mluhtala kirjoitti:Yritin katsoa mallia muilta kuntouimareilta, kun niillä näytti sujuvan niin hyvin. Monella vartalo kiertyi selvästi enemmän niin, että toinen kylki osoittaa pohjaa kohti ja toiselta puolelta hengitys. Taisin itse kyllä vain nostaa päätä, en kiertänyt vartaloa. Ja kyllä hitaasti ja rauhassa yritin edetä, mutta tosi tuskaista se oli. Rintaa uin sujuvasti, mutta tossa kroolissa oon ihan käsi. Kolmekin vetoa on liian pitkä väli hengittämiselle, 2 on ok ja melkein tuntuu että joka vedolla pitää saada happea.
Muita kuntouimareita ei välttämättä kannata katsoa malliksi, kun tekniikka on ihan mitä sattuu. Uinti on kuitenkin tekniikkalaji. Vartalon kierroksi riittää paljon vähäisempikin, ei tarvitse kääntyä sivuttain. Koita kuitenkin hengittää päätä kääntämällä eikä nostamalla, kun se on ihan tuskaa ja kelpaa vain avovedessä suunnistamiseen. Muista puhallus kokonaan veteen, niin sisäänhengitykselle jää paremmin aikaa. Aluksi kannattaisi opetella hengittämään vuoroin vasemmalta ja oikealta että saat vartalon kierron ja muutenkin tekniikan tasapuoliseksi. Myöhemmin on sitten aika sama, ja Michael Phelpskin taitaa hengittää joka toisella.
mluhtala kirjoitti:Rintauintikin on epämukavaa jos pää menee vedes alle, koska silloin uloshengitysilma kulkee kuplina suoraan korviin ja se tuntuu vähän siltä kuin tärykalvoon pistettäisiin neuloja. Korvatulpat olisi tietty ratkaisu tuohon ongelmaan. Rintauinti nykyisellä tyylillä ei sekään suju pidemmän päälle, kun päätä pitää pidätellä pinnan päällä koko ajan.
Rinulissa pään pitäis vain pistäytyä veden pinnalla ja sitten palata nopeasti takaisin käsien väliin liukuvaiheeseen. Meno kevenisi huomattavasti. Kokeile tulppia. Toisaalta uloshengittäessä pään asento käsien välissä on samanlainen kuin vaparissakin, joten kuplien ei oikeastaan pitäis mennä korviin. Pää siis vain kunnolla veden alle.
Erño kirjoitti:Aivan joo kroolailusta olikin kyse. No siinä ei kannata nenän kautta hengittää.
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
Turhin uintityyli imho. Tai sitten en vaan osaa uida sitä äänettömästi.
Kuntouinnissa tyylillä ei ole niin väliä. Muuten tuo on se tyyli jolla todella on merkitystä. Muut sopivat lähinnä treeniin vaihteluksi.