Hyvin tuoreena Mac-käyttäjänä olen ihmetellyt uuden koneeni (iBook 14" / 1,33ghz / 768 m / 60 g / SD) eleettömyyttä: tuntikausien kovankaan käytön jälkeen en koskaan muista sen huomattavasti lämmenneen, saati metelöivän. Näin tähän iltaan asti. Sitten tuli Tiikeri kylään
On tietenkin luonnollista, että kaikki uudet käyttikset ovat lanseerausvaiheessaan bugisia. Applenkin. Tiikerin käyttätymistä voisi kuitenkin kuvitella pikemminkin MS:n kuin Applen uuden käyttiksen mukaiseksi: vielä iltapäivällä täydellisen äänetön ja viileänä käynyt - ja juuri siksi niin käsittämättömän hieno - kannettavani on muuttunut pöhiseväksi paistinalustaksi.
Beta-vaiheessa olevan softan lanseeraaminen, varsinkin suhteutettuna siihen kuinka paljon sitä on Applen taholta rummutettu, on asiakkaita aliarvioivaa ja lyhytnäköistä! Tunnen itseni ja luottamukseni pahasti petetyiksi ja ihmettelen mitä tekisin: odotanko uusia päivityksiä jotka saattavat korjata asian? - vai otanko Panther-levykkeet kiltisti karvaisiin kätösiini ja asennan "vanhan" käyttiksen tämän rainan tilalle, jolloin kaiketi joudun asentamaan uusiksi myös nettiyhteydet yms kun asennus on tehtävä puhtaalta pöydältä. Vi...taa armottomasti!!!
Ps. tämä oli nyt tällainen rajoja hipova antirakentava purkaus mutta rajoja hipova on fiiliskin. Sori vaan kaikille.
Pss. piiskaa ei sitten tarvi antaa tästä viestistä, nyt ei huvita... - Hyviä neuvoja kyllä vastaanotetaan kiitollisena!