Olen aikonut tehdä kitarat siten, että otan sointukitaran kahdesti (samasta audiosta) ja pannata niistä toisen L-kanavalle ja toisen R-kanavalle (tyyliin -23 ja +23 tai jotain, mutta kuitenkin saatte pointin kiinni). Sen jälkeen on tarkoitus lisätä toiseen kitaraan Sample delay jolla saa sellaisen soundin kuin itse haluan. Tämä kuitenkin aiheuttaa päänvaivaa.
Onko mitenkään järkevää ja mitenkään mahdollistakaan saada molemmat kitararaidat vedettyä siten, että ne menevät johonkin väylään jossa sitten vasta vedetään ne kitaraefektit? Eli toisin sanoen että ei tarvitsisi kahdessa lähes identtisessä kitararaidassa olla samat efektit kummassakin turhaa syömässä tehoja jos ainoa ero on vain se, että toiseen tulee se Sample Delay? Käsitin että voisin ohjata molemmat kitararaidat toki Bus 1:een vaikkapa jossa vedän ne efektit jotka nyt ovat inserttiefekteinä, mutta sitten pistäisin toisen kitararaidoista menemään LISÄKSI sinne Bus 2:een vaikkapa jossa olisi se Sample Delay.
Kuitenkin tulee ongelma. Miten ihmeessä saan tuollaisella tehtyä pannaukset? Vai saanko mitenkään, eli pitääkö vain tehdä kuten tähänkin asti, eli kahteen kertaan kitararaidat jossa kummassakin ne inserttinä ne samat efektit (paitsi toisessa se Sample Delay)? Eikö se ole turhaa prosessorin kuluttamista, vai...?
Helppiä otetaan vastaan
