Hinnanpudotuksia?
Perusasioita jokaiselle Applen tuotteiden käyttäjälle, muun muassa iCloud ja muut pilvipalvelut
-
- Viestit: 1234
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 20.47
- Paikkakunta: Uusikaupunki
Re: Hinnanpudotuksia?
Viesti Kirjoittaja Kurtbyy »
Muistaakseni G3 iBookeissa ongelmia esiintyi ainoastaan viimeisessä sukupolvessa, jonka kellotaajuus oli 800 MHz. Titaanikuorisissa PowerBookeissa en muista olleen mitään vakavia ongelmia.
Mielipiteeni on voinut muuttua, muttei se tosiasia että olen oikeassa.
-
- Viestit: 2505
- Liittynyt: 23.11.2004 klo 20.02
- Paikkakunta: Oulu
Re: Hinnanpudotuksia?
Viesti Kirjoittaja tkt »
Saranat.Kurtbyy kirjoitti:Muistaakseni G3 iBookeissa ongelmia esiintyi ainoastaan viimeisessä sukupolvessa, jonka kellotaajuus oli 800 MHz. Titaanikuorisissa PowerBookeissa en muista olleen mitään vakavia ongelmia.
--Ari
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Hinnanpudotuksia?
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Siis mihin ongelmiin viittaat? Vialliset emolevyt olivat ihan kautta linjan valkoisissa iBookeissa.Kurtbyy kirjoitti:Muistaakseni G3 iBookeissa ongelmia esiintyi ainoastaan viimeisessä sukupolvessa, jonka kellotaajuus oli 800 MHz. Titaanikuorisissa PowerBookeissa en muista olleen mitään vakavia ongelmia.
Ja TiBookeissa yhtenä ongelmana oli maalin irtoaminen koneen pinnasta.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
-
- Viestit: 273
- Liittynyt: 10.3.2004 klo 15.46
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Re: Hinnanpudotuksia?
Viesti Kirjoittaja PeTe »
Epäilen suuresti, ellei tilanne riistäydy kokonaan käsistä. Potenttiaalisin ehdokas uudeksi prosessoriksi kun on Yonah, joka valmistuu juuri Jobsin kertomaan aikatauluun sopivasti. Ja juuri Yonah on ehkä merkittävin uusi malli Inteliltä aikoihin. Ja siinä on mm. parannettu SSE. Prosessori on myös aiempaa pienempi, dualcore ja virtapihi.kjk kirjoitti:Oma veikkaukseni: Apple tulee siirtymään nopeammin Inteliin kuin julkisuudessa on ollut puhetta. Syy: mitä nopeammin homma tehdään sen pienemmät vahingot. Näin se vaan on.
--
PeTe
PeTe
-
- Viestit: 1234
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 20.47
- Paikkakunta: Uusikaupunki
Re: Hinnanpudotuksia?
Viesti Kirjoittaja Kurtbyy »
Tämä selvä. Muistin, että emoja olisi vaihdettu vain viimeisiin koneisiin.kallekilponen kirjoitti:Siis mihin ongelmiin viittaat? Vialliset emolevyt olivat ihan kautta linjan valkoisissa iBookeissa.Kurtbyy kirjoitti:Muistaakseni G3 iBookeissa ongelmia esiintyi ainoastaan viimeisessä sukupolvessa, jonka kellotaajuus oli 800 MHz. Titaanikuorisissa PowerBookeissa en muista olleen mitään vakavia ongelmia.
Noihin vikalistoihin voisi vielä lisätä PowerMac G3 Beigen Rev A:n, jonka IDE-ohjain ei hallinnut lainkaan slaveja. Kaikki Powermac G5-koneet taas sisältävät huonon FireWire 800-ohjaimen, jonka takia PowerBook on FireWire 800-laitteiden kanssa huomattavasti nopeampi. iMac G5 Rev A sisälsi huomattavasti hitaamman Serial ATA-ohjaimen kuin PowerMac G5 ja uudistettu iMac G5.
Mielipiteeni on voinut muuttua, muttei se tosiasia että olen oikeassa.
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit