Kolme kysymystä, ongelmaa tai häiritsevää ominaisuutta, jotka olen huomannut MBP 2010 (Mid) i5:ssa.
1. Koneen liittäminen ulkoiseen näyttöön displayportilla ja DVI adapterilla (ei ole testattu VGA:lla kun ei ole adapteria) aiheuttaa ainakin Samsung BW226 näytössä rasittavaa hurinaa. Kone on käytössä akustoidussa huonessa, joka on aika hiljainen jolloin tuon kuulee myös hyvin. Tottuuhan siihen, mutta johtuu selvästi tästä kombinaatiosta, koska piuhan irroittamalla hurina lakkaa näytöstä. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia muiden näyttöjen kanssa? Toinen pitäisi kohta ostaa ja haluaisin ostaa hurisemattoman.
2. Nokian lisälaitteiden kytkeminen ääniulostuloon. Erityisesti MD-8, MD-9 ja WH-701 kuulokkeet. Molemmat menevät täysin käyttökelvottomattomiksi erittäin kovan hurinan ja sirinän takia. Liitin toimii mm. Sennheiserin HD-25:llä, mutta koska Nokian tuotteissa on täysin samat liittimet, ihmetyttää mikä saa ne häiriintymään Applesta.
3. Digiout -liitin MBP:n tämän vuoden sukupolvessa. Onko sitä? Olen googlannut ja tutkaillut koneen speksejä, mutten tätä ole vielä selvittänyt. Ilmeisesti vanhassa koneessa audio outin sai säädettyä digi-muotoon haluttaessa, mutten tästä koneesta ole tuota vaihtoehtoa vielä löytänyt. En ole testannut, mitä tapahtuu jos kytken kaapelin johonkin digi-sisäänmenoon ja katselen valikkoja sitten, koska tällä hetkellä sopivaa piuhaa ei ole. En myöskään sellaista osta ennen kuin saan varmuuden, onko tuossa moinen vaiko ei.
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Terveisin
codea