Ostin tässä heinäkuun alussa ensimmäisen mac:in ja nyt kun olen hieman tutustunut/opettellut koneen käyttöä, huomaisin et olen kadottanut roskakorin vieressä olleen kuvakkeen. Vieterin päässä @-merkki, luulisin?!?
Mikähän kyseinen mahtoi olla ja mistähän saisin sen takaisin? Epäilen että olen vetänyt sen vahingossa roskiin, mutta sieltä sitä ei löytynyt. [:^)]
Ohjelman katoaminen?!?
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 682
- Liittynyt: 30.7.2005 klo 15.27
- Paikkakunta: Espoo
Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja Riina »
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja mercury »
Se oli linkki Applen websivuille, Mac OS X sivuile, varmaankin suomenkieliseen versioon jos olet valinnut kieleksi suomen: http://www.apple.com/fi/macosx/
Jos haluat sen takaisin, klikkaa tuota linkkiä, ja jos käytät Safaria, voit tarttua aukeavan sivun osoitekentässä osoitteen vasemmalla puolella olevaan pikkuikoniin ja vetää sen Dockiin roskiksen viereen. Se jää sinne @-vieteriksi.
Jos haluat sen takaisin, klikkaa tuota linkkiä, ja jos käytät Safaria, voit tarttua aukeavan sivun osoitekentässä osoitteen vasemmalla puolella olevaan pikkuikoniin ja vetää sen Dockiin roskiksen viereen. Se jää sinne @-vieteriksi.
kaikki maailman vesi on homeopaattista kusta
-
- Viestit: 682
- Liittynyt: 30.7.2005 klo 15.27
- Paikkakunta: Espoo
Re: Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja Riina »
Kiitos kovasti! Kyllä toimii jo.
Mä olin jo menettää hermoni kun en millään löytänyt vastausta mikä kyseinen oli. Macillä voi hyvinkin helposti lipsahtaa jokin roskiin, esim. yksi päivä vähän "säätelin" dockia lipsahti järjestelmäasetukset sinne! Mut tyytyväinen olen kun hankin Macin enkä pc:tä.![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Mä olin jo menettää hermoni kun en millään löytänyt vastausta mikä kyseinen oli. Macillä voi hyvinkin helposti lipsahtaa jokin roskiin, esim. yksi päivä vähän "säätelin" dockia lipsahti järjestelmäasetukset sinne! Mut tyytyväinen olen kun hankin Macin enkä pc:tä.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja mercury »
No, ei siitä tarvi huolestua jos Dockista lipsahtaa jotain pois, kun linkin kohde on silti tallessa. Sen voi aina hilata takaisin, ja yleisesti kaikki löytyy /Applications tai /Applications/Utilities -kansioista (tai suomenkielisistä vastineista).
kaikki maailman vesi on homeopaattista kusta
-
- Viestit: 277
- Liittynyt: 3.8.2005 klo 19.03
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Paitsi jos roskis on tyhjennetty, ja sehän kannattaa tyhjentää.
3-6-9
-
- Viestit: 273
- Liittynyt: 10.3.2004 klo 15.46
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Re: Ohjelman katoaminen?!?
Viesti Kirjoittaja PeTe »
Juu, muttta jos omaa yhtä skeptisen luonteen, kuin allekirjoittanut, niin ei tyhjää roskista katsomatta ensi, että mitä sinne tulikaan taas laitettua. Harvemmin sinne mitään merkittävämpää tulee vahingossa laitettua, mutta ne pari kertaa riitti. Toisaalta nyt tulee tehtyä useammin backuppeja DVD-RW:lle ja iPodille.matteus/2 kirjoitti:Paitsi jos roskis on tyhjennetty, ja sehän kannattaa tyhjentää.
--
PeTe
PeTe
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit