MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja nno »
Jotta koneen saisi kaatumisen jälkeen käyntiin, virtajohto täytyy irroittaa ja laittaa kiinni, kansi sulkea ja avata... yrittää muutaman kerran ennen kuin onnistaa. Työkoneeksi tästä laitteesta ei ole, vaikka sellaiseksi se on muhkeaan 2500 euron hintaan ostettu. Ongelma toistuu joka työpäivä vähintään kerran, monesti jopa 5-10 kertaa.
Ohjelmistopuolella käytössäni on Adoben Master Collection ja MS Office -paketti. Adoben softien kanssa lagittaa kyllä pahasti. Selaimena käytän etupäässä Firefoxia. Olen pyrkinyt pitämään ohjelmistot ajan tasalla. i7 prosessori ja 15" mattanäyttö löytyvät.
Googlettamalla olen huomannut, että tätä ongelmaa tuntuisi MacBook Prossa esiintyvän paljon. Olisikohan joku tällä forumilla, jolla olisi ollut samoja kokemuksia. Mikä vika koneesta löytyi tai miten asia saatiin ratkaistua? Tai miksei sekin, jos sitä ei saatu ratkaistua. Kertokaa myös muutkin, jos tietoa asiasta on.
Myyjäliikkeen huolto ei ole löytänyt koneesta vikaa. Kuulemma Macin testiohjelmaa ajetaan niin monta kertaa läpi kunnes ongelma löytyy, kertaalleen ohjelmalla menee puoli tuntia pyörähtää läpi. Kaatumisraportteja olen talletellut, mutta vähän tuntui siltä ettei huolto niitä ollut edes lukaissut... aika ympäripyöreitä vastauksia sain myyjältä, en ihan vakuuttunut toiminnasta.
Kenties voisi olla järkevää viedä kone takuutarkastukseen toiseen liikkeeseen, vai..?
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Edit: Hmmm, onkos tämä suomi24:stä löytämäni sama tapaus?
Älä missään nimessä osta Macia, jos haluat luotettavan kannettavan!
Olen epäonnisesti omistanut 15" i7 prossulla varustetun MacBook Pron, josta maksoin n. 2500 euroa. Tuolla rahalla luulisi saavan parasta mahdollista laatua, mutta rakkine on ollut epäluotettavin omistamani tietokone ikinä. Ja aika monta PC:tä 20 vuoden aikana on ollut, ja yksikään ei ole ollut niin kova kaatumaan kuin Mac.
Kesken tekstinkäsittelyn, netissä selailun tai vaikkapa vain hiirenliikautuksen se sammuu. Jos useampi ohjelma on käynnissä, sitä paremmin. Tehokoneesta ei ole merkkiäkään lagituksen kanssa, mistä koneessa saa jatkuvasti nauttia.
Valtuutettu Mac-liike ei ole vielä löytänyt koneestani ongelmaa, vaikka nettiartikkeilen ja forum-keskustelujen mukaan näyttäisi olevan tyyppivika 2010-2011 MacBook Pro -kannettavissa.
Saa nähdä mihin tappeluun kuluttajaviranomaisten kautta tässä vielä joutuu. Mac-huolto ei voi korjata konetta jos eivät vikaakaan löydä. Kaupan purku olisi ainoa kohtuullinen ratkaisu.
Kirjoittanut nimimerkki Ei Mac.
Aika reipas "suositus" yhden ainoan yksilön pohjalta...
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja atheos »
Toisesta huollosta voi toki aina kysyä toisen mielipiteen, samat Applen testit sielläkin tosin on käytössä. AppleCareenkin voi soitella (0800-96162) että mitäs nyt kun vikaa selvästi on mutta testit eivät sellaista löydä.
Ja tosiaan pikkuisen ehkä on tuota liioittelua kyllä ilmassa. Harmittaahan tuo mutta ei se sinun kohdallesi osunut ongelmayksilö tarkoita että kaikissa, tai edes suuressa osassa, on vikaa. Nimim. kuudes Apple menossa eikä ainuttakaan huoltoreissua tähän mennessä. Viimeksi on tainnut kone kaatuakin joskus viime vuonna.
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Softavikaa?
Viesti Kirjoittaja nno »
Enpä ole asentanut... aika iso projekti lähteä tyhjentämään konetta ja asentelemaan kaikkea uusiksi. Samat ohjelmat koneessa ovat olleet alusta lähtien, mitä nyt välillä päivitellyt versioita. Jos kuitenkin kyse on rautaviasta, tulisi hillittömästi turhaa työtä. Epäilen myös sitä, tulisiko asennus omatekemänä edes oikein vedettyä?atheos kirjoitti:Ja käyttis ja softat asennettu puhtaalta uusiksi...? Ohjelmistoviathan eivät kuulu takuun piiriin.
Käyttöjärjestelmälevystä ei ole tietoa, toimitetaanko se koneen mukana?
Tuttu suositteli vaihtamaan käyttöjärjestelmää Windowsiksi, kuulemma hänellä kone on toiminut siten vakaammin kuin Macin omalla käyttöjärjestelmällä. Ilmeisesti Adoben lisenssit saa kuitenkin pikkurahalla vaihdettua Win-puolelle...
Huollossa ajoivat jonkun eheyttämisohjelman tms., epäilivät että vika on softapuolella. Ostin varmuuden varalta pari vuotta takuuaikaa lisää... hinta oli suolainen, n.350 euroa, mutta jos kone on maanantaikappale niin tulee lisätakuun ostaminen loppupeleissä edullisemmaksi.
-
- Viestit: 558
- Liittynyt: 13.3.2006 klo 14.01
- Paikkakunta: Seinäjoki
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Never-mind »
-Imac 2,4ghz 24"/320gt/4gt (ALU)
-Macbook c2d 2,4ghz Unibody
-Airport extreme base station
-iPhone 2G 16gb 3.0
-iPhone 3G S⃣ 32gb White 3.01
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
En ole vielä Time Machinea käyttänyt, mutta käsittääkseni sen avulla saat koko kovalevystäsi palautettavan paketin ulkoiselle levylle. (Muitakin helppoja ratkaisuja on.) Uskoisin että uuden käyttiksen ja muutamien ohjelmien asennuksen jälkeen selviää hyvin pian, jatkuuko kaatuilu. Järjestelmän asentamisessa ei normaalijärkinen oikein mitenkään voi möhliä.
Kyllä sulla on se käyttöjärjestelmälevy tullut koneen mukana. Windows-koneissa muuten ei nykyään sellaista tule, joten on tässä Macissa jotain sentään paremminkin...
Rautavika ei korjaannu millään Windowsilla, ja jos sellaista vikaa kuitenkaan ei ole, Mac on kyllä erittäin vakaa jollei järjestelmässä ole jotain harvinaista ja mystistä häikkää. Meillä on perheessä useita Maceja, kaikki monenlaisessa käytössä mitä merkillisimmillä softilla, eikä yksikään kaatuile.
Milloinkas tässä muuten on levynkorjaus viimeksi ajettu, entäs oikeuksien korjaus? Onko kokeiltu käyttää konetta toisella käyttäjätilillä?
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Yritetään nyt ainakin toistaiseksi hyväntahtoisesti uskoa, ettei ole.Never-mind kirjoitti:Troll
Suomi24:ssä joku kysyi koneen sarjanumeroa jotta voitaisiin olla varma ettei kyseessä ole netistä kaivetuilla ongelmilla elämöivä trolli, mutta sitäpä ei "Ei Mac" kertonut.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja nno »
TimeMachine ja ulkoinen kovalevy ovat olleet käytössä, mutta juurikin kun sitä ei ole koskaan ennen käyttänyt, en oikein tiedä miten käytännössä toimii. Kuinka perusteellista tietojen tallennus on, entä palautus. Tai jos sitä kautta lähden palauttamaan jotakin, tulevatko virheet mukana?Repe Ruutikallo kirjoitti: En ole vielä Time Machinea käyttänyt, mutta käsittääkseni sen avulla saat koko kovalevystäsi palautettavan paketin ulkoiselle levylle. (Muitakin helppoja ratkaisuja on.) Uskoisin että uuden käyttiksen ja muutamien ohjelmien asennuksen jälkeen selviää hyvin pian, jatkuuko kaatuilu. Järjestelmän asentamisessa ei normaalijärkinen oikein mitenkään voi möhliä.
Otin varmuuden varalta kopion tiedostoista vielä manuaalisesti ennen huoltoon vientiä.
Asennuslevyt löytyivät. Ne olivat siinä pahvisalkussa missä kone myytiin, mustassa kirjekuoressa.Repe Ruutikallo kirjoitti:Kyllä sulla on se käyttöjärjestelmälevy tullut koneen mukana. Windows-koneissa muuten ei nykyään sellaista tule, joten on tässä Macissa jotain sentään paremminkin...
Levynkorjausta ja oikeuksien korjausta ei ole koskaan ajettu, elleivät sitten huollossa sitä tehneet. En löytänyt kyseisiä ohjelmia edes tietokoneelta. Millähän nimellä ne ovat?Repe Ruutikallo kirjoitti: Milloinkas tässä muuten on levynkorjaus viimeksi ajettu, entäs oikeuksien korjaus? Onko kokeiltu käyttää konetta toisella käyttäjätilillä?
Toista käyttäjätiliä ei ole ollut... Nämä ovat uusia asioita.
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Mailia »
nno kirjoitti:Levynkorjausta ja oikeuksien korjausta ei ole koskaan ajettu, elleivät sitten huollossa sitä tehneet. En löytänyt kyseisiä ohjelmia edes tietokoneelta. Millähän nimellä ne ovat?
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Uhhuh. Näistä jutuista on täällä puhuttu satoja kertoja...nno kirjoitti:Levynkorjausta ja oikeuksien korjausta ei ole koskaan ajettu, elleivät sitten huollossa sitä tehneet. En löytänyt kyseisiä ohjelmia edes tietokoneelta. Millähän nimellä ne ovat?Repe Ruutikallo kirjoitti: Milloinkas tässä muuten on levynkorjaus viimeksi ajettu, entäs oikeuksien korjaus? Onko kokeiltu käyttää konetta toisella käyttäjätilillä?
Toista käyttäjätiliä ei ole ollut... Nämä ovat uusia asioita.
Miten ihmeessä sait sen kaipaamasi Windowsin ylläpidettyä, jos osaaminen oli tätä? Etenkin Xp:hän on melkoisesti vaativampi ylläpidoltaan kuin OS X.
No niin. Levynkorjauksen saat tehtyä käynnistämällä koneen shift pohjassa ja pitämällä sitä pohjassa kunnes tulee etenevä vaakasuora palkki näytölle. Kun korjaus on valmis, normaali käynnistys. Oikeuksien korjauksen voit tehdä Levytyökalulla (Lisäohjelmat-kansiossa).
Ei ole olemassa työpöytäkäyttöjärjestelmää, jota voitaisiin vuosia käyttää osaamatta absoluut mitään ylläpitoasioita. Edes OS X ei ole sellainen, vaikka onkin sillä saralla kaikkein helpoin.
Ja joo, mua kyllä hiukan nyppii tuo Macin haukkumisella aloittamasi suomi24-esiintymisesi, kun se ongelmassasi tarvitsemasi tieto, jos sitä ylipäätään Suomen nettikeskustelevassa Mac-käyttäjäkunnassa on, kuitenkin lepää täällä eikä siellä.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Miksei Applen tuotteita saisi kritisoida?
Viesti Kirjoittaja nno »
Nyt mennään vähän off-topic, mutta ihan mielenkiinnosta kysäisen, miten sinua voi niin pahasti ottaa sydämelle jos jotkut ihmiset ovat tyytymättömiä Applen tuotteisiin? Oletko Apple-kauppias, saatko muuten Steve Jobsilta rahaa, vai mikä motiivisi oikein on?Repe Ruutikallo kirjoitti:
Ja joo, mua kyllä hiukan nyppii tuo Macin haukkumisella aloittamasi suomi24-esiintymisesi, kun se ongelmassasi tarvitsemasi tieto, jos sitä ylipäätään Suomen nettikeskustelevassa Mac-käyttäjäkunnassa on, kuitenkin lepää täällä eikä siellä.
Foorumeilla jaetaan tietoa siksi että elämästä selviytyisi helpommin. Ettei tarvitsi jokaisen tarpoa samaa suota alusta lähtien. En olisi ostanut Macia jos olisin tiennyt sen minkä nyt siitä käyttökokemukseni perusteella tiedän.
Kritiikki tekee hyvää myös Applelle, koska ilman sitä heillä ei ole mitään halua kehittää laitteistansa parempia. 2 usb-porttia kannettavassa on hyvä esimerkki siitä.
Ei tuota auttamistyötä kannata tehdä kuitenkaan sillä tavalla, että itsellä on paha olla. Tuntuu siltä, että sinun kannattaisi oman hyvinvointisi vuoksi pysyä poissa foorumeilta, joissa käsitellään Applen tuotteiden ongelmia.
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja -wk- »
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
EDIT: Lisätty hymiö.
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja nno »
Kiitti vinkistä! Menin heti kokeilemaan.Mailia kirjoitti:nno kirjoitti:Levynkorjausta ja oikeuksien korjausta ei ole koskaan ajettu, elleivät sitten huollossa sitä tehneet. En löytänyt kyseisiä ohjelmia edes tietokoneelta. Millähän nimellä ne ovat?Näyttökuva 2011-06-01 kohteessa 13.15.54.pngAvaa Levytyökalu. Sieltä pitäisi onnistua levyn tarkistaminen (jos levyn tarkistamisessa löytyy virheitä, ne pitää korjata Mac OS X asennuslevykkeiden käynnistämisen kautta) ja oikeuksien korjaaminen. Oikeuksien korjaaminen on ihan hyödyllinen toimenpide suorittaa silloin tällöin.

-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Miksei Applen tuotteita saisi kritisoida?
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Nyt sulla on puurot ja vellit niin sekaisin, etten tiedä mitä oikein vastaisinkaan. "hiukan nyppii" = "niin pahasti ottaa sydämelle" jne. Eikä kyse edes ollut sen kritisoinnista sinänsä, että joku on tyytymätön Applen tuotteisiin, kun minäkin joiltain osin olen, kuten varmaan suurin osa täällä.nno kirjoitti:Nyt mennään vähän off-topic, mutta ihan mielenkiinnosta kysäisen, miten sinua voi niin pahasti ottaa sydämelle jos jotkut ihmiset ovat tyytymättömiä Applen tuotteisiin? Oletko Apple-kauppias, saatko muuten Steve Jobsilta rahaa, vai mikä motiivisi oikein on?Repe Ruutikallo kirjoitti:
Ja joo, mua kyllä hiukan nyppii tuo Macin haukkumisella aloittamasi suomi24-esiintymisesi, kun se ongelmassasi tarvitsemasi tieto, jos sitä ylipäätään Suomen nettikeskustelevassa Mac-käyttäjäkunnassa on, kuitenkin lepää täällä eikä siellä.
Kiitos huolehtimisesta! Olen äkkiä laskien auttanut täällä erilaisissa Applen tuotteita koskevissa ongelmissa muutaman sata kertaa useammin kuin sinä, ja usko tai älä, voin erinomaisen hyvin. (On pakkokin voida, kun omassa talossa on iso remppa meneillään ja se kysyy hiukan kuntoa.)nno kirjoitti:Ei tuota auttamistyötä kannata tehdä kuitenkaan sillä tavalla, että itsellä on paha olla. Tuntuu siltä, että sinun kannattaisi oman hyvinvointisi vuoksi pysyä poissa foorumeilta, joissa käsitellään Applen tuotteiden ongelmia.
Yleisellä tasolla puhuen: kaksinaamaisuutta en voi sietää missään asiassa. Kuvitellaan vaikka, että joku puhuisi asiastaan samaan aikaan aivan eri tyyleillä ja sävyillä keskustelupalstalla A (tietää hyvin ettei saa sieltä apua, kunhan avautuu) ja foorumilla B (voi hyvinkin saada apua). Minusta sellainen olisi ainakin jonkin verran kaksinaamaista.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Miksi MacBook Pro vain kaatuu ja kaatuu? Syiden haarukointia
Viesti Kirjoittaja nno »
Uudelleenasennukset, korjaukset ja tyhjennykset eivät ole auttaneet, mutta tosiaankaan mitään vikaa itse laitteesta ei ole löytynyt.
Apple Caressa osasivat sanoa, että tällä hetkellä yhteensopivuus Adoben softien kanssa ei ole paras mahdollinen. Kenties muidenkin ohjelmien ja jopa ajurien kanssa vastaavia ongelmia on olemssa?
Ennen kuin lähden vaihtamaan käyttöjärjestelmää (ja kaikkia lisenssejä siinä samalla) Windowsiin, kokeilen vielä jos jollain kokoonpanolla saisin kannettavan toimimaan vakaammin. Voisisinko tinkiä muista mukavuuksista?
Käyttämäni lisävarusteet ovat olleet:
- Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000 + numeronäppis
- 2 kovalevyä
- Wacom
- tulostin
Ja tosiaankin, nyt kun mitään lisälaitteita ei ole ollut kiinni, olen saanut työskennellä Macilla lähestulkoon rauhassa.
Tänään Mac toimi hyvin siihen asti, kunnes avasin Skypen. Meni 5 minuuttia, ja ruutu oli taas pimeänä. Joten nyt olen pitänyt myös Skypen kiinni ja katson, jos rauha jatkuisi...
-
- Viestit: 200
- Liittynyt: 28.12.2010 klo 9.32
- Paikkakunta: Espoo
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja gonzarello »
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja masa »
Viallisen muistikamman mahdollisuuus eliminoitu?
Huoltona suosittelen Macarea. Sinne pistin eilen lankomiehen 12 core Macpron eilen. Sammuilee omia aikojaan kesken touhujen ikäänkuin vetäisi virtajohdon seinästä. Emolevy tai virtalähde vika varmaan.
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja nno »
Itseasiassa kaatuilee vaikka lisälaitteita ei olisi, mutta vaan vähän harvemmin. USB-hubi & lisälaitteet saavat virtansa portin kautta, eli ei erillistä virtalähdettä.gonzarello kirjoitti:Haarukoisin tuota ongelmaa lisälaiteiden kautta, jos kone toimii ilman niitä, millainen USB hubi sulla on, onko se omalla virtalähteellä ja onko levyt virtalähteellä vai saako ne virtansa USB:n kautta?
Olen ajanut Macin omaa vianhakuohjelmaa, mikä tuli käyttöjärjestelmälevyllä tai sitten sillä toisella.masa kirjoitti:SMC ja P-RAM nollaukset tehty?
Viallisen muistikamman mahdollisuuus eliminoitu?
Paikallisessa Mac-huollossa olivat ilmeisesti ajaneet vain sen samaisen vianhakusoftan ja sanoivat, että ei siinä rautavikaa ole. Totesivat että jos vielä temppuilee niin ajavat siinä jonkun vuorokauden mittaisen testin, joka hakee ohjelmavikoja.
Mut joo, rautavikoja voisi ehkä haarukoida muutenkin. Epäilen löytääkö kyseinen ohjelma todella kaikkia vikoja.
Voiko viallisen muistikamman mahdollisuutta eliminoida muuten kuin kokeilemalla toista? SMC ja P-RAM nollaukset ovat tuntemattomia termejä. Eli näitä ei ole kokeiltu.
Tutulta lankomiehen ongelmat kuulostavat. Olen pohtinut, että kyseessä voisi olla virranhallintaongelma tai ylikuumeneminen. Tai sitten muisti, koska pimeneminen tapahtuu aina kun jotain tekee. Hiirenliikautus tai näppäimen painaminen katkaisevat kamelin selän.masa kirjoitti:Huoltona suosittelen Macarea. Sinne pistin eilen lankomiehen 12 core Macpron eilen. Sammuilee omia aikojaan kesken touhujen ikäänkuin vetäisi virtajohdon seinästä. Emolevy tai virtalähde vika varmaan.
Kerrotko kun selviää, mikä konetta vaivasi?
MCorea tuntuvat kovasti suosittelevan ja sinne taidan kanssa suunnata. Pitää vaan ensin löytää ne pari-kolme päivää, jolloin voi olla ilman tietokonetta...
-
- Viestit: 17
- Liittynyt: 14.7.2009 klo 19.57
- Paikkakunta: Turku
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja hemmetti »
Kaatunut ei ole kone kertaakaan.

-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 24.11.2010 klo 19.20
Takuukeissi aloitettu toukokuussa ja kohta on jo elokuu
Viesti Kirjoittaja nno »
Eli edelleen kaatuminen vaan jatkuu. Tässä vaiheessa kovalevy on formatoitu jo useampaan kertaan ja tietokoneessa on enää pelkästään Applen omat toimittamat ohjelmat + päivitykset Apple Caren antaman linkin kautta asennettuna. Älkää kysykö, mihin konetta voi käytännössä ilman ohjelmia käyttää sillä vastaus on: pelkään surffailuun. Harva saa rahansa pelkästä surffailusta. Huollossa on käyty pariin kertaan, tuloksetta. Applen insinööriosasto yritti pitkään vierittää kaatumisten syytä kolmannen osapuolen ohjelmistojen syyksi, mutta ei se nyt ihan niin ole ollut. Ja olisihan se perin kummallista, ettei käytettävyyden ihme olisi yhteensopiva Adobe CS:n ja Microsoft Officen kanssa (mutta niin voi oikeasti kyllä olla)... Sitten Apple Caren ohjeiden mukaisesti tietokoneesta poistettiin lisäksi vielä konetta kaatavina elementteinä Flash- ja Shockwave playerit. On tietysti ihan ymmärrettävää, ettei graafisen alan työkaluna markkinoitu tehokannettava ole yhteensopiva Flashin kanssa

Noh. Takuuasiassa toukokuu on vaihtunut parhaimpaan lomakauteen. Heinäkuussa auringon pitäisi paistaa mutta sadetta tulee kuin aisaa. Jos ei muuten niin Applen taholta. Tietokone on lähdössä nyt kolmatta kertaa huoltoon... ihme pelleilyä Apple Caren kanssa ollaan väännetty jo puolitoista kuukautta tämän takuuasian puitteissa ja loppua takuuhelvetille ei ole luvassa. Tietokoneen myyjä, paikallinen valtuutettu Mac-kauppias on laittanut oikein kirjallisesti viestin, ettei katso olevan takuuasiassa mitenkään vastuussa vaan asia on puhtaasti asiakkaan ja Applen välinen. Mitäpä sitä vallitsevasta lainsäädännöstä mitään välittämäänkään. Hyvä J-P V! Mahtavaa liiketoimintaa tuo tuollainen asiakkaan jättäminen pulaan

Mutta asiaan. Jos jollakulla on Mac helvetistä, viekää se huoltoon. Viekää sinnikkäästi ja niin monta kertaa, että tulee viimein kuntoon. Jos ette keksi mikä ongelman aiheuttaa, ei sillä ole mitään väliä. Viekää silti. Älkää soittako Apple Careen, koska se on aivan liian edullinen paikka Applelle hoitaa asiaa eteenpäin. Ei heitä kiinnosta niin kauan kun se ei heille juuri mitään maksa. Ja jos jossakin Mac-huollossa on jo heti ovelta katsottuna epäilyttävän näköistä porukkaaa, viekää kone huoltoon toiseen paikkaan. Muuten vaan hukkaatte aikaanne.
Perussääntö on kuitenkin tämä. Applea ei kiinnosta vaihtaa maanantaikappaletta toimivaan, jos kustannukset juoksevat vain asiakkaalle... Vasta kun kone menee neljännen kerran huoltoon, kustannukset alkavat olla Applelle sitä luokkaa että koneen vaihtaminen toimivaan alkaa kiinnostamaan (käytännössä kyse on n. 10% koneen hankintahinnasta, eli siitä mitä kone on alunperin tullut Applelle maksamaan).
Sitä on tuskin turha edes sanoakaan, että yrityskäyttöön näitä Macceja ei voi parhaalla tahdollakaan suositella. Kenellä yrittäjällä on varaa tai kiinnostusta siihen, että 2800 maksanut tietokone on ensimmäisen toimintavuoden aikana 4 kk toimintakunnossa?
-
- Viestit: 1656
- Liittynyt: 21.2.2010 klo 19.35
Re: MacBook Pro se vain kaatuu... ja kaatuu
Viesti Kirjoittaja jt.syrja »
Tämä ongelma on kuitenkin ihan eri kategoriassa kuin itse kone. Ongelma on olemassa sitä en kiistä, mutta se on palvelussa ei koneessa, eikä siihen liity adobet, officet eikä varsinkaan usb-portit. Koneesi on kuitenkin rauta+softa kombollaan erittäin vikasietoinen ja tehokas työjuhta, joten toivottavasti saat koneesi käyttöönkin jossain vaiheessa ja pääset muodostamaan mielipidettä itse koneestakin

Ja tämän perusteella voisin sanoa, että maccia voi suositella, mutta toivoo vaan että tulee ehjä kone. Worth the risk!
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit