tervehdys,
Kyseessä on jo vähän vanhempi iMac (late2008), kone ei suostunut äsken poistumaan näytönsäästäjä-tilasta ja jouduin sulkemaan koneen virtapainikkeesta. Seuraavaksi yritin käynnistää konetta ja tuloksena oli harmaa näyttö jossa keskellä vilkkuu kansio, jonka sisällä on kysymysmerkki. Tämän "logon" olen nähnyt aiemminkin kernel panicin yhteydessä.
Suljin koneen (virtanamiskusta) ja yritin taas käynnistää sitä safetymodessa, ei muutosta vaan käynnistysäänen jälkeen taas sama harmaa ruutu ja kansio kysymysmerkillä.
Suljin koneen ja irrotin kaikki piuhat ja yritin käynnistää konetta, ei muutosta.
Suljin koneen ja yritin käynnistää optio-cmd-p-r yhdistelmällä ja taas tulos oli, yllätys, yllätys sama...
Mitäs vielä keksittäis?
Koneella on aika kunnioitettava huoltohistoria ja jotain tällaista uuvahtamista nyt odottelinkin. Eli rautapuolen vian takia ollut jo kolme kertaa huollossa, jokaisella kerralla kyseessä ollut sama ongelma; koneen sisäinen virtalähde...
Löytyykö joltakin vielä kokeilemisen arvoista niksiä vai pakkaanko hyvin palvelleen koneen laatikkoon ja isken ompputehtaan osoitteen kylkeen?
iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
8 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 25.3.2009 klo 22.52
iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja Milla Minerva »
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Kuulostaa kyllä rikkoontuneelta kovalevyltä, mutta voisit vielä koittaa koneen asennuslevyllä D pohjassa käynnistäen ajaa hardware testin ja jos se ei löydä vikoja, normaalisti C pohjassa yrittää korjausasennusta.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 25.3.2009 klo 22.52
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja Milla Minerva »
Tervehdys taas,
En ehtinyt vielä kokeilemaan noita C ja D pohjassa käynnistyksiä, kun iMac käynnistyis äsken ihan normaalisti. Hieman hämentävää?
Mitä mieltä olette, pitäisikö koneelle tehdä nyt vielä jotain huoltotoimia vai jatkaa vaan yhteistä taivalta sormet ristissä?
En ehtinyt vielä kokeilemaan noita C ja D pohjassa käynnistyksiä, kun iMac käynnistyis äsken ihan normaalisti. Hieman hämentävää?
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Mitä mieltä olette, pitäisikö koneelle tehdä nyt vielä jotain huoltotoimia vai jatkaa vaan yhteistä taivalta sormet ristissä?
-
- Viestit: 4446
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja Raikka »
Koska nykyisin kovot ovat aika halpoja, ostaisin yhden sisäisen varalevyn ja kloonaisin nykyisen sille esim. CCC:llä.Milla Minerva kirjoitti:Tervehdys taas,
En ehtinyt vielä kokeilemaan noita C ja D pohjassa käynnistyksiä, kun iMac käynnistyis äsken ihan normaalisti. Hieman hämentävää?![]()
Mitä mieltä olette, pitäisikö koneelle tehdä nyt vielä jotain huoltotoimia vai jatkaa vaan yhteistä taivalta sormet ristissä?
Jos sitten nykyinen lopullisesti laukee, olisi ainakin nopsasti vaihdettavissa uusi levy koneeseen.
Toki, jos koneen uudelleen käyttöön saanti ei ole päivän päälle, riittänee, että pidät huolen TimeMachine-backuppien ajantasasta, olettaen, että sulla on vähintään Leopardi konehuoneessa...
Huom! Vain oma vaatimaton arveluni - ei välttämättä tietoa!
R.
R.
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 25.3.2009 klo 22.52
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja Milla Minerva »
Hei taas, ongelma jatkuu siis.kallekilponen kirjoitti:Kuulostaa kyllä rikkoontuneelta kovalevyltä, mutta voisit vielä koittaa koneen asennuslevyllä D pohjassa käynnistäen ajaa hardware testin ja jos se ei löydä vikoja, normaalisti C pohjassa yrittää korjausasennusta.
iMac siis toimi päivällä yllättäen normaalisti. mutta ei suostunut menemään nukkumaan... eikä suostunut menemään kiinni. Joten jouduin sulkemaan koneen väkivaltaisesti virtanappulasta. Illalla töistä palatessani koneen käynnistyminen tarkoitti taas kysymysmerkkikansion ilmestymistä. Ajoin Kallen ohejiden mukaan hardware testin, normaalissa testissä ei mitään ilmoitusta, mutta laajennetussa testissä löytyi seuraavanlainen virhe:
Varoitus! Appel Hardware Test on havainnut virheen
4HDD/11/40000000:SATA(0,0)
Ohjeena ilmoitettiin ajaa hardware test uudestaan ja mikäli virhe uusiutuu, jäljelle jää vaihtoehto ottaa yhteyttä AppleCareen.
Koneeni ajaa parhaillaan testiä uudestaan (edellinen kesti 1h22min 29sek.), mutta onko jollakin tässä vaiheessa jo tietoa tuosta mystisestä koodista ja sen merkityksestä?
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Kiitos jo nyt avustuksesta!
Viimeksi muokannut Milla Minerva, 11.8.2011 klo 23.35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja masa »
HDD on kovalevy, se sii ilmeisesti hajoamassa. Onhan varmuuskopiot kunnossa? No hyvä. SItten vaan huoltoon.
En oo korvaamaton, mutta paras maharollinen.
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 25.3.2009 klo 22.52
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja Milla Minerva »
masa kirjoitti:HDD on kovalevy, se sii ilmeisesti hajoamassa. Onhan varmuuskopiot kunnossa? No hyvä. SItten vaan huoltoon.

tätäpä pahoin pelkäsinkin. Varmuuskopiot on itseasiassa kunnos, ts. kone hoiti puolestani keskeneräisten käsisten siivoamisen. Kill your darlings ja muutama muu, joista en ollut viitsinyt kopioita aiemmin ottaa. Eli ei niistä huolta.
Äsken tosiaan yritin aloittaa tuon hardware testin uudestaan, eikä siitä mitään tullut. Eli kyssärikansiot oli taas ruudussa. Onneksi on Applecare, vielä muutamia kuukausia voimassa.
Kohdalleni taisi osua maanantaikappale, sen verran monta kertaa olen joutunut tuon toverin kanssa huollon luukulla seikkailemaan. Voisiko tuon kovalevyn kosahtamiseen olla syynä tuo useasti vaihdettu virtalähde? ts. useasti ronkittu koneen sisälmyksiä etsien syytä koneen epämääräiseen sivuääneen ja aina päädytty vaihtamaan virtalähde, jolla tuo ongelma on toki korjaantunut mutta liekkö ollut operaatioilla jotain sivuvaikutusta? Huollossa konetta olen käyttänyt eri liikkeissä siitä syystä, että olen aina asunut eri paikkakunnalla ongelmien ilmetessä.
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Re: iMac "käynnistyy" kysymysmerkkikansiota vilkuttaen
Viesti Kirjoittaja masa »
Enpä usko edellisillä huoltokerroilla olleen vaikutusta. Kovalevyt hajoaa aina, on vain ajan kysymys koska
Siksi varmistukset vähintään 2 eri paikkaan. Väitän että satunnaisilla tiedostojärjestelmän huoltotoimilla voi hieman vaikuttaa koneen kunnossapysymiseen, ei toki fyysisiin vaurioihin. Eli Safe boot ja oikeuksien korjailu aina kun päivittää isommasti Osx:ää. Onyxin tms. ajelu on välillä virkistävää. Oletko muuten sitä koittanut ajaa? http://www.titanium.free.fr/index.php Lion versio on näköjään betana vielä.

En oo korvaamaton, mutta paras maharollinen.
8 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit