Keskustelua tavaroiden yleisestä hintatasosta ja ajankohtaisista tarjouksista. Tälle alueelle myös ilmoitukset varastetuista tavaroista ja mahdolliset kimppatilaukset.
Törmäsin tällaiseen sivustoon kun http://www.kauppahuone.fi
siellä olis pari näköjään avatulla pakkauksella varustettua MacBookia 2,4 ghz prossulla jos jota kuta kiinnostaa.
Näytti siellä olevan samaa maata olevaa pc-puolen Fujitsua, eli avatuilla pakkauksilla, mitä lienee tarkoittaa. Olisko palautuksia?
Lieneeko edes halpaa?
että näin
-edit-
No niimpä on hintaa vaihdettu vaihdoin se tuohon otsikkoon myös
-edit-
Viimeksi muokannut mcpko, 22.1.2011 klo 10.09. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Nyt oli hinnat 699 € ja toisessa 719 €. Molempiin täysi takuu, joten ei toi nyt mahdoton hinta ole. Vähän tosin molemmissa mietityttää toi avattu, muttei käytetty?? Ja miksi kahdenkympin hintaero?
Mitäs järkeä olisi myydä vain avattu paketti
Ettei kyseessä olisi joku vanhempi malli kun nykyinen.
Viimeksi muokannut Ilmari123, 24.1.2011 klo 22.37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Rahat lopussa? Liity CasCardiin ja ansaitset puhdasta rahaa suorittamalla tehtäviä ja saat samalla ostovinkkejä sinua kiinnostavista aiheista jotka voit valita itse http://www.cascard.com/liity/VYsrCyqJxK
Ilmari123 kirjoitti:Mitäs järkeä olisi myydä vain avattu paketti
Ettei kyseessä olisi joku vanhempi malli kun nykyinen.
Soittelin kauppiaalle, kertoi koneiden olevan esittely tai asiakaspalautus koneita. Eli uusia malleja ja olhan siellä sivuilla specsit koneista!
Koneilla uuden takuut ja ne on kuulemma tarkastettu että kaikki tilpehöörit yms on mukana niin kuin kun avaamattomassa paketissa.
Kertoi vielä että sieltä saattaa olla tulossa myyntiin vielä airia ja imac koneita samalla systeemillä kun nuo macbookit.
Itse odotan vesikielellä niitä iMaccejä, jos olis varaa tehdä sijoitus juppaa juppaa
Ostin tuon iMac 27" 3.06Mhz Core Duo 2, on todella siisti ei yhtään käytön jälkiä missään.
Löin koneen käyntiin ja rekisteröin koneen Applelle no problems at all eikä muutaku kuvaa tekemään nyt näkyy vähemmällä sirrittelyllä
Mitä http://supportprofile.apple.com sanoo koneen takuun arvioiduksi päättymispäiväksi (toimii jos syötit koneen ensikäynnistyksen yhteydessä Apple ID tunnukset, muuten käytä tätä)? Rekisteröintihän menee kyllä aina läpi, mutta se ensimmäinen rekisteröinti vaikuttaa arvioituun ostopäivään ja lopuissa rekisteröinneissä vain vaihtuu koneeseen liitetyt yhteystiedot.
Lisäksi voit ostaa AppleCaren ja rekisteröidä sen, jos menee läpi ihan ok niin hyvä. Se ei iMaciin paljoa maksa, varsinkin jos muutenkin halvalla sai.
atheos kirjoitti:Mitä http://supportprofile.apple.com sanoo koneen takuun arvioiduksi päättymispäiväksi (toimii jos syötit koneen ensikäynnistyksen yhteydessä Apple ID tunnukset, muuten käytä tätä)? Rekisteröintihän menee kyllä aina läpi, mutta se ensimmäinen rekisteröinti vaikuttaa arvioituun ostopäivään ja lopuissa rekisteröinneissä vain vaihtuu koneeseen liitetyt yhteystiedot.
Lisäksi voit ostaa AppleCaren ja rekisteröidä sen, jos menee läpi ihan ok niin hyvä. Se ei iMaciin paljoa maksa, varsinkin jos muutenkin halvalla sai.
Takuun päättyminen marraskuun 30pv 2011.
Eli ei ihan 12kk ?
No ei paljosta puutu ja yritän tingata vielä iMaciin Apple caren edullisesti
Kiitos tiedosta ja laitan kauppiaalle pientä vinkkiä!!!!!
atheos kirjoitti:Mitä http://supportprofile.apple.com sanoo koneen takuun arvioiduksi päättymispäiväksi (toimii jos syötit koneen ensikäynnistyksen yhteydessä Apple ID tunnukset, muuten käytä tätä)? Rekisteröintihän menee kyllä aina läpi, mutta se ensimmäinen rekisteröinti vaikuttaa arvioituun ostopäivään ja lopuissa rekisteröinneissä vain vaihtuu koneeseen liitetyt yhteystiedot.
Lisäksi voit ostaa AppleCaren ja rekisteröidä sen, jos menee läpi ihan ok niin hyvä. Se ei iMaciin paljoa maksa, varsinkin jos muutenkin halvalla sai.
Tuossahan on kyse valmistajan takuusta. Jos myyjä on sanonut, että käytetyllä koneella on vuoden takuu tarkoittaa se luonnollisesti sitä, että valmistajan takuun ylittävältä osalta takuunantaja on myyjäliike. Tämä siis sillä edellytyksellä, että 12 kk:n takuu on todella luvattu. Virhevastuuhan on yksityishenkilöllä joka tapauksessa sen kaksi vuotta (1999/44/EY-direktiivin mukaan) ja tästä vasta myyjä.
e: krijotusvrihe
Viimeksi muokannut deissi, 10.2.2011 klo 13.29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
deissi kirjoitti:Virhevastuuhan on yksityishenkilöllä joka tapauksessa sen kaksi vuotta (1999/44/EY-direktiivin mukaan) ja tästä vasta myyjä.
Niin, vähintään. Kuluttajavirastostahan on yksityiselle kysyjälle todettu, että Suomessa tietokoneissa noudatettaisiin kolmen vuoden virhevastuuta. Kannattaa todella kysyä virastosta omin suin, jos Mac on alle kolmevuotias ja siihen tulee ilmeinen valmistusvika.
Rowan Atkinson on johtanut anglikaanista kirkkoa vuodesta 2002.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
infosin kauppiasta että lukee tän viestiketjun ja tsekkaa koneensa takuut etukäteen.
Kiitos atheos tuosta linkistä, pelastit 27" iMac omistajuuden tuomat tuntemattomat riskitekijät ja nyt ne on eliminoitu
ainakin muutamaksi vuodeksi koneen takuun osalta kunhan rekisteröin tuon Apple Caren iMacciini. Sain törkeen edullisesti ton Caren
Mitäs tällaisesta esittelykoneesta pitäisi tsekata? Akku varmaankin saattaa olla valmiiksi huonossa kunnossa jos se on ollut koko ajan kiinni? Näytön pikselit kannattaa tsekata? Tietty halvemmassa tavarassa ei saa samaa kuin uudessa ja tehokkaammassa, joten hinnan/laadun päättelyn voi tehdä itse.
Eiköhän tuo ihan tajuttoman hyvä kauppa ollut? En tiedä miten heillä on varaa laittaa Apple Care mukaan pakettiin vaikka hinta on jo muutenkin 30% halvempi kuin Applestoressa - ellei sitten Apple ole jotenkin mukana .. syynä Apple Caren mukaan tuloon on ka se että tuote oli jo rekistöröity jollekkin muulle ja takuu oli alkanut juoksemaan ja tuo Apple Care hyvittää ruhtinaallisesti sen pienen puutteen 12 kk takuussa (tai että ensimmäinen ostaja oli yritys) .. mutta olkoot syyt mitkä tahansa niin tuo 699 € Macbook + Apple Care on todella halpa ja hyvän kaupan teit
Olisivatko nuo isojen Hobby Hall, Sonera yms myymiä paketteja jotka on palautettu tai olleet DOA ja huollettu ja nuo alunperin myyneet isot firmat eivät niiden osalta enää uudelleen vaivaudu, vaan pieni Outlet-myymälä saa kaupata ne eteenpäin edullisesti, suorastaan ilmaiseksi
Viimeksi muokannut Road Apple, 1.3.2011 klo 17.21. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Näin laskeskelin, että hinta pitäis olla AIKA hyvä 8)
Pakko ainakin aluksi kehua sähäkkää palvelua.
21 minuuttia tilausvahvistuksesta tuli ilmoitus, että oli lähetetty + seurantakoodi, ja noin 1,5 tuntia tämän jälkeen näkyi Itellan seurannassa.
Alku vaikuttaa hyvältä, palailen huomenna kun saapuu.
Kone tuli perille, ja vielä ilmoitus tekstiviestillä.
Haisee ja maistuu uudelta, naarmuja / muitakaan jälkiä en löytänyt mistään.
Pakko kehua, että oli erinomainen ostos, uskallan tämän perusteella suositella kyseistä lafkaa.