KunkkuJ kirjoitti:Mitä tuolla tarkoitat? Mikä tuossa artikkelissa oli niin ihmeellistä?
No esim. olettamus että Symbian on suomalaisille "tuttu ja turvallinen". Heti lähdetään olettamuksesta että alusta X on jollain muotoa tietyn alueen ihmisille (suomalaisille) tuttu ja turvallinen. Uutisen pitäisi pyrkiä mielestäni kertomaan faktoja, ei mielipiteitä tai olettamuksia ellei kerrota mihin olettamukset pohjautuvat.
Toisekseen outo on mielestäni myös ilmaisu "Päävalikkonäkymä on sekaisempi kuin kilpailijoilla, koska se käyttää widget-sovelluksia, jotka ovat käyttäjän vapaasti muokattavissa.". Tästä saan ainakin itse kuvan että päävalikko olisi sekavampi widget-sovellusten takia, ja tämäkin perustelu on täysin subjektiivinen. Sekava, kenenkä mielestä? Jos tämä on tuttu ja turvallinen, niin ei kai sen luulisi olevan sekava jos se on jo tuttu?
Samoin omituinen on olettamus Windows Phone 7:sta, että "Koska kyseessä on täysin uusi käyttöjärjestelmä, se vaatii opettelua.". Jos verrataan kahta alustaa, niin olisi parempi tehdä objektiivinen analyysi eikä siten, että "koska olen käyttänyt asiaa X, asia Y on vaikea koska se pitää erikseen opetella". Toisekseen, eiväthän kaikki ole käyttäneet myöskään Symbiania, mutta otsikossa puhutaan "Nokian kännykästä" eikä vain Symbianista ja Windows Phonesta.
Sitten mitä tulee ominaisuuteen "Radio". Radio vaatinee myös rautapuolen tuen. Onko kaikissa Symbian-puhelimissa Radio, jos se lasketaan Symbianin eduksi?
Mitä taas tulee ohjelmamäärien vertailuun, eivät kaikki Nokian Ovi Storessa olevat 25.000+ sovellusta toimi kaikissa Nokian Symbian-puhelinten malleissa. Ei jokaiselle Symbian-puhelinmallille ole saatavana niitä kaikkia ohjelmia. Tämä antaa epärealistisen vertailupohjan Windows Mobilen sovelluskaupan 5000+ sovellukseen (josta en tosin osaa sanoa toimivatko ne kaikissa WinMo puhelimissa joissa tuo uusin, joku paremmin tietävä voi kertoa?).
Samoin Windows mobilen miinuspuoleksi mainittu "Koska kyseessä on täysin uusi käyttöjärjestelmä, se ei tue vanhempien Windows-puhelinten sovelluksia." on hieman outo miinuspuoleksi, koska sama pätee Symbian-alustaan. Eivät eri Symbianin versioille tehdyt ohjelmat toimi välttämättä uudemmissa Symbianeissa (kokeiltua on). Jotkut toimivat, jotkut ei. Tällaiset ilmaisut mielestäni vääristävät mielikuvaa joka asiasta tietämättömälle ihmiselle helposti jää.
Myös väittämä paremmasta akkukestosta verrattuna kilpailijoihin. Keitä ovat nämä kilpailijat, vainko tuo Windows Mobile -luuri? Vai kaikki puhelinmallitko kaikilta valmistajilta? Mikä symbian-puhelin, vai jokainenko?
Toisin sanoen, uutinen on enemmänkin mielipidekirjoituksen tuntuinen (vaikka on "Digiuutiset" osastolla, toki jos tämä on tarkoitettu puhtaasti vain mielipidekirjoitukseksi niin sitten OK, voin olla käsittänyt toki itse väärin tuon "Digiuutiset"-määritelmän tuolta).