Kyllä juuri näin, jotain kevämpää ja kompaktimpaa nyt etsin. Eikä Win maailma tule kysymykseenkään. Onkohan noihin aireihin tulossa merkittäviä teho lisäyksiä, jos odottelis sitä. Vai pitääkö yksinkertaisesti ostaa 2 eri konetta, 11" Airi, reissuun ja sit työpisteelle toinen tehokkaampi ?dasb00t kirjoitti:Sehän painaa sen lisäakun kanssa saman verran kuin Jaskakin nykyinen MBP joka hänen mukaansa on huono reissuhommiin kokonsa puolesta. Näin ainakin käsitin.kahvikuppi kirjoitti:^Miettisin kyllä jotain lenovo x220 jossa on ips paneeli sekä niin paljon tehoja kuin mahdollista. Mutta mielipide tämä vain.
MacBook Air: käyttökokemukset
-
- Viestit: 313
- Liittynyt: 7.12.2004 klo 3.47
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Jaskak »
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Kyllä niihin jotain kevyt sandyja varmaan tulee. Ei taida olla vaihtoehtoja...Jaskak kirjoitti:Kyllä juuri näin, jotain kevämpää ja kompaktimpaa nyt etsin. Eikä Win maailma tule kysymykseenkään. Onkohan noihin aireihin tulossa merkittäviä teho lisäyksiä, jos odottelis sitä. Vai pitääkö yksinkertaisesti ostaa 2 eri konetta, 11" Airi, reissuun ja sit työpisteelle toinen tehokkaampi ?dasb00t kirjoitti:Sehän painaa sen lisäakun kanssa saman verran kuin Jaskakin nykyinen MBP joka hänen mukaansa on huono reissuhommiin kokonsa puolesta. Näin ainakin käsitin.kahvikuppi kirjoitti:^Miettisin kyllä jotain lenovo x220 jossa on ips paneeli sekä niin paljon tehoja kuin mahdollista. Mutta mielipide tämä vain.
-
- Viestit: 2045
- Liittynyt: 2.11.2006 klo 10.55
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja L_A_G »
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 1.4.2011 klo 14.53
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja tljaalto »
http://www.macworld.com/article/159443/ ... c.rss_main
-
- Viestit: 248
- Liittynyt: 25.5.2008 klo 11.19
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja kahvikuppi »
Se on totta, että osassa malleissa on tuo TN paneeli ja osassa on sitten taas IPS näissä ihan perinteisissä X220 malleissa. Ja kuvankäsittelyä ajatellen ehdotinkin tuota IPS paneelia. Jos pelkkään surffailuun tulisi niin Applen Airin tai X220 TN paneeli hoitaisi asiansa ihan hyvin. Luonnollisesti kannattaa päivittää myös tuo SSD levykin ja mahdollisimman isoa tehoa (i7 prosessori ihanteellinen ja 8 gigaa muistia.) ehdotin jotta kuvankäsittely olisi sujuvaa eikä tarvitse harkita toista konetta. Eli liität halutessasi sen vain ulkoiseen näyttöön ja olet varma, että tehoja riittää.L_A_G kirjoitti:x220:ssä ei kyllä ole ainakaan vakiona IPS panelia vaan mattapintainen 12,5" LED taustavalaistu TN paneli 1366x768-resoluutiolla (eli suunnilleen vastaava kuin 11" macbook aireissa). Kallein malli ennen kääntyvällä kosketusnäytöllä varustettua mallia, edellä mainitulla näytöllä, 4:llä gigatavulla RAM muistia, tavallisella 320Gt 7200RPM:n mekaanisella kovalevyllä ja Sandy Bridge Core i5 prosessorilla ja siihen sisäänrakennetulla näytönohjaimella maksaa verkkokauppa.com:issa 1850e.
Oikealla IPS panelilla varusetut mallit ovat sitten niitä businessmalleja joissa hinnan kanssa liikutaan niin korkeissa summissa että jopa Applen hinnat tuntuvat edullisilta...
Verkkokaupan 1850e mallissa ei ole kääntyvää näyttöä vaan se on ihan perinteinen kannettava. Suomessa hinnat on varsin törkeät mutta esimerkiksi Saksasta tuon vastaavan koneen* saa noin 1300e jossa on esimerkiksi tuo IPS paneeli. Opiskelijoille hiukan halvemmallakin väittämän mukaan jos murosta lukee.
*Lähde esimerkiksi: http://www.lapstars.de/
Pienellä akulla X220 akun kesto (527 minuuttia)* on ihan vertailukelpoinen Airiin (375 minuuttia)*. Jos haluaa pitempää akun kestoa joka kilpailee enemmänkin MBP** kanssa niin silloin tosiaan tehoakulla saadaan vastusta jos pieni akku ei riitä. Noitakin tuntuu olevan erilaisia vielä, mutta yleensä siinä 9 kennoisessa tehoakussa on pieni ulkonema takana.dasb00t kirjoitti:Sehän painaa sen lisäakun kanssa saman verran kuin Jaskakin nykyinen MBP joka hänen mukaansa on huono reissuhommiin kokonsa puolesta. Näin ainakin käsitin.kahvikuppi kirjoitti:^Miettisin kyllä jotain lenovo x220 jossa on ips paneeli sekä niin paljon tehoja kuin mahdollista. Mutta mielipide tämä vain.
http://www.notebookreview.com/default.a ... nkpad+x220
*Lähde: http://www.notebookreview.com/assets/57397.png (Huom! Olisiko tuo akun kesto windowsilla sitten Airissa?)
**Ilmeisesti MBP on TN paneeli?
Mutta Applen Air on erittäin hyvä valinta jos tehoilla ei ole niin kriittistä tarvetta sekä näytön suhteen pärjääpi hiukan huonommalla. Ja tosiaan 11" on erittäin kevyt eli sille ei ole suoranaista haastajaa 1kg luokassa! X220 on hiukan järeämpi ja suunniteltu kestämään sekä jäähdytys vaatii omansa myöskin. Mutta kyllä se on selkeästi erinomainen painoisekseen 1.5kg kannettavaksi jos ominaisuuksia pohtii. Ja 3 vuoden takuu on myös positiivinen lisä. Mutta jos mahdollisimman kevyttä haet niin Air ilman muuta, sillä sen 0.5kg painon huomaa. Ja jos tosiaan löytyy se työhöylä entuudesta kotoa ja ei halua käyttöjärjestelmien kanssa leikkiä niin sekin vaikuttaa varmasti valintaan.
-
- Viestit: 839
- Liittynyt: 15.12.2004 klo 10.53
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja tsjlehti »
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13150
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja egoste »
Koita takuuseen - pitäisi mennä vieläkin...tsjlehti kirjoitti:Pystyykö 1. sukupolven Airin näyttöä kiristämään? Alkaa antautua.
-
- Viestit: 943
- Liittynyt: 10.7.2005 klo 16.30
- Paikkakunta: Turku
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja hks »
tsjlehti kirjoitti:Pystyykö 1. sukupolven Airin näyttöä kiristämään? Alkaa antautua.
http://support.apple.com/kb/ts2948
Pitäisi mennä korjaukseen vaikka olisi takuu jo rauennut

-
- Viestit: 144
- Liittynyt: 2.8.2009 klo 19.24
- Paikkakunta: Oulu
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja nassekova »
tljaalto kirjoitti:Joidenkin spekulaatioiden mukaan kesäkuussa pitäisi tulla uudet macbook airit, mene ja tiedä. Itte kattelin tossa 13 tuumasta mutta päätin jäädä odottamaan.
http://www.macworld.com/article/159443/ ... c.rss_main
http://www.appleinsider.com/articles/11 ... _july.html
Itsekkin ajattelin ainakin kuukauden odotella pitääkö nuo huhut paikkansa.
-
- Viestit: 840
- Liittynyt: 20.10.2010 klo 17.58
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Vklnuppi »
Itse en Sandy Bridgeä tai Thunderbolttia kaipaa, mutta valaistu näppis&isompi muisti järkevään hintaan saattaisi aiheuttaa paineita vaihtoon.
-
- Viestit: 845
- Liittynyt: 18.4.2006 klo 15.30
- Paikkakunta: Helsinki
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Donza »
Musiikkikirjasto olisi oikeastaan ainoa joka minullakin täyttäisi levyn jos sitä säilöisin MBA:lla, joten päätin suosiolla siitä luopua. Spotifyn ansiosta 64 Gt levy on jatkuvasti alle puolillaan.Vklnuppi kirjoitti:Saa nähdä tuleeko ja mitä tulee. Airiä harkitseville suosittelen kyllä ottamaan sen isoimmalla "kovolla" olevan mallin, aika nopeasti tuo 128Gt menee täyteen kun musiikkiakin on 34Gt. Hieman harmittaa ettei viime jouluna tullut otettua tuota isointa mallia, kai se kukkaro olisi sen verran antanut myöden mutta ensimmäisen Macin osto vähän pelotti eikä viitsinyt ihan älyttömiä sijoittaa.
Itse en Sandy Bridgeä tai Thunderbolttia kaipaa, mutta valaistu näppis&isompi muisti järkevään hintaan saattaisi aiheuttaa paineita vaihtoon.
-
- Viestit: 840
- Liittynyt: 20.10.2010 klo 17.58
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Vklnuppi »
Tuota ratkaisua itsekin ensimmäisenä mietin ja onhan se kätevä, mutta ei toimi mulla kun musiikkimaku on niin laaja että toinen puoli pitäisi kuitenkin olla koneella. Aiheuttaa liikaa säätöä ja toisaalta aina ei ole nettiä saatavilla.Donza kirjoitti:Musiikkikirjasto olisi oikeastaan ainoa joka minullakin täyttäisi levyn jos sitä säilöisin MBA:lla, joten päätin suosiolla siitä luopua. Spotifyn ansiosta 64 Gt levy on jatkuvasti alle puolillaan.Vklnuppi kirjoitti:Saa nähdä tuleeko ja mitä tulee. Airiä harkitseville suosittelen kyllä ottamaan sen isoimmalla "kovolla" olevan mallin, aika nopeasti tuo 128Gt menee täyteen kun musiikkiakin on 34Gt. Hieman harmittaa ettei viime jouluna tullut otettua tuota isointa mallia, kai se kukkaro olisi sen verran antanut myöden mutta ensimmäisen Macin osto vähän pelotti eikä viitsinyt ihan älyttömiä sijoittaa.
Itse en Sandy Bridgeä tai Thunderbolttia kaipaa, mutta valaistu näppis&isompi muisti järkevään hintaan saattaisi aiheuttaa paineita vaihtoon.
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Ei nettiä saatavilla? Hanki ulkoinen usb-kovalevy, tai puhelin jolla saat nettiin yhteyden. Jo on "ongelmat"

-
- Viestit: 840
- Liittynyt: 20.10.2010 klo 17.58
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Vklnuppi »
Kotona on verkkolevy jolla musat ja videot. Samainen lätty toimittaa jopa usb-kovon virkaa, mutta kaikessa pienuudessaan huonontaa sekin liikuteltavuutta. Haluaisin kyllä nähdä miten esim. mökiltä nappaat yhteyden kotiserveriin

Jos mokkula ei "mene nettiin" niin tuskin puhelinkaan auttaa. 3h automatkalla N8&spotify saa kyllä monta kertaa vaihtamaan radion puolelle.
"Keep it simple" on muutenkin aina ollut enemmän mieleeni.
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 28.5.2011 klo 17.52
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja sieni- »
Miten on muuten, onko macissa riittävät ohjelmat korvaamaan windowsin office-ohjelmistoa, lähinnä wordia, exeliä ja pp:tä, vai pitäisikö maksaa pitkä penni heti alkuun ostamalla office-paketti? Omenamaailma vielä toistaseks kovin tuntematon..
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
Mukanahan noita ei tule. OpenOfficen saa tietenkin ilmaiseksi ladattua, parasta yhteensopivuutta Windows-maailman kanssa hakevan on kuitenkin turvallisinta sijoittaa Microsoft Officeen. Löytyy myös Applen oma iWork, joka monelta osin on paljon Officea näppärämpi.sieni- kirjoitti:Itsellä ollut hetken jo harkinnassa ostaa MBA, mutta uutinen uudemmasta tekniikasta antaa viitteitä siitä että vanhemmilla hinta sitten laskee pikaisesti uusien tultua markkinoille. Itsellä kun ei olisi kuin kevyessä käytössä opiskeluun ko. laite, niin voisi harkita hetken odottelua ja sitten vanhan hankkimista. Veikkauksia tästä?
Miten on muuten, onko macissa riittävät ohjelmat korvaamaan windowsin office-ohjelmistoa, lähinnä wordia, exeliä ja pp:tä, vai pitäisikö maksaa pitkä penni heti alkuun ostamalla office-paketti? Omenamaailma vielä toistaseks kovin tuntematon..
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 28.5.2011 klo 17.52
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja sieni- »
Yhteensopivuus ei ole tärkeää, vaan lähinnä se että löytyy vastaavankaltaiset ohjelmat omasta takaa. Eli aika pitkälle tulikin vastaus kysymykseen. Miten on formaattien laita, pystyykö iworksilla tehtyjä tiedostoja avaamaan tarvittaessa pc:llä ja/tai pystyykö tallentamaan tiedostoja esim. doc-formaattiin, jotta voi tarpeen vaatiessa aukaista pc:llä sitten? Lähinnä ajatellen vaikkapa tulostamista koululla?tuomas92 kirjoitti:Mukanahan noita ei tule. OpenOfficen saa tietenkin ilmaiseksi ladattua, parasta yhteensopivuutta Windows-maailman kanssa hakevan on kuitenkin turvallisinta sijoittaa Microsoft Officeen. Löytyy myös Applen oma iWork, joka monelta osin on paljon Officea näppärämpi.sieni- kirjoitti:Itsellä ollut hetken jo harkinnassa ostaa MBA, mutta uutinen uudemmasta tekniikasta antaa viitteitä siitä että vanhemmilla hinta sitten laskee pikaisesti uusien tultua markkinoille. Itsellä kun ei olisi kuin kevyessä käytössä opiskeluun ko. laite, niin voisi harkita hetken odottelua ja sitten vanhan hankkimista. Veikkauksia tästä?
Miten on muuten, onko macissa riittävät ohjelmat korvaamaan windowsin office-ohjelmistoa, lähinnä wordia, exeliä ja pp:tä, vai pitäisikö maksaa pitkä penni heti alkuun ostamalla office-paketti? Omenamaailma vielä toistaseks kovin tuntematon..
Aiheesta vielä enemmän karaten: pystynkö käyttämään koneen kyljessä törröttävää mokkulaa nettiselailuun iphonellani, vai onko tällainen tetheröinti mahdotonta?
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51526
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja amanita »
Meitä on täällä monentaitoisia ja monenlaisia muutoinkin. Ei kannata vastauksessaan lähteä siitä olettamasta, että kysyjällä on samantasoinen tietämys ja ymmärrys Mac-maailmasta. Tuo tietämättömyys täällä milloin mistäkin Apple-tuotteisiin liittyvästä ei ole osoitus yksilön olemisesta "vajaa", se on osoitus siitä, että ei tiedä ja haluaa vastauksen, mieluimmin asiallisen, selkeän ja mahdollisimman yksinkertaisen.mikaw_ kirjoitti:Miksette laita NAS:a kotikäyttöä varten, tai serveriä kotiin, jonka kautta soitatte musiikkia ollessanne muualla? Ei kait kukaan ole niin vajaa, että säilöö mediakirjastoaan läppärillä, siis jos on jotain kirjastoa mitä säilöä.
Ei nettiä saatavilla? Hanki ulkoinen usb-kovalevy, tai puhelin jolla saat nettiin yhteyden. Jo on "ongelmat".
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
iWork osaa lukea ja kirjoittaa MS Officen tiedostomuotoja, joten tarpeen vaatiessa PC:llä. Tulostukseen koululla käyttäisin pdf-formaattia, mutta miten vaan.sieni- kirjoitti:Yhteensopivuus ei ole tärkeää, vaan lähinnä se että löytyy vastaavankaltaiset ohjelmat omasta takaa. Eli aika pitkälle tulikin vastaus kysymykseen. Miten on formaattien laita, pystyykö iworksilla tehtyjä tiedostoja avaamaan tarvittaessa pc:llä ja/tai pystyykö tallentamaan tiedostoja esim. doc-formaattiin, jotta voi tarpeen vaatiessa aukaista pc:llä sitten? Lähinnä ajatellen vaikkapa tulostamista koululla?
Aiheesta vielä enemmän karaten: pystynkö käyttämään koneen kyljessä törröttävää mokkulaa nettiselailuun iphonellani, vai onko tällainen tetheröinti mahdotonta?
Toki voit jakaa mokkulan nettiyhteyden Airportin kautta iPhonelle.
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 28.5.2011 klo 17.52
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja sieni- »
-
- Viestit: 2725
- Liittynyt: 14.3.2006 klo 9.23
- Paikkakunta: Espoo
Re: MacBook Air: käyttökokemukset
Viesti Kirjoittaja Aries »
Apple Inc. tietää, muttei kerro. Nyrkkisääntö kuitenkin on, että jos pelkästään speksejä tuijotetaan niin omenakone on aina kalliimpi, mutta minkä verran sitten antaa arvoa muille ominaisuuksille onkin taas täysin käyttäjäkohtainen..sieni- kirjoitti:Kiittää, kuittaa ja kumartaa näistä vastauksista. Vielä kun saa mahdollisia oletuksia hintojen muutoksista, olenkin jo matkalla kohti mac-ihmeitä.
Ostoajankohdan optimoinnista http://buyersguide.macrumors.com/ antaa valistuneen arvauksen
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit