Koodi: Valitse kaikki
NOTICE: Integrated video chipsets are not supported (THIS INCLUDES 2010 MACBOOK PRO (low end models); 2010 MACBOOK AIRS AND 2010 MAC MINIS.)
Viesti Kirjoittaja Trollaaja »
Koodi: Valitse kaikki
NOTICE: Integrated video chipsets are not supported (THIS INCLUDES 2010 MACBOOK PRO (low end models); 2010 MACBOOK AIRS AND 2010 MAC MINIS.)
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Viesti Kirjoittaja Trollaaja »
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Lolwut? Ihan hyvinhän siinä mainitaan niistä järjestelmävaatimuksista. Jos ei ole päätä tarkistaa ohjelman kuvausta ennen sen ostamista, niin sitten on kyllä idiootti ja voi ostaa ihan mielellään toimimatonta paskaa. Mac conffeja on kumminkin ihan järkyttävä määrä verrattuna iPod Touch, iPhone ja iPad configuraatioihin, että ei niitä toimimattomia voi alkaa kovin järkyttävästi suodattelemaan.Trollaaja kirjoitti:Aika törkeää, että tuota kuitenkin myydään kaikille Maceille tarkoitetussa Storessa eikä virallisesti mainita asiasta järjestelmävaatimuksissa. Ainoa paikka, missä on maininta tuosta, on ohjelman kuvauksessa, joka pitää klikata auki erikseen.
Ei luulisi olevan hirveän vaikeaa piilottaa toimimattomia sovelluksia tietyiltä tietokonemalleilta, kyllähän näin toimitaan iOS App Storessakin.
Onneksi tuli tarkistettua, säästyipä nekin pennoset.
Viesti Kirjoittaja Trollaaja »
Mac App Storessa on erikseen järjestelmävaatimukset siellä sivussa, ja jos siellä ei mainita mitään tietokonerajoituksia, ostajalla on oikeus olettaa, ettei niitä myöskään ole. Toki on fiksua katsoa kuvaus ohjelmasta ennen ostoa, mutta esimerkiksi tässä tapauksessa kun peli oli jo ennestään tuttu, olisi ollut ihan perusteltua jättää kuvaus lukematta. Eli vähintäänkin asiasta pitäisi mainita niissä oikeissa järjestelmävaatimuksissa siellä sivupalkissa. Ainoa mitä tuossa mainittiin, on että pitää olla Mac OS 10.6.6 tai uudempi.Mailia kirjoitti:Lolwut? Ihan hyvinhän siinä mainitaan niistä järjestelmävaatimuksista. Jos ei ole päätä tarkistaa ohjelman kuvausta ennen sen ostamista, niin sitten on kyllä idiootti ja voi ostaa ihan mielellään toimimatonta paskaa. Mac conffeja on kumminkin ihan järkyttävä määrä verrattuna iPod Touch, iPhone ja iPad configuraatioihin, että ei niitä toimimattomia voi alkaa kovin järkyttävästi suodattelemaan.Trollaaja kirjoitti:Aika törkeää, että tuota kuitenkin myydään kaikille Maceille tarkoitetussa Storessa eikä virallisesti mainita asiasta järjestelmävaatimuksissa. Ainoa paikka, missä on maininta tuosta, on ohjelman kuvauksessa, joka pitää klikata auki erikseen.
Ei luulisi olevan hirveän vaikeaa piilottaa toimimattomia sovelluksia tietyiltä tietokonemalleilta, kyllähän näin toimitaan iOS App Storessakin.
Onneksi tuli tarkistettua, säästyipä nekin pennoset.
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Joo, en nyt jaksa uskoa, että kehittäjät oikeastaan saavat vaikuttaa tuohon Vaatimukset kentän sisältöön. Kaikissa on se sama käyttöjärjestelmävaatimus. Esim, peleissä kuten Trine, Lego Indiana Jones, Call of Duty 4: MW ja Modern Combat: Dominationissä on kaikissa se sama käyttöjärjestelmävaatimus tuolla ja sitten oikeat specsivaatimukset on kuvauksessa.Trollaaja kirjoitti:Mac App Storessa on erikseen järjestelmävaatimukset siellä sivussa, ja jos siellä ei mainita mitään tietokonerajoituksia, ostajalla on oikeus olettaa, ettei niitä myöskään ole. Toki on fiksua katsoa kuvaus ohjelmasta ennen ostoa, mutta esimerkiksi tässä tapauksessa kun peli oli jo ennestään tuttu, olisi ollut ihan perusteltua jättää kuvaus lukematta. Eli vähintäänkin asiasta pitäisi mainita niissä oikeissa järjestelmävaatimuksissa siellä sivupalkissa. Ainoa mitä tuossa mainittiin, on että pitää olla Mac OS 10.6.6 tai uudempi.Mailia kirjoitti:Lolwut? Ihan hyvinhän siinä mainitaan niistä järjestelmävaatimuksista. Jos ei ole päätä tarkistaa ohjelman kuvausta ennen sen ostamista, niin sitten on kyllä idiootti ja voi ostaa ihan mielellään toimimatonta paskaa. Mac conffeja on kumminkin ihan järkyttävä määrä verrattuna iPod Touch, iPhone ja iPad configuraatioihin, että ei niitä toimimattomia voi alkaa kovin järkyttävästi suodattelemaan.Trollaaja kirjoitti:Aika törkeää, että tuota kuitenkin myydään kaikille Maceille tarkoitetussa Storessa eikä virallisesti mainita asiasta järjestelmävaatimuksissa. Ainoa paikka, missä on maininta tuosta, on ohjelman kuvauksessa, joka pitää klikata auki erikseen.
Ei luulisi olevan hirveän vaikeaa piilottaa toimimattomia sovelluksia tietyiltä tietokonemalleilta, kyllähän näin toimitaan iOS App Storessakin.
Onneksi tuli tarkistettua, säästyipä nekin pennoset.
Viesti Kirjoittaja Trollaaja »
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Siis miten nyt Intel liittyy asiaan?-wk- kirjoitti:Jollekin voi kyllä tuosta tulla sellainen käsitys että riittää kunhan koneessa on 10.6.6 jolle toki on sitten omat vaatimuksensa, eli voisi siis olettaa että pelittäisi Intelilläkin kun se kerran kelpaa 10.6.6:lle... mutta sitten taas jos seuraa rauta- / pelikehitystä niin eihän Inteliä mihinkään totiseen tai edes vähemmän totiseen pelailuun hankita eli raskaat pelit voi aina unohtaa ellei sitten halua pistää asetuksia minimiin.
Viesti Kirjoittaja deissi »
Viittaa Intel HD Graphics -piiriin. Sama koskee toki GF 320M -koneita, mutta se on sentään jonkin verran parempi.Mailia kirjoitti:Siis miten nyt Intel liittyy asiaan?-wk- kirjoitti:Jollekin voi kyllä tuosta tulla sellainen käsitys että riittää kunhan koneessa on 10.6.6 jolle toki on sitten omat vaatimuksensa, eli voisi siis olettaa että pelittäisi Intelilläkin kun se kerran kelpaa 10.6.6:lle... mutta sitten taas jos seuraa rauta- / pelikehitystä niin eihän Inteliä mihinkään totiseen tai edes vähemmän totiseen pelailuun hankita eli raskaat pelit voi aina unohtaa ellei sitten halua pistää asetuksia minimiin.
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Joo, mutta Intel on kumminkin kokonainen yhtiö, joten Intelliin viittaaminen on aika kummallista.deissi kirjoitti:Viittaa Intel HD Graphics -piiriin. Sama koskee toki GF 320M -koneita, mutta se on sentään jonkin verran parempi.Mailia kirjoitti:Siis miten nyt Intel liittyy asiaan?-wk- kirjoitti:Jollekin voi kyllä tuosta tulla sellainen käsitys että riittää kunhan koneessa on 10.6.6 jolle toki on sitten omat vaatimuksensa, eli voisi siis olettaa että pelittäisi Intelilläkin kun se kerran kelpaa 10.6.6:lle... mutta sitten taas jos seuraa rauta- / pelikehitystä niin eihän Inteliä mihinkään totiseen tai edes vähemmän totiseen pelailuun hankita eli raskaat pelit voi aina unohtaa ellei sitten halua pistää asetuksia minimiin.
Viesti Kirjoittaja -wk- »
No koko ketju lähti näytönohjaimeen liittyvästä huomiosta ja oletin että kaikki tietäisivät että myös minä puhun näytönohjaimista, joissa Intel ei koskaan pelikäyttöä ajatellen ole pystynyt haastamaan Nvidiaa ja ATI / AMD:tä. Intel HD Graphics -ohjaimet ovat tosin merkittävä harppaus jos vertaa Intelin aiempaan näytönohjainkehitykseen.Mailia kirjoitti: Joo, mutta Intel on kumminkin kokonainen yhtiö, joten Intelliin viittaaminen on aika kummallista.
Palaa sivulle “Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit”