No niin nyt ei käynnisty mpb enää Mitäs pitää ensin kokeilla. käynnistysnapista tulee omena logo ja sit lähtee palkki menee ja sammuu hetken päästä. Ja kone oli mbp early 2011 13" 8gt 128 ssd
Mitäs eri käynnistys vaihtoehtoja niitä olikaan millä sai jotain aikaan? < muokkasin
Viimeksi muokannut kallekilponen, 13.7.2011 klo 22.55. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
ok kokeillaan tuota mitäs muita vaihtoehtoja tuohon olisi. Oikeuksien korjaus vai mitä siellä on voinu tapahtua??? Suljin koneen lähtiessä. Laitoin asennuslevyn sisään ja painoin c niin aukeaa tuohon mac osx asennusikkunaan. Pystyykö nyt korjaamaan vai meneekö se uusiksi tuo osx?
Selvä en löytänyt noita vaihtoehtoja haulla niin täytyy tallentaa kaikki muistitikulle ohjeeksi jos tekee joskus saman. Onko tuo kuinka yleistä jumiutuminen?
kerabit kirjoitti:Ei löytynyt vikoja ja ei lähde käyntiin shift pohjassa mitäs seuraavaksi ei ole time machinea käytössä.
Seuraava vaihe on koittaa uudelleenasennusta asenuslevyltä. Se ei hävitä mitään tietojasi, jos niitä levyllä on tallessa, vaan yrittää ensisijaisesti korjausasennusta.
Ja jos saat koneesi kuntoon, ota ihmeessä Time Machine käyttöön. Ettet menetä mitään tärkeää dataa.
Viimeksi muokannut kallekilponen, 13.7.2011 klo 22.54. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
Jos se havaitsee levyllä vikoja, niin voihan sitäkin koittaa. Tosin vähän epäilen että siitä ei ole apua, jos turvallinen käynnistyskään ei onnistunut.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
On nää kyllä nopeita koneita onnistuin hukkaamaan kuvia ja muita tiedostoja paljon nopeammin kuin windowsin kanssa.No oppia ikä kaikki pitää ostaa varmuuskopio systeemi mackkiinkin kun en raaskinut ostaa isompaa ssd tuohon läppäriin.osx asennellaan uusiks.
On kyllä outo tapaus kun tommoisen teki.Aivan ymmyrkäisenä ihmettelen nyt tätä.Kiitoksia neuvoista peukut pystyssä täällä ollaan.Paha tuolta on jotain lokeja enää kaivella kai uudelleen asennuksen jälkeen kun jouduin tyhjentämään levyn jotta se tuli näkyviin.Eli winukka puolella oli kai mbr tiedostot vioittuneet jos se tuosta tokenee.< Tarkoitin osx mbr vastineita koneessani ei ole kuin osx
Viimeksi muokannut kerabit, 13.7.2011 klo 23.41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jos se muuten on Applen tilausvaihtoehdoissa valittu SSD-levy, vie vehjes takuuhuoltoon.
Jos taas olet erikseen ostanut sen SSD-levyn, vie se sinne, mistä ostit ja pyydä uusi.
Noiden kanssa niin hirveen pitkään kannata ihmetellä, kun konekin on tuore...
Huom! Vain oma vaatimaton arveluni - ei välttämättä tietoa!
R.
Niin siis sullako on Macissa winkkari käytössä? En oikeen pysynyt kärryillä. Kyllä win käytössäkin pitää ne varmuuskopiot olla rakkaista kuvista yms. tiedoista. Helpompaa on auttajillekin kun kerrotaan heti alussa minkä systeemin kanssa painitaan..