juharju kirjoitti:
Kokeilin nauhoittaa kahta kanavaa ja katsoa kolmatta samaan aikaan ja ainakin 5min testijakson kaikki toimi kuten pitikin. Myös molemmissa nauhoitetuissa kanavissa oli audio mukana, mikä tietenkin katsottaessa puuttui.
Tämä ilmeisesti toimii vain jos kaikki kanavat ovat samassa digi-nipussa?
Kanavanippu A:
TV1-D, TV2-D, FST, YLE24, YLE Teema, radiokanavat Ylen Klassinen,YLE Radio Peili, YLEQ, YLE FSR+, YLE Mondo ja YLE Radio Extrem
tai
Kanavanippu B:
MTV3, MTV3+, Subtv, Nelonen, Nelonen Plus
Sillä jos haluaa katsoa sekaisin niin eikö silloin tarvita useampi viritin?
Itselläni on Elgaton boxi ja olen miettinyt että mun mielestä sieltä pitäis saada talltettua useampaa saman ipun kanavaa, olisko tässä seuraava kehitysehdotus Elgatolle.
Edit:
Kokeilin äänittää a-nipusta 32 sekuntia ja se tekee 28,7 Mt kokoisen tiedoston kun taas nipun b tiedoston koko on 21,6 Mt (pituus oli 33 sekuntia). Kun a-nipussa on enemmän kanavia niin meinaako tämä kokoero sitä että todellisuudessa kaikki kanavat ovat tallessa, mutta ne pitäis vaan saada sieltä ulos?
Vlc:ssä näkee infosta muiden nipun kanavien ohjelmatiedot ja siellä on myös valinta program mistä voi valita mitä kanavaa haluaa katsoa, tosin jos sieltä jotain valitsee niin vlc ei näytä enää mitään.