![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Näytön lukitseminen puhelun aikana
Täällä voit kysyä mistä tahansa, jos et löydä vastausta muualta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 19
- Liittynyt: 2.4.2011 klo 23.32
Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja katjakrista »
Hei! Mulla on iPhone 4. Ongelmani on, että miltei poikkeuksetta saan puhelun aikana kaiuttimen tai muun toiminnon käyttöön joko kasvojen tai pipan koskettaessa näyttöä. Onko mitään konstia saada näytön lukituksi puhelun ajaksi? tuskin oon ainoa pullaposkinen omppupuhelimen käyttäjä... ![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Sen pitäisi lukittua automaattisesti kun tuot puhelimen kasvojen lähelle. (Ellei läheisyyssensori ole rikki, tai jokin kotelo tms. haittaa sen toimintaa.)
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
-
- Viestit: 19
- Liittynyt: 2.4.2011 klo 23.32
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja katjakrista »
Minulla on kuminen reunasuojus ja näytönsuojakalvon. Mistä voin saada näytön suojia mitkä eivät häiritse sensoria? Missä kohtaa puhelinta sensori sijaitsee? Olisi hienoa jos näytön saisi lukittua puhelun ajaksi manuaalisesti.
-
- Viestit: 482
- Liittynyt: 6.7.2006 klo 22.46
- Paikkakunta: Tampere
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja Istok »
Puhelun aikana, paina kerran kotinäppäintä, jolloin aktiivisena ei ole puhelinsovellus ja sen jälkeen näyttö lukkoon lukitusnapista.katjakrista kirjoitti:Minulla on kuminen reunasuojus ja näytönsuojakalvon. Mistä voin saada näytön suojia mitkä eivät häiritse sensoria? Missä kohtaa puhelinta sensori sijaitsee? Olisi hienoa jos näytön saisi lukittua puhelun ajaksi manuaalisesti.
-
- Viestit: 844
- Liittynyt: 26.8.2009 klo 8.58
- Paikkakunta: Espoo
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja Sami.H »
http://www.gelaskins.com, suosittelen lämpimästi.katjakrista kirjoitti:Mistä voin saada näytön suojia mitkä eivät häiritse sensoria?
Hieman tuon yläkuulokkeen yläpuolella (=eli sen jonka laitat korvalle), tästä kuvasta pitäisi näkyä että tässä näytön suojassa on reikä tuon sensorin kohdalla.katjakrista kirjoitti:Missä kohtaa puhelinta sensori sijaitsee?
Tämän kuuluisi tapahtua automaattisesti, joten tuota et tarvi tehdä. Hanki parempi näytönsuojus mielumminkatjakrista kirjoitti: Olisi hienoa jos näytön saisi lukittua puhelun ajaksi manuaalisesti.
En kylläkään näe tässä mitään järkeä koska näyttö on lukittu kun on korvaa vasten (sitten kun ongelma korjattu 8) ) Oikeassa kuitenkin olet, näin se siis tapahtuu....Istok kirjoitti:Puhelun aikana, paina kerran kotinäppäintä, jolloin aktiivisena ei ole puhelinsovellus ja sen jälkeen näyttö lukkoon lukitusnapista.
"Jotkut haluavat vain käyttää tietokonetta, eikä olla jatkuvasti kernel tanassa"
-
- Viestit: 19
- Liittynyt: 2.4.2011 klo 23.32
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja katjakrista »
vaihdoin näytön peilillisen suojakalvon kunnolliseen tavalliseen suojakalvoon ja vika poistui. sensori toimii nyt niinkuin pitääkin. nähtävästi peilisuojakalvo häiritsi sensorin toimimista.
-
- Viestit: 19
- Liittynyt: 2.4.2011 klo 23.32
Re: Näytön lukitseminen puhelun aikana
Viesti Kirjoittaja katjakrista »
Kiitosia tuhannesti vastauksista. Hommaan siis uuden näytön suojaimen. Manuaalinen ohje on hyvä siihen saakka kunnes saan uuden suojan. Tosin kun kotinäppäimen jälkeen painan lukitusnäppäintä niin puhelu katkeaa. Mutta jo kotinäppäin auttaa tähän tilanteeseen. Laihdutus poskien kaventamiseksi ei tule kyseeseen... ![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit