuvamateriaalin skaalaamisen), vaan Minin pitäisi suoriutua siitä itse.
Mutta suoriutuuko?
-
- Viestit: 415
- Liittynyt: 10.10.2008 klo 22.01
- Paikkakunta: Kuopio
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Kukkols »
iPhone 11 Pro Max 256GB Silver
-
- Viestit: 76
- Liittynyt: 17.9.2010 klo 13.19
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Puonti »
Omaan kysymykseeni vastatakseni: ei ainakaan Flash-videoita, sen perusteella ettei Macbookkikaan jaksa (edes omalla näytöllään).Puonti kirjoitti:Mutta miten on, jaksaako Mac Mini näyttää 1080p videoita (Flash, H.264, jne) SKAALATTUNA U2711:n 2560x1440 natiiviresoluutioon?
-
- Viestit: 2145
- Liittynyt: 11.12.2009 klo 12.32
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja jpq »
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
FLash on kyllä kaikkea muuta kuin kevyt vaihtoehto.jpq kirjoitti:Ja en tiedä vai olenko mä hakoteillä että flashvideo yrittäis olla kevyempi vaihtoehto selainkäyttöön ?
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Kuinka laadukkaan näytön haluat?apple_fani kirjoitti:Mietin tässä, että pitäisikö ostaa tämä Mac mini kun tämänhetkinen on jo vähän hidas ja vanha sekä tulisi samalla iLife '11 (toivottavasti). Ainoa jota ihmettelen, on että entäs se näyttö? Pitäisikö ostaa se kauhean kallis LED Cinema Display? Vai olisiko vain järkevintä ottaa sellainen, Magic Mouse on jo valmiina sekä hommaa sen Apple Wireless Keypordin ja yhistää sen televisioon ja käyttää sen kautta? Vai onko muuta HALPAA ratkaisua, kun ton hinta (nykyinen) olisi ihan sopiva, mutta toi Cinema Display ei kyllä oikein sovi tuohon hankintahintaa...
-
- Viestit: 839
- Liittynyt: 15.12.2004 klo 10.53
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja tsjlehti »
Imac kuulostaa kyllä fiksummalta kuin Mini ja Applen näyttö.Mailia kirjoitti:Kuinka laadukkaan näytön haluat?
-
- Viestit: 269
- Liittynyt: 23.1.2009 klo 17.49
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja senuti »
Näin on. Halvin mini ja näyttö (Apple) maksaa lähes 2000 ekua, kun taas halvin iMac 1250 ekua, ja siinä tulee vielä hiiri ja näppis mukana.tsjlehti kirjoitti:Imac kuulostaa kyllä fiksummalta kuin Mini ja Applen näyttö.Mailia kirjoitti:Kuinka laadukkaan näytön haluat?
-
- Viestit: 464
- Liittynyt: 18.7.2005 klo 20.23
- Paikkakunta: Lahti
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Julius »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
MacBook Pro 13" Retina i5 / 8GB / 250GB SSD
iMac 24" 3.06GHz C2D / 6GB / 750GB (Early 2008)
Mac Mini 2.4GHz C2D / 8GB / 256GB SSD (Mid 2010)
iPhone 11 Pro Max 64GB
-
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Touho »
No huh, eikö muka Applen Cinemalle löydy muita vaihtoehtoja?senuti kirjoitti:Näin on. Halvin mini ja näyttö (Apple) maksaa lähes 2000 ekua, kun taas halvin iMac 1250 ekua, ja siinä tulee vielä hiiri ja näppis mukana.tsjlehti kirjoitti:Imac kuulostaa kyllä fiksummalta kuin Mini ja Applen näyttö.Mailia kirjoitti:Kuinka laadukkaan näytön haluat?

Mini on sentäs desktop-kone, johon voi pultata melkein minkä vaan ulkoisen näytön, eikä sen tarvi välttämäti olla Cinema Display. Tavanomaisempia näyttöjä 15-40 tuuman väliltä on ihan valita asti, ja eri merkkejäkin varmaan riittävän monta. Cinema on toki hieno näyttö, mutta minusta on aika kohtuutonta verrata pelkästään miniä+Cinemaa ja iMacia pelkän hinnan perusteella, ja sen jälkeen dissata mini käyttökelvottomana.
iMac on toki hiano kompuutteri, mutta yksi sen merkittävimmistä haittapuolista on sama kuin esim. läppäreillä, se on nk. All In One -kone, eli tavallaan kuin työpöytäkokoinen läppäri. Kaikki komponentit ovat yksissä kuorissa, ja niitähän ei sitten noin vain vaihdeta vaihtamatta samalla koko masiinaa. Samoten jos esim. näyttö joskus kosahtaa, menee koko kompuutteri samalla huoltoon/vaihtoon. Tai jos/kun haluaa joskus päivittää koneen, joutuu samalla päivittämään myös näytön, tai päinvastoin.
Onhan minikin tavallaan desktop-läppäri noin tekniikkansa puolesta, mutta siihen voi sentäs valita haluttaessa melkein mikä tahansa modernin näytön 17-tuumaisesta markettinäytöstä 42-tuumaiseen taulutelkkariin, mikropeiliprojektoriin tai vaikka Cinema Displayhin, kunhan näyttölaitteesta vaan löytyy joko HDMI- tai DVI-liittäntä. Asialla on siis varsin vähän tekemistä "fiksuuden" kanssa, vaan valinta kulminoituu enempi itse kunkin tarpeeseen.
Käytännössä minikin on varsin käytännöllinen ja mukava kompuutteri. Uusin mini on edeltäjiäänkin hiljaisempi ja pienempi. Oikeassa elämässä sillä on paljon enemmän käyttö- kuin näyttöarvoa, mikä varmaan osaltaan selittää sen suht hyvää jälleenmyyntiarvoa. Olkoonkin että sen tekniset speksit eivät ole iMacin vastaavien luokkaa. Kyllä minikin on silti minusta hintansa väärti. Etenkin jos käytössä on jo ennestään joku laadukas näyttö.
-
- Viestit: 2145
- Liittynyt: 11.12.2009 klo 12.32
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja jpq »
-
- Viestit: 269
- Liittynyt: 23.1.2009 klo 17.49
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja senuti »
Ajattelin tuossa vastatessani, että puhutaan Applen laitteista. Ei mini suinkaan käyttökelvoton ole, jopa hyvä siinä suhteessa jos iMacin näyttö tosiaan poksahtaa niin voipi olla, että ei kannata korjata koko laitetta (monellako näyttö on mennyt rikki vuoden käytön jälkeen?). Mutta hyvin noi iMacit tuntuu kestävän, kun neljästä laitteesta ei yksikään ole vielä rikki, joten siinä suhteessa ei kannata olla huolestunut.
Minusta kuitenkin nuo minin hinnat on nykyään aika kohtuuttomia, mutta siitä varmaan useampi mielipide.
Läppäri taas on huonoin valinta jos ei tarvitse OIKEASTI tehdä töitä tien päällä. Kyllähän jokainen joskus tahtoo räplää nettiä jossain paarissa kun ei muuta keksi, mutta ei sen takia kannata ostaa kallista läppäriä. Ennen juteltiin ja pidettiin hauskaa, nykyään näytellään "hei kato, mitä juorulehdessä sanotaan, ja mitä kummaa jotkut siihen kommentoi.
-
- Viestit: 2145
- Liittynyt: 11.12.2009 klo 12.32
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja jpq »
Kyllähän minien nyky hinta suuntus aika kova on mutta jos hyvä näyttö entuudestaan imacin hinta on kanssa taas kysymysmerkki ja tarpeirta tosiaan monia toivoen että joklainen löytää itselleen sopivan koeneen ja tämä ei tarkoita mäkkiä tämä kone vaan ihan mitä tahansa konetta.senuti kirjoitti:Joo, tarpeistahan nämä hankinnat on kiinni.
Ajattelin tuossa vastatessani, että puhutaan Applen laitteista. Ei mini suinkaan käyttökelvoton ole, jopa hyvä siinä suhteessa jos iMacin näyttö tosiaan poksahtaa niin voipi olla, että ei kannata korjata koko laitetta (monellako näyttö on mennyt rikki vuoden käytön jälkeen?). Mutta hyvin noi iMacit tuntuu kestävän, kun neljästä laitteesta ei yksikään ole vielä rikki, joten siinä suhteessa ei kannata olla huolestunut.
Minusta kuitenkin nuo minin hinnat on nykyään aika kohtuuttomia, mutta siitä varmaan useampi mielipide.
Läppäri taas on huonoin valinta jos ei tarvitse OIKEASTI tehdä töitä tien päällä. Kyllähän jokainen joskus tahtoo räplää nettiä jossain paarissa kun ei muuta keksi, mutta ei sen takia kannata ostaa kallista läppäriä. Ennen juteltiin ja pidettiin hauskaa, nykyään näytellään "hei kato, mitä juorulehdessä sanotaan, ja mitä kummaa jotkut siihen kommentoi.
-
- Viestit: 213
- Liittynyt: 29.10.2008 klo 20.49
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Hardaris »
iMac:sta hen.koht. pelkkää positiivista sanottavaa.
- Hyvä näyttö.
- Hiljainen kuin jeesuksen hauta pääsiäisaamuna.
- Esteettisesti upea.
- Nykyisissä potkuakin, vaikka muille jakaa.
BookPro:
- Kull...in jatke, jollei tee tien päällä duunia.
- Käy kuumana kuin hellan koukku.
- Tuulettimet huutavat hoosiannaa, kuin Gregoriaaninen kuoro konsanaan, jota vanha erkkikään ei kuuntele itkemättä

- Ok näyttö, jollei anna painoarvoa resoille.
Mini:
- Hiljainen (vrt. aiempi jeesuksen pääs....)
- Esteettisesti pieni ja nätti.
- Riittävästi potkua valokuvien käsittelyyn.
- Vallinnanvapaus, kun menee kauppaan ja ostaa näytön, joka vieläkin parempi kuin upeassa iMac:ssa

Sokea, mutta valpas
-
- Viestit: 40
- Liittynyt: 8.4.2010 klo 9.30
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja rantautuja »
Laajennuspuoli hieman mietityttää. Eli mitä osia miniin ja imaciin voi itse vaihtaa? Koska jos hommaa esim. 27" imacin ja rauta sen sisällä vanhentuu sanotaan 3 vuoden päästä, niin joutuu vaihtamaan koko koneen?? Jos taas on mac mini ja hyvä ulkoinen näyttö, niin pelkän minin päivitys/vaihto riittää, koska hyvä ulkoinen näyttö ei sinänsä vanhene ihan heti?
En ole varmaan ainut joka pohtinut tätä, joten valinnan tehneiden perusteluita olisi mukava kuulla.
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Pis »
Riippuu varmaankin käyttötarkoituksesta ja sen muutoksista ajan myötä vanheneeko vai ei. Kyllä toisaalta näytöissäkin teknologia kehittyy siinä missä tietokoneen komponentitkin. Oman iMacin rauta ei ole ns. vanhentunut 4 vuodessa vaan pikemminkin saanut nuorennusleikkauksia käyttispäivitysten myötä. Tarpeen vaatiessa, iMacin rautapäivitys hoituu myymällä vanha pois käypään hintaan esimerkiksi täällä ja ostamalla uusi iMac.rantautuja kirjoitti:Koska jos hommaa esim. 27" imacin ja rauta sen sisällä vanhentuu sanotaan 3 vuoden päästä, niin joutuu vaihtamaan koko koneen?? Jos taas on mac mini ja hyvä ulkoinen näyttö, niin pelkän minin päivitys/vaihto riittää, koska hyvä ulkoinen näyttö ei sinänsä vanhene ihan heti?
-
- Viestit: 213
- Liittynyt: 29.10.2008 klo 20.49
Re: Mini vai iMac?
Viesti Kirjoittaja Hardaris »
Jos nyt ostat iMac:n, niin kerroppa miksi se olisi kolmen vuoden päästä vanhettunutta tegnologiaa ???
Ei ole.
Sokea, mutta valpas
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit