Totta, Suomi on ikävän laaja-alainen maa ja kaupungissa asuminen on tehty sen takia kannattavaksi. Kaapelilta onneksi tulee hd-materiaalia, tosin voisivat laajentaa repertuaaria pikkuhiljaa kattavammaksi, maailmalla on kuitenkin tarjontaa olemassa. Satelliittipuoleen en ole tutustunut laisinkaan.homenamsi kirjoitti:UHF/VHF-antennilla ei noista kovinkaan montaa saa HD:nä. PlusTV:n tarjonta vaatii vielä joka tapauksessa perinteisen digiboxin Conax/CA-kortillle.
Tuskin päädyt Philipsiin seuraavaksi, Philips ilmoitti jo keväällä luopuvansa töllöjen valmistamisesta ja möi tehtaansa kiinalaisille. Jäi toki itse vielä vähemmistöomistajaksi, mutta myynee osuutensa myöhemmin pois.M.P.T kirjoitti:Joko on telkkari ostettu? Itse varmaan päädyn philipsiin seuraavaksi, jos nykyinen philipsin telkku kestää vielä useamman vuoden. Ikää tuolla varmaan on jo 6v. Philips HD ready ja läytyy HDMI liitäntä. Harmittavasti vain yksi. On paljon paksumpi kuin nuo nykyiset ja painavampi. Kokemuksia olisi kiva kuulla uudesta telkkaristasi.
Aika mielenkiintoista, bluraylle on nykyään saatavana mielestäni vanhempia klassikkoja kuin mitä dvd:lle samassa aikajanassa aikoinaan. Toki vanhempia sarjoja tuskin kaikkia läheskään siirretään bluraylle, tai tätä seuraaville 4K -formaateille, mutta elokuvissa on pienempi työ ja se näkyy jo tarjonnassa.Fixx kirjoitti:Suurin syy lienee, että ne kiinnostavat leffat, sarjat ja dokkarit on kaikki vanhaa SD-materiaalia. Uudempi Hollywood-paske ei vaan kiinnosta. Sisältö ratkaisee, ei resoluutio.
Ei sen puoleen, jopa Star Trek: Next Generation tulee siirtymään hd-formaattiin ja jos se määrä filmikeloja (noin 25t kpl) saadaan siirretyksi, niin käytännössä mikä muukin sarja jos halua löytyy. Hauskasti formaattien uudistuessa yhä enemmän vanhempaa ja monipuolisempaa matskua on saatu siirrettyä kuluttajien iloksi, vhs-aikakaudella oli aivan sattumaa mitä löysit ja Suomessa etenkin dokkaritarjonta oli heikkoa. Dvd toi tähän dramaattisen muutoksen, mutta suurin osa 'remasteroinneista' tarkoitti lähinnä vanhan matskun digitalisointia eikä totaalista uudistamista orkkisfilmeiltä, niinpä moni dvd varsinkin alkuaikoina oli aivan yhtä surkea kuvanlaadultaan, katsoi sitä sitten vhs-nauhalta, tv-lähetyksestä tai vaikkapa dvd:ltä. Toki poikkeuksiakin löytyy onneksi, mm. Baraka on loistoesimerkki mitä tarkoittaa kunnollinen remasterointi, alkuperäinen huippukamoilla kuvattu teos digitalisoitiin 8K-skannereilla ja lopputulos on erittäin vakuuttava, oli sitä jopa jo dvd:llä ja bluray on tuonut sen taas askeleen ylöspäin.