Nyt tuli vastaan tilanne, että tartteis Terminal-ohjelmaa käyttää mut mul on se jotenki iha omituisena kuvakkeena eikä se kone suostu avaamaan koko ohjelmaa. Koneen versio on 10.5.8.
Osaisko kukaan auttaa neitoa hädässä, en nimittäin oo mikään konenero enkä löytäny mistään vielä apua tähän.
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
Pchic kirjoitti:Nyt tuli vastaan tilanne, että tartteis Terminal-ohjelmaa käyttää mut mul on se jotenki iha omituisena kuvakkeena eikä se kone suostu avaamaan koko ohjelmaa. Koneen versio on 10.5.8.
Osaisko kukaan auttaa neitoa hädässä, en nimittäin oo mikään konenero enkä löytäny mistään vielä apua tähän.
Liekköhän ohjelma jotenkin rikki? Mitäs mieltä käyttöjärjestelmä on ko. kuvakkeesta, jos otat sen perustiedot esille (cmd+i)?
tiedoissa sanotaan et "modified ja päivämäärä" eli vähän yli vuos sitte sitä on ilmeisesti muokattu... itsellä ei ainakaan
mitään muistikuvaa tällaisesta
Pchic kirjoitti:tiedoissa sanotaan et "modified ja päivämäärä" eli vähän yli vuos sitte sitä on ilmeisesti muokattu... itsellä ei ainakaan
mitään muistikuvaa tällaisesta
Lähinnä mietin, että voiko ko. sovellus olla jotain vanhempaa koodikantaa, joka ei toimisi tuossa. Yleensä käyttöjärjestelmän mukana tulee pääte, joka toimii ko. järjestelmässä, mutta en laske pois mahdollisuutta, että se olisi tullut jonkun vanhan järjestelmän mukana.
10.5:n asennuslevyltä ehjä Terminal.app. Se on piilotetussa kansiossa ja koska Finderin käpykasaa ei pääse helposti säätämään ilman Terminalia, niin imuroidaan muCommander osoitteesta http://trac.mucommander.com/wiki/ReleaseNotes/0.8.5. Sen voi käynnistää vaikka dmg:n sisältä ja vasemmassa kulmassa näkyy kotikansion nimi. Sitä klikataan ja valitaan OS X Install Disk. Sitten mennään kansioon Applications/Utilities ja sieltä kopioiden Terminal.app.
kermit kirjoitti:10.5:n asennuslevyltä ehjä Terminal.app. Se on piilotetussa kansiossa ja koska Finderin käpykasaa ei pääse helposti säätämään ilman Terminalia, niin imuroidaan muCommander osoitteesta http://trac.mucommander.com/wiki/ReleaseNotes/0.8.5. Sen voi käynnistää vaikka dmg:n sisältä ja vasemmassa kulmassa näkyy kotikansion nimi. Sitä klikataan ja valitaan OS X Install Disk. Sitten mennään kansioon Applications/Utilities ja sieltä kopioiden Terminal.app.