Langaton tulostus AirPortin avulla
-
- Viestit: 393
- Liittynyt: 14.3.2004 klo 18.18
- Paikkakunta: Helsinki
Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja junior »
Sekä Epson että HP tarjoilevat sivuillaan langattomaan tulostukseen omaa langatonta tulostussovitintaan. Onko todella sellainen välttämätön? Eikö tulostinta voi suoraan liittää AirPort tukiaseman USB-liitäntään?
Onko jollakin kokemusta langattomasta tulostuksesta? Mikä on se tulostin joka olisi yhteensopiva AirPortin kanssa?
-
- Viestit: 1050
- Liittynyt: 7.4.2005 klo 23.21
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja Simppa »
-
- Viestit: 327
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 20.27
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja wille »
...ynnä kaksipuoleiseen tulostukseen, mustekasettien puhdistamiseen, värien kalibrointiin yms. Tämä johtuu siitä, että langattomana ei voi käyttää HP:n omia ajureita, vaan netistä imuroitavia korvikkeita.Simppa kirjoitti:Kyllä sullle riittää Airport Express, johon printteri törkätään kiinni. Jotkut printterin featuret jää tolla tavalla kyllä hyödyntämättä, kuten paperin loppumis notificaatio ja sama taitaa päteä musteisiin.
Itse käytin tulostinta langattomana (ilman HP:n myymää lisäosaa, joka ilmeisesti mahdollistaisi myös HP:n ajurien käytön), mutta kyllästyin siihen. Nyt tulostin on USB:llä kiinni iMacissa ja sitä kautta se on jaettuna iBookin käyttöön ja ihan aidoilla HP:n ajureilla. Ärsyttävää rahastusta HP:llä langattoman tulostuksen kohdalla. Eikös ne HP:n verkkosovittimet maksa jo halvemman tulostimen verran?
-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja tosikko »
Mulla on monitoimikone Epson CX6400, ja sen USB kaapeli on kiinni AirPort Expressossa. iBookin tulosteet siirtyy kätevästi langattomasti printterille. Toki skannausta varten täytyy kaapeli kytkeä, mutta muuten on sen verran kätevä, ettei siitä helposti luovu.junior kirjoitti:Onko jollakin kokemusta langattomasta tulostuksesta? Mikä on se tulostin joka olisi yhteensopiva AirPortin kanssa?
-
- Viestit: 393
- Liittynyt: 14.3.2004 klo 18.18
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja junior »
Mikä HP:n tulostin sinulla on? Ostan samanlaisen.
-
- Viestit: 327
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 20.27
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja wille »
Mulla on HP deskjet 6122, mutta se tarvitsee langattomana toimiessaan siis erillisen ajurin. Se löytyy seuraavasta osoitteesta. Siellä on myös lista ajurin tukemista tulostimista. Osta jokin niistä, ei välttämättä tarvitse tuota minun reilun vuoden vanhaa mallia ostaa.junior kirjoitti:Itse käytin tulostinta langattomana (ilman HP:n myymää lisäosaa, joka ilmeisesti mahdollistaisi myös HP:n ajurien käytön),
Mikä HP:n tulostin sinulla on? Ostan samanlaisen.
www.linuxprinting.org/macosx/hpijs/
-
- Viestit: 2952
- Liittynyt: 4.3.2004 klo 19.46
Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja wanders »
Onko siis niin kaikilla tulostimilla (esim. Epson) että langaton tulostaminen tapahtuu jollain muilla ajureilla kuin laitteen omilla? Tarkoittaako tämä sitä että ainoastaan perustulostaminen onnistuu, ei väriprofiileja, kasettien putsauksia, ym.
Vai onko ongelma vain tässä ketjussa mainituilla HP-suihkareilla?
--
w
-
- Viestit: 327
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 20.27
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja wille »
En tiedä muista merkeistä, mutta HP:n keskiluokan tulostimissa on jo valmiina verkkokortti, mutta silti se vaatii erillisen laajennusosan, jotta sen voi verkon kautta jakaa muille verkon koneille. Tietysti tulostimen voi ihan täysin jakaa Tigerin jakotoiminnon kautta, mutta se vaatii sen, että isäntäkone (tulostin usb:llä tms. kiinni) on auki. Jotta HP:n tulostimet saa jaettua vaikkapa langattoman kytkimen tms. kautta kaikille verkon koneille, pitää tyytyä ei-HP-ajuriin (monet ominaisuudet puuttuvat) tai sitten ostaa tulostimeen HP:n kovalla hinnalla kauppaama lisäosa, näin siis ainakin minun 1 v vanhassa 6122 -mallissa. Uusista malleista näyttäisi ainakin seuraavan linkin takaa löytyvä tulostin sopivan hyvinkin kotiverkkojen käyttöön sellaisenaan.wanders kirjoitti:Heräsi tätä lukiessa kysymys tuosta airport-tulostamisesta:
Onko siis niin kaikilla tulostimilla (esim. Epson) että langaton tulostaminen tapahtuu jollain muilla ajureilla kuin laitteen omilla? Tarkoittaako tämä sitä että ainoastaan perustulostaminen onnistuu, ei väriprofiileja, kasettien putsauksia, ym.
Vai onko ongelma vain tässä ketjussa mainituilla HP-suihkareilla?
--
w
h10010.www1.hp.com/wwpc/fi/fi/ho/WF05a/7167-7169-7289-7289-7285-5747567.html
Kannattaa HP:n tulostinta hankkiessa muuten huomioida HP:n oma Macistejä varten räätälöity sivusto:
[email]http://h41140.www4.hp.com/fi/fi/mac_connect/[/email]
Summa summarum: ongelma näyttäisi olevan hieman vanhemmissa malleissa. Ihan uusimmat keskiluokan tulostinuutuudet sisältävät aika monipuoliset verkkoliitännät. Todella tarkkana kannattaa olla, kun hankkii tulostinta airport extremeen tai muuhun vastaavaan. Airport extremen usb-tulostinpaikka ei tarkoita yhtä kuin täydellisesti yhteensopiva kaikkien usb-tulostimien ajurien kanssa.
-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja tosikko »
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Ei kylläkään erotellut langattomasti mikä väri loppui, ruudulle tullut viesti oli ainostaan "ink is out".
-
- Viestit: 105
- Liittynyt: 9.3.2004 klo 1.42
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja ASOT »
Ja kun katsoo Wireless -osastoa niin sieltä löytyy langattomia tulostimia airporttiin.
Sitten vain MBNETin hintaseurannasta katsomaan kuka myy kys. tulostimia halvimmalla
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 2470
- Liittynyt: 29.8.2004 klo 0.20
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja Jouna- »
-
- Viestit: 905
- Liittynyt: 28.12.2004 klo 23.54
- Paikkakunta: Turku
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja Nätti-Nikke »
-
- Viestit: 7156
- Liittynyt: 8.5.2004 klo 10.33
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja PKivireki »
-
- Viestit: 327
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 20.27
Re: Lisäkysymys Airport-tulostamisesta
Viesti Kirjoittaja wille »
Hitaampaa, muutamasta eri syystä:PKivireki kirjoitti:Entäpä arvon herrat tulostusnopeus tuolla Airportin kautta tulostamalla? Mitenkä esim firewireen verrattuna?
1. Tiedon kulku ei niin suoraa (tietokone --> langattoman tukiaseman tulostinpalvelinohjelmisto --> tulostin vs. tietokone --> tulostin)
2. Hitaammat ajurit
3. Liittyy hieman yllä olevaan, eli ei voi välttämättä tulostellakkaan vedos-laadulla, kun ajureissa ei ole sellaista vaihtoehtoa.
Uusimmissa tulostimissa 2. ja 3.-kohdan osalta ei välttämättä ole samanlaisia ongelmia kuin minun vuoden vanhan HP 6122:n kanssa.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 12.7.2010 klo 11.54
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja Hiisi »
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 4446
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Langaton tulostus AirPortin avulla
Viesti Kirjoittaja Raikka »
Toki kannattaa kytkentöjen jälkeen avata Macissa Airport-työkaluohjelma ja laittaa ne tulostimen jakoasetukset kohilleen.Hiisi kirjoitti:Hiukan hävettää kysyä näin tyhmää kysymystäMitä oikeastaan tarvitaan langattomaan tulostukseen? Tulostin, joka tämän mahdollistaa (minulla Epson SX510), koneen (Macbook) ja reitittimen eli vaikkapa Airport Expressin? Ja sitten liitetään tulostin USB'llä Airport'iin ja sitten vain tulostamaan? Olenko ymmärtänyt oikein?
Muuten sen kyllä pitäisi juurikin noin pelittää...
R.
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit