iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Keskustelua laitteista. Huom! Tänne vain keskustelu itse laitteista, ei ohjelmista tai iOS-käyttöjärjestelmästä
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 499
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 13.43
- Paikkakunta: Seinäjoki
iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja menorca »
Terve! iPhonen mail ohjelmassa on alusta asti risonut se, että en pysty lähettämään sillä mitään viestejä jos en ole wi-fi-alueella. Palveluntarjoajana on Netikka. Kun olen langattomassa verkossa, viestit lähtevät asianmukaisesti välittömästi. Heti jos siirryn 3G alueelle ja yritän lähettää viestiä mail ohjelma valittaa: "Postia ei voida lähettää. Kopio viestistä lisättiin lähteviin. Palvelin hylkäsi vastaanottajan "***.**@netikka.fi" koska se ei salli välitystä."Eli siis vaikka lähettäisin mihinkä tahansa osoitteeseen joko netikan palvelimelta tai fimugin sähköpostipalvelimelta niin kummatkin toimivat langattomassa verkossa, mutta ei ikinä 3G:ssä. Aika rasittavaa aina kun lukee mailista tulleet postit ja jos johonkin pitää vastata joudun menemään safarilla pallveluntarjoajan webmailiin erikseen lähetämään viestin. Toivottavasti joku osaa auttaa!
Viimeksi muokannut menorca, 2.6.2011 klo 0.37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 66
- Liittynyt: 9.5.2010 klo 0.23
Re: iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja nyyttinen »
Ongelma liittyy varmaan konffaamaasi smtp-palvelimeen. WLAN-verkon internetin palveluntarjoaja on todennäköisesti eri kuin sun mobiilinettisi. En tiedä iphonesta saako sinne useampia smtp-palvelimia yhdelle tilille, mutta jos saa, niin siinä on ratkaisu.
Täällä on lista suomalaisista palveluntarjoajien smtp-osoitteista: http://www.fimnet.fi/palvelut/fimnet/email/smtp.html
Itse tykkään käyttää gmailia monesti siitä syystä, että gmailin smtp-palvelinta voi käyttää eikä ole väliä missä verkossa on.
Täällä on lista suomalaisista palveluntarjoajien smtp-osoitteista: http://www.fimnet.fi/palvelut/fimnet/email/smtp.html
Itse tykkään käyttää gmailia monesti siitä syystä, että gmailin smtp-palvelinta voi käyttää eikä ole väliä missä verkossa on.
-
- Viestit: 69
- Liittynyt: 1.8.2009 klo 14.08
- Paikkakunta: Tampere
Re: iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja vartzu »
Mitenkäs mailit saa lähtemään ulkomaisesta verkosta? Lomalla ollessani en pystynyt ollenkaan lähettämään, mutta sain viestit kyllä.
Omenamaailmassa vuodesta 2007.
-
- Viestit: 775
- Liittynyt: 24.7.2009 klo 16.29
- Paikkakunta: Seinäjoki
Re: iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja oh6jih »
teet itelles gmailin tunnuksen ja käytät sen smtp-palvelinta lähetykseen.
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Syksyllähän tuokin ratkeaa kun iCloudin mukana saat @me.com osoitteen. MobileMe:n yksi hyviä puolia on ollut juuri tuo, posti lähtee mistä vaan.vartzu kirjoitti:Mitenkäs mailit saa lähtemään ulkomaisesta verkosta? Lomalla ollessani en pystynyt ollenkaan lähettämään, mutta sain viestit kyllä.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 69
- Liittynyt: 1.8.2009 klo 14.08
- Paikkakunta: Tampere
Re: iPhone Mail lähtevä viesti -ongelma
Viesti Kirjoittaja vartzu »
Juu tuota iCloudia odotellessa ![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Omenamaailmassa vuodesta 2007.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit