Kehu Microsoftin tuote!
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Nyt ku olen töissä käyttänyt vain ja ainoastaan ko. käyttistä, niin voin väittää että siinä on pari hyvääkin puolta siinä on. En tiedä miks, mutta en jotenkin enää saa aggressiota winkkarin käynnistyksestä kuin joskus. Pakko on hyvä motivaattori!
Se ikkunoiden siirtäminen samalla näytöllä, niin että se täyttää tasan puolet, on ihan kiva. Pariin laitteeseen olen ompussa joutunut asentamaan softat erikseen, mitä Win 7:ssa toimi suoraan. Yritysohjelmistojen devauksessa Winkkarille löytyy vaihtoehtosoftia enemmän kuin Ompussa ja ne ovat vähemmän bugisia. Tarvii vain asennoitua akun kestämättömyyteen, että koneella on kolme eri virustorjuntasoftaa (nyt Symantec Endpoint, Macafee ja Windows defender) ja ulkoinen hiiri taskussa. En ole löytänyt mitään vikaa mikä estäis työnteon ja nopeampaa se on kuin Ompulla, kun joudun vähän pomppimaan eri projekteissa. Läppärissä dock on kiva, kun pomppii neukkareissa. Lisäks koneet on halpoja. Alle 500€ eur saa ihan pätevän käytetyn "business" kannettavan.
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja adele »
-
- Viestit: 1615
- Liittynyt: 15.8.2007 klo 17.25
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja iPSP »
Virusturvaa ei välttämättä tarvitse ollenkaan, jos tietää yhtään, mitä tekee. Olen esim. käyttänyt miniläppärissä Windows XP:tä ilman minkäänlaista virusturvaa jo muutaman kuukauden (olen nettipohjaisilla malware-skannereilla tarkistanut, että kone on puhdas), ja XP on pohjimmiltaan vielä reilusti turvattomampi käyttöjärjestelmä kuin Windows 7...NeliX4 kirjoitti:...koneella on kolme eri virustorjuntasoftaa (nyt Symantec Endpoint, Macafee ja Windows defender
adele kirjoitti:Paras Microsoft-tuote on ehdottomasti pomo, Steve Ballmer. Balmerissa yhdistyy MS:n parhaat puolet, visionäärisyys ja luovuus. Balmer ei ole habitukseltaan mikään Alepassa vastaantuleva ei-kukaan, suomalainen perunanenä, vaan heti miehen nähdessään tietää saapuneensa laadun ja mielikuvituksen kehtoon. Toivon, että Ballmer saa pitää pestinsä niin kauan kuin on tarpeen.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 3049
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 11.02
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Tege »
-
- Viestit: 8446
- Liittynyt: 9.3.2011 klo 12.07
- Paikkakunta: Varkaus
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Kain »
Alkavat vielä blockaamaan toinen toisiansa.Tege kirjoitti:Tuo on kyllä aika iso virhe käyttää kolmea virustutkaa samanaikaisesti. Joku voi vetää koko setin jumiin ja siihen jää se ilo. Vai onko tuo teitin firman IT-osasto joku hällä väliä menoa mesta?
-
- Viestit: 2750
- Liittynyt: 18.1.2010 klo 22.37
- Paikkakunta: Lahti
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Delli »
Kun sitä on tottunut käyttämään niin sillä saa aivan ihmeitä aikaan.
iPad (2024) 64GB Wi-Fi, Apple TV 4rd 4K
MacBook Air 2024, Apple Watch 9.0 44mm
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Mutta ton lauseen olet suoraan kopsannut MacDailyNewsiltä! Mitäs siitä, paras MS tuotehan se on.adele kirjoitti:Toivon, että Ballmer saa pitää pestinsä niin kauan kuin on tarpeen.
Jos on pakko kehua jotain niin kyllähän Excel on paras MS-tuote. Selkeesti. Sitä käyttäis melkein vapaaehtoisesti, nyt vaan pitäis päivittää kun mun uskollinen v.X lakkasi toimimasta Lionissa. Jos tarve tulee, en epäröi päivittämistä.
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Ottamatta sen enempää kantaa tuottavuuteen, olen ymmärtänyt että ko. Ratkaisu on "alan standardi". Faktana tiedän, että vähintään kymmenillä tuhansilla koneilla on tuo setti. It osastohan sen päättääKain kirjoitti:Alkavat vielä blockaamaan toinen toisiansa.Tege kirjoitti:Tuo on kyllä aika iso virhe käyttää kolmea virustutkaa samanaikaisesti. Joku voi vetää koko setin jumiin ja siihen jää se ilo. Vai onko tuo teitin firman IT-osasto joku hällä väliä menoa mesta?

Tietäkseni tuo defenderi ei tee mitään, mutta sitä ei saa pois. MacAfee lienee joku isoveli tyyppinen.
-
- Viestit: 2796
- Liittynyt: 1.7.2011 klo 11.05
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja iPadi »
-
- Viestit: 5735
- Liittynyt: 30.12.2006 klo 14.04
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja IIIMacci »
Eli esim. Metro-selain on rakennettu kevyeen - Mobiilisurffaukseen ja sit tarvitaessa voisi raskaamman käyttiksen puolelta laukaista vaikka Firefoxin ja muita sovelluksia mitä ei nämä "mobiilit" tue. Mahdollisuus käyttää sitten raskaampia sovelluksia Tabletilla on kans jees, vaikkakin sitä kevyempää interfacea tuleekin varmasti käytettyä enemmän (esim. tienpäällä tulee tarve muokata ID-taittoa, niin ei tarvisi erikseen olla läpäri mukana) mutta kuitenkin - ideana semmoinen että uskon Applenkin joskus menevät - käyttikset vaan sulautuu yhteen ja käyttäjä päättää mitä milloinkin käyttää.
Imagine - iOS-mode ---- SWIPE ----- OSX-mode. Täydellistä.
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
-
- Viestit: 8446
- Liittynyt: 9.3.2011 klo 12.07
- Paikkakunta: Varkaus
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Kain »
-
- Viestit: 220
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.14
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja zs6234i »
Ihan sama, millä alustalla, töissä XP, kotona OS X, mutta paljon on käyttöä..
Korvaavaa en ole löytänyt, joka vastaisi tarpeisiin yhtä hyvin.
MacBook Air M2 13" iPhone 5 32gt Macbook Pro 15" iMac G5 24" iPad Mini Retina 64gb iPhone SS 64gt iPhone X 64gt iBook G4 12" iPod nano
-
- Viestit: 42
- Liittynyt: 12.7.2007 klo 22.29
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja jussuf »
Office Outlook 2010 on kans ihan jees, se tuntuu Macissä pelaavan vakaammin kuin seiskassa.
-
- Viestit: 2725
- Liittynyt: 14.3.2006 klo 9.23
- Paikkakunta: Espoo
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Aries »
-
- Viestit: 261
- Liittynyt: 2.8.2010 klo 21.19
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja iDude »
iPhone 4 16Gb
-
- Viestit: 2286
- Liittynyt: 17.2.2005 klo 18.59
- Paikkakunta: Tampere
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja jomppa »
6xiPod +iPhone 15 Pro
AppleTV
Apple Watch S10
-
- Viestit: 31
- Liittynyt: 26.6.2011 klo 13.49
- Paikkakunta: Pori
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Mkr »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 841
- Liittynyt: 3.11.2009 klo 21.08
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja pyrjola »
- Win 7: jo mainittu ikkunahallinta, sekä integroitu tietoturvahässäkkä. Täysin käsittämätöntä, ettei firmojen IT-osastot ymmärrä näiden jo valmiiden (ja ilmaisten) ratkaisujen riittävän työasematasolla. Itsellenikin Winukkakone tuli kahden erillisen palomuurin ja antivirussoftan kanssa ja voitte kuvitella kuinka softa tahmasi. Poistin hetimiten Symantecin ja annan Defenderin hoitaa hommansa, eikä enää tahmaa.
- Office 2010: aika uskomatonta, että vuosien karttamisen jälkeen Office voi antaa fiiliksen, että työnteko voi olla helppoa ja tehokasta. Jopa loogista, vaikkei se sanana ole yleensä liitetty Microsoftiin. Omat suosikit ovat Excel ja Powerpoint.
Sääli, että Microsoft on vain softafirma, eikä tee (määrittele) omia tietokoneitaan. Omassa työssäni Windows -konsulttina olenkin saanut monesti vaihtelevaa palautetta, kun olen luennoinut MS softasta käyttäen Macbook Prota alustana Windows 7:lle. Mutta kun se vain toimii, eikä kaatuile kuten tuplasti kalliimpi merkkitietokone

-
- Viestit: 1291
- Liittynyt: 2.7.2005 klo 3.02
- Paikkakunta: San Diego, CA
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja bloof »
Xboxia on tullut itsekin fiilisteltyä. Joskus tullut manattua sitä miten käsittämättömän vammaiseksi sen käyttöliittymässä on tehty erinäisten tiedostojen ja tallennusten siirtely eri tallennusmedioiden välillä, mutta kokonaisuudessaan silti mahtava kapistus.iDude kirjoitti:Xboxit, office, ja se hiiri. Muu on kuraa.
-
- Viestit: 178
- Liittynyt: 6.9.2011 klo 7.56
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja ZeiEizh »
-
- Viestit: 2070
- Liittynyt: 27.3.2010 klo 14.21
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja Le Corbusier »
Mistä lienevät ideankin saaneet..
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 315
- Liittynyt: 27.1.2008 klo 12.22
-
- Viestit: 5531
- Liittynyt: 8.3.2005 klo 18.18
- Paikkakunta: Jyväskylä MLK
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja M.P.T »
Paras Mikkisoftan tuote taitaa lopulta olla Windows 3.11. Siinä oli mukavia pelejäkin mukana, kuten Ski, Taipei ja se ukkeli peli missä kerättiin tietokonekomponentteja.
-
- Viestit: 927
- Liittynyt: 1.10.2007 klo 0.51
- Paikkakunta: Porvoo
-
- Viestit: 2744
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 11.36
- Paikkakunta: Kotka
Re: Kehu Microsoftin tuote!
Viesti Kirjoittaja richidi »
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit