Tämä keskustelu siksi kun monilla foorumeilla olen lukenut miten mac käyttäjät herjaavat windowsia kun ei toimi, ei se toiminut mbp hyvin ollenkaan, tai niinkuin olisi pitänyt. Omalla hp työkoneellani, windows 7 päivitetty vistasta (tämä on täysi susi näin alan ihmisenä sanoen, siis vista), toimii täydellisesti ilman mitään ongelmia. Kannattaisi kokeilla "normaali/pc/windows" kannettavalla windows 7 / windows xp niin ne kyllä toimivat. Vastaan taas voisin sanoa että kyllähän windowsillakin jotkut ajaa linux / osx, itse en moista harrasta, eivätkä toimi odotetusti joten taas os x ja linux saa haukkuja toimimattomuudestaan.
OS X on kyllä hienon näköinen ja itselleni "WAU" kokemus kun uutta se oli, mutta ei se vain omastamielestäni kyennyt siihen mihin pitäisi

Tämä johtaa itseni keikkumaan OS X ja windows välillä kun windowsissa pystyy tekemään kaiken sen valmiiksi mitä en osx kyennyt tekemään, tai olisin voinut mutta ohjelmia olisi pitänyt ladata lisää ja lisää ja jopa maksaa niistä, omien laskujen mukaan jopa yli 100€ olisi mennyt ohjelmiin jotta olisin saanut siitä käyttökelpoisen. Taas sitten OS X (osittain) yksinkertaisuus ja käyttö olivat omaa luokkaansa johon windows kykenee mutta hankalemmalla tapaa.
En ole puolella enkä vastaan, vaan kaipaisin hieman näkökantoja / kokemuksia, ja miksi mac fanit ostavat mac ja sitten kymmenittäin foorumeilla "valittaa" kun windows ei toimi, moisesta epäkohdasta pääsee irti kun jättää sen asentamatta tai käyttää sitä windowsia jota oikeasti tarvitsee (säästää myös rahaa / saa paremman tehohyödyn samalla rahalla, tosin ulkoasu ei välttis ole aivan alumiinia, mutta myös windows koneissa ollaan menossa parempaan suuntaan)
edit: mainittakoon vielä että käytin parallers desktop / boot camp / vmware kautta windowsia, suoraan buutaten ja unityssa