Armeija / sivari edessä?
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 26.7.2005 klo 9.02
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja dimoon »
-
- Viestit: 31
- Liittynyt: 25.9.2004 klo 20.11
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Telstar »
Oma elämä säilyy aivan normaalina sen 13kk, sitä voi verrata vaikkapa vuoden mittaiseksi koulussa / työssä käymiseksi. Silloinhan olet aamusta päivään töissä ja lopun aikaa vapaalla jalalla.
Itsekin menen sivariin, mutta eipä ole tullut mieleenkään valittaa tuosta pituudesta saatika sitten että pitäisin sitä jonkinlaisena rangaistuksena.
Pidän armeijan käyntiä ja siviilipalvelusta ihan yhtä arvostettavana vaihtoehtona. Miksi minun pitäisi perustella ratkaisuani kenellekään, eihän armeijan käyneidenkään tarvitse alkaa perustella minulle ratkaisujaan.
-
- Viestit: 49
- Liittynyt: 17.7.2005 klo 17.00
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Beetle »
Voi toki. En väitäkään näin. Toisaalta, armeijan tehtävä ei olekaan tuottaa elämyksiä vaan valmistaa sotaan - ja rauhanaikana ylläpitää uskottavaa puolustusta.A.J. kirjoitti:Aktiivisen luontokerhon jo melkoisen useana vuotena retkiä järjestäneenä voin kommentoida että noita metsäelämisen pieniä/suuria ongelmia voi kokea myös ilman aseita, ilman läpiautoritääristä hierarkiaa ja ilman miljoonien eurojen budjettia. Henkinen kasvu (jos siihen Beetle viittaa) on toki mahdollista missä vain, mutta minusta se voitaisiin toteuttaa myös hieman pienemmällä budjetilla.
Aseet ovat kivoja. Ainakin omasta mielestäni. Mutta kuten lähes kaikkea, niitäkin voi käyttää sekä hyvään että pahaan. Kukin päätelköön mitä tarkoitan.
Auktoritäärinen hierarkia on olemassa vain ja ainoastaan sotatilaa varten. Jos sitä ei ole, homma menee reisille. "Jääkäri Möttönen! Voisitteko mennä tuon kiven luokse taistelijaparinne kanssa ottamaan vihollista vastaan?" "päivänkakkara mee ite kurkku alikessu" "Ai, no ei sitte. Onko vapaaehtosia?"
Miljoonien budjetti. Totta, puolustukseen menee paljon rahaa. Silti siihen menevä summa on ~1/3 siitä mitä menee Suomen valtion velan _korkoihin_.
Minulla heräsi uteliaisuus. Miten armeijaa voidaan pitää pienemmällä budjetilla? Panssarivaunuja ei saa k-marketista alennuksella, rynnäkkökiväärit eivät kasva puissa enkä ole vielä patruunapensastakaan nähnyt. Jos on jokin tapa säästää oleellisesti puolustusvoimien menoissa oletan, että pääesikunta on siitä hyvinkin kiinnostunut.
Toivottavasti tästä puheenvuorosta kukaan ei vetänyt palkoa nenään. Tämän ei ole tarkoitus olla provosoiva/v*ttuileva/mitään muutakaan vastaavaa
-
- Viestit: 942
- Liittynyt: 12.9.2004 klo 21.47
- Paikkakunta: Espoo
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja BlueTide »
Tätähän se ei tee. Se, että sä kuljet metsässä rynkky selässä on aika halvatun kaukana siitä että sua ammutaan kovilla. Ketään täysjärkistä ei varmaan kauaa tarvitse kouluttaa odottamaan, liikkumaan kilometrejä metsässä, istumaan takapuoli ja taas odottamaan. Sitten välillä voi vaikka osottaa lähintä koivua ja huutaa laukaus, laukaus ja leikkiä kuinka ryssä tapettiin. Jos tuota päämäärää haluttaisiin toteuttaa, voitaisiin vähän miettiä mitä oikein tehdään ja miten. Alla lisää asiasta.Beetle kirjoitti:Voi toki. En väitäkään näin. Toisaalta, armeijan tehtävä ei olekaan tuottaa elämyksiä vaan valmistaa sotaan - ja rauhanaikana ylläpitää uskottavaa puolustusta.
Jos ette sattumalta ole huomanneet, niin armeijassahan jyllää hirmuinen agitaatio ja aivopesu. Populalle kerrotaan että kun teet näin, niin puolustus on pettämätön ja me ei voida kuin voittaa. Kirkko on liki pakkonaitettu samaan sekasotkuun ja yhdessä ylistetään isänmallisuutta. Sinällänsä tämä on tietysti ihan ymmärrettävää, mutta jos on yhtään enemmän kuin kaksi aivosolua korvien välissä niin tämä ei toimi. Ja pahimmillaan saa aikaiseksi vastareaktion.
Ja kun johtoporras koostuu idiooteista, niin lopputuloksena on kuollut ryhmä. Eli homma meni "reisille" vai pitäisikö sanoa puolukoille. Taas viittaan lukemaan edemmäs, hierarkia on hyvä ratkaisu tietyissä tilanteissa, mutta silloin on parempi pitää ne idiootit pois sieltä käskyasemasta.Beetle kirjoitti:Auktoritäärinen hierarkia on olemassa vain ja ainoastaan sotatilaa varten. Jos sitä ei ole, homma menee reisille.
Lopetetaan ensialkuun armeijan suojatyöpaikat ja heitetään ne puliukot sieltä varastolta mäkeen. Seuraavaksi heitetään epäpätevät (ammatti) kouluttajat mäkeen. Tässä vaiheessa on tosin jo lafkassa työvoimavaje ja esitykseni täten epärealistinen. Mutta ihan jatkamisen ilosta heittetään byrokratiasta vielä puolet mäkeen.Beetle kirjoitti:Minulla heräsi uteliaisuus. Miten armeijaa voidaan pitää pienemmällä budjetilla?
Laitetaan lafkalle jonkun näköinen tulosvastuuajattelu. Ei aina osteta mistä saadaan helpoimmalla. Hommataan jotain ammattilaisia ylläpito- ja koulutustehtäviin ja maksetaan niille semmoista palkkaa että saadaan hyvät ammattilaiset. Kulut varmaan saataisiin kuriin säästöillä jotka syntyy vähentyneestä kaahoilusta.
Ei saakeli seisoteta alokkaita tyhjänpanttina. Suoritetaan vaikka jotain karsintaa sen suhteen miten porukka etenee ja kykenee ajattelemaan että ne jotka hiffaavat voisivat vaikka tehdä muutakin kuin miettiä mitä käännös vasempaan tarkoittaa. Jos ei vieläkään tule tarpeeksi ohjelmaa, niin käytetäänpäs "virantoimitusapua" vähän enemmän ja jeesataan sitten muissa ei-militaarisissa hommissa.
Ja kun siellä ei nyttenkään saada paljoa kohotettua peruskuntoa (tapauskohtaista, tottakai, meikun kokemuksien aikaan monilla kunto huononi kun oltiin kiinni kassulla eikä päästy harrastuksiin), niin koulutuksen tehostamisella kai sitten voitaisiin tehostaa sitä oppimista ja lyhennettyä palvelusaikaa. Sanotaan vaikka epärealistisesti 4 kuukauteen, jonka jälkeen alikit saisivat kouluttautua rauhassa 2 kuukautta jona aikana muuta toimintaa voitaisiin ajaa alas ja nostaa taas ylös kun uutta porukkaa tulee.
Aletaan miettiä ihan oikeasti miten saataisiin varusmiesjohtajakoulutusta mielenkiintoisemmaksi sille välkymmälle porukalle. Ja katsottaisiin vähän niitä palikkatestien tuloksia. Ketään ei tietenkään voida pakottaa (tai menee reisille taas), joten pitäisi varmaan hiffata että jottain tarttis tehrä tuon markkinoinnin suhteen. Ja varusmiesjohtajat EI sitten valitsisi niitä ehdokkaita seuraajikseen.
Noh, eipä tuosta loppupeleissä tullut 5 minuutin ajattelun pohjalta hirveästi mitään mistä säästää ja osa tuostakin on varmaan puuta heinää. Ehkä toiminta tehostuisi. Tätä vois joskus vaikka brainstormata, varmaan tulisi enemmänkin mieleen. Armeija muuten ei ole suomessa ollenkaan se ainoa paikka jossa opettaminen mättää.
-
- Viestit: 6
- Liittynyt: 29.6.2005 klo 12.25
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Adam »
Yksi merkittävä puoltoääni armeijalle onkin se, että army-experience on miehiä kautta Suomen yhdistävä juttu - se on ainakin joskus ollut osa mieheksikasvamisen riittiä. Tosin kokemus taitaa merkitä tuleville ikäluokille yhä vähemmän. Kyseisellä riitillä ei ole enää samaa voimaa tai manaa, kuten sillä joskus on ollut. Tiedä häntä.
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 5.1.2005 klo 16.45
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja at »
Itselläni armeeja aika ajoittui ajalle 7.2.1985 - 2.1.1986 (piti käydä kaivamassa sotilaspassi, kun en muuten muistanut). Suoritettu uudenmaan rakuunapataljoonassa, Lappeenrannassa.
Suitsia sotkematta, aisoja katkomatta, tallin taakse tauolle poistu.
Olen ymmärtänyt että sivariksi menee ne miehet jotka voi vierestä katsoa kun neekeri raiskaa sukulaistytön. Vaikka jalkojen juuressa olisi metalliputki.
No, se on minun näkemys sivareista, en kiellä etteikö toisenlaisia näkemyksiä voisi olla (vaikka ne voivat ollakkin virheellisiä).
Sen ymmärrän, jos intti jää välistä jonkin fyysisen asian takia. Se on sitten asia erikseen, silloin saa vapautuksen koko touhusta.
-
- Viestit: 1117
- Liittynyt: 8.7.2004 klo 18.17
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Pastori »
On aika huolestuttavaa että suurin osa ikäluokasta FANTASIOI jatkuvasti sukulaisnaistensa raiskaamisella ja maahanmuuttajiin kohdistuvalla väkivallalla. Otaksun että osa mielikuvitusleikkijöistä ei suinkaan ajattele itseään sivustaseuraajana. Huolestuttavalla tarkoitan sitä, että osa tästä joukosta ei voi pitää fantasioitaan kurissa ja ryhtyy joskus myös käytännön toimiin.
Jos armeijan koulutuksessa keskityttäisiin selventämään varusmiesikäluokalle rakenteellisen väkivallan, poliittisin ja taloudellisin syin aikaansaatujen konfliktien eroavaisuuksia yksilötason agressiivisuuteen, tilanne olisi mainio. Ehkä armeijan ulkopuolella tarvittava vihantunteen hallintakyky olisi silloin korkeammalla tasolla.
Silloin AT:kin olisi selvillä siitä että, arvotasapainottomuus selittää suuren osan aggressiivisen käyttäytymisen kaikista muunnelmista, ja osaisi hakea apua tilanteeseensa ennen sen muuttumista akuutiksi väkivallanteoksi.
: )
-
- Viestit: 1209
- Liittynyt: 3.3.2004 klo 19.55
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Mac Classic »
Pastori puhuu asiaa. Moni joka on kahden vaiheilla näissä armeija/sivarijutuissa päätyy lienee sivariin myös näistä syistä. Muistelkaamme vaikka hetki esimerkillisten brittisotilaiden (nuo lapsuuteni sankarit) äskettäisiä seikkailuja Irakissa.Pastori kirjoitti:Mistähän se johtuu että kaikki intinkäyneet ottavat esille systemaattisesti tämän saman raiskaamisen ja tappamisen teeman - liittyykö se jotenkin ko. koulutukseen.
On aika huolestuttavaa että suurin osa ikäluokasta FANTASIOI jatkuvasti sukulaisnaistensa raiskaamisella ja maahanmuuttajiin kohdistuvalla väkivallalla. Otaksun että osa mielikuvitusleikkijöistä ei suinkaan ajattele itseään sivustaseuraajana. Huolestuttavalla tarkoitan sitä, että osa tästä joukosta ei voi pitää fantasioitaan kurissa ja ryhtyy joskus myös käytännön toimiin.
Toisaalta tuo toive seikkailuista ja jännityksestä (tai ainakin ulkoilmaelämästä) vetää väkeä inttiin. Maanpuolustustehtäviä sinänsä mitenkään väheksymättä. Kun itse olin sivarissa terveyskeskuksessa Hyvinkäällä ja matkasin junassa lomalle Helsinkiin, muistan kuunnelleeni puolituttujen Riihimäeltä kotiutuvien jätkien kertomuksia metsäretkistään puoliksi huvittuneena, puoliksi kateellisena; itse olin yötyöstä vain maanalaisen paikan väsynyt ja hyvinkääläisten psyyketapausten levottomien toilailujen tuivertama. Vaikka kyllähän niistäkin toki myöhemmin kelpo kertomuksia muodostui.
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Et varmaankaan tarkoita "ryssä", vaan "keltaisen valtion vihollinen".BlueTide kirjoitti: Sitten välillä voi vaikka osottaa lähintä koivua ja huutaa laukaus, laukaus ja leikkiä kuinka ryssä tapettiin.
-
- Viestit: 49
- Liittynyt: 17.7.2005 klo 17.00
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Beetle »

Ja mitä tuohon uskottavaan puolustukseen tulee, niin millä tavalla se ei ole uskottava?
-
- Viestit: 942
- Liittynyt: 12.9.2004 klo 21.47
- Paikkakunta: Espoo
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja BlueTide »
Ja mikäköhän se vihollinen sitten loppupeleissä onkaan, vaikka nimeltä ei mainita... Tuo termistön käyttö nyt oli valittu sopimaan paikan mentaliteettiin, joten en sitä suoraan tarkoitakaan.kallekilponen kirjoitti:Et varmaankaan tarkoita "ryssä", vaan "keltaisen valtion vihollinen".BlueTide kirjoitti: Sitten välillä voi vaikka osottaa lähintä koivua ja huutaa laukaus, laukaus ja leikkiä kuinka ryssä tapettiin.
EDIT:
Katso yllä, siinä oli parannusehdotusten seassa luettavissa tuostakin. Toki tarkoituskaan ei välttämättä ole muuta kuin pitää kipukynnystä tarpeeksi korkealla.Beetle kirjoitti:Ja mitä tuohon uskottavaan puolustukseen tulee, niin millä tavalla se ei ole uskottava?
Onko uskottavaa puolustusta, että hornetit pitävät ilmaherruutta arviolta 18 minuuttia? Onko uskottavaa, että it ei edes kuvittele osuvansa mihinkään vaan keskittyy pelottelemaan sitä punaista hävittäjää? Jos avuksi lasketaan se, että on aina saatavilla jokunen tuhatta poikaa aseitten kanssa, niin kai se on uskottavaa puolustusta sitten. Itse tosin en näe sitä minään puolustuksena, jos "punainen" tänne haluaa tulla, niin toki tuo on tietoinen siitä että oli armeijaa tai ei, vastarintaa tulee. Ja että täytyy pistää tavaraa lakoon.
Reservin jengi ei tuosta "koulutuksesta" mitään muista, ja vaatii joka tapauksessa aikaa mobilisoida, minkä aikana taas normaaliälyinen oppii ottamaan luodin vastaan. Tuosta laitoksesta poislähtiessä itse sanoivat että maan puolustus on yhä edelleen mallia Kajender. Näistä toki voidaan vääntää aina kättä, joten ei sen enempää tarinaa strategiasta.
Mutta miten armeija luo uskottavan puolustuksen?* Mitä heebot siellä nyt ylipäänsä oppii mitä tervejärkinen ei oppisi viikossa kahdessa? Voi se tietysti olla, että metsä on monelle semmoinen käsittämätön elämys että ei ole tosikaan. Voihan se olla, että jotkut eivät ole ampuneet kiväärillä. Tässäkin tosin mättää, että siinä paikassa ei saa ampua tarpeeksi että sen oikeasti oppisi. Montaa muutakaan asiaa ei itseasiassa siellä opi, pääseepähän vähän tekemään ja sitten unohtamaan.
Tietysti, jos oletetaan että valtaosa palvelevista pojista on niin daijuja että paikka kouluttaa heitä, niin kaipa tämä meikun valitus on sontaa. Tosin mä nyt en haluaisi kuvitella että se jengi on pääsääntöisesti noin seis. Sinällään mulla ei ole mitään armeijan tai sivarin käymistä vastaan, mutta kaiken maailman hihhulit jotka puolustavat sitä jollain sukulaisten raiskauksilla ja muilla voisivat nostaa äo:tään lobotomialla. Ja toisaalta ihemetyttää ne, jotka jotain haastetta armeijasta saivat.
Ja disclaimerina, tämä valitus ei koske erikoisjääkäreitä tai muita enemmän erikoisjoukkoja, koska niistä minkä kanssa en ole itse ollut tekemisissä olen kuullut että jengillä on vähän enemmän realiteetit touhussa mukana.
*Kipukynnyksen olemassaolon toki tunnustan, mutta en suolla sitä uskottavaksi puolustukseksi.
-
- Viestit: 459
- Liittynyt: 16.6.2004 klo 10.48
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja unssi »
nimim.
6kk jäljellä ATK -tuessa.
-
- Viestit: 5531
- Liittynyt: 8.3.2005 klo 18.18
- Paikkakunta: Jyväskylä MLK
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja M.P.T »
Sivarissa opin paljon verrattuna armeijaan. Nyt puhutaan sivarin koulutusjaksosta. Ensiapukurssi, Vierailuydinvoimalassa ja monet muut teoria tunnit. Ainakin meidän koulutusjaksolla meno oli ihan erillaista mitä muiden jaksojen heebot ovat kertoneet. Armeijassa me söimme pakista mehua ja korppua
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Sivarista jäi mukavat muistot. Olin kahden eri oppilaitoksen hommissa (kauppis ja sosiaali) Tyttöjä näki todella paljon ja kukaan niistä ei vinoillut. Ei edes ne jätkät. Osa tuli kysymään sivarista. Olen monelle joutunut opastamaan asioita.
-
- Viestit: 490
- Liittynyt: 22.9.2005 klo 17.22
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Reckless »
Odottakaapas vaan kun tämä cs-sukupolvi pääsee harmasiin. Pelottavaa.

Mielestäni on hienoa, että jollain on `rohkeutta` mennä sivariin. Kaikkien päätöksiä on kunnoitettava, eikä heiltä tarvitse tivata selitystä omaan päätökseen.
Itse tosin aion mennä armeijaan kun sen aika koittaa.
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Kyllä sitä CS-sukupolvea täällä on ihan tarpeeksi nyt jo. Tai no ei täällä, mutta p-kaudella niihin törmäsi.Reckless kirjoitti: Odottakaapas vaan kun tämä cs-sukupolvi pääsee harmasiin. Pelottavaa.
Ja jos muuten oikein tarkkoja ollaan, niin tammikuusta eteenpäin harmaisiin ei pääse kuin sotilassoittajat ja meikäläiset, eli pääesikunnassa palvelevat
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Itsellä nyt takana aika tasan 100 aamua ja edessä 170. Koulutushaarana tiedotusmies, ja erikoistumisena, vanhalta nimeltään, taistelukenttäkuvaaja. Palveluspaikkana Pääesikunta ja majoituspaikkana Santahamina.
Mikäli on näppärä graafikko, leikkaaja, kuvaaja, 3d-animaattori, koodaaja yms, niin tänne kannattaa hakea. Onhan noita kaikenlaisia VMTK hommia ja varuskuntien omia kuvaajia, leikkaajia, graafikoita, mutta se mikä tekee tästä hommasta paremman kuin ne on se, että täällä palvelevat lasketaan erikoisjoukkoihin ja sodan ajan sijoitus on sama kuin palvelusaikanasi tekemä työ (ellet nyt kovin pahasti kuse hommiasi


Päivät kuluu mukavasti oman alan hommia tehden. Laitteet ja ohjelmistot on viimeistä huutoa, graafikoiden alla jylläävät upouudet G5 koneet 20" cinemadisplaylla. Itselläkin tällainen mukava DP pentium, jossa 2 gt muistia
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Työskentely on hyvin itsenäistä, suurin osa työtovereista on siviileitä. Siinä mielessä on aika erikoista armeijan käyntiä, että täällä ei kaikkea kanneta suoraan naaman eteen vaan asiat pitää osata hoitaa itse.
-
- Viestit: 386
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 21.10
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Mac_Veikka »
-
- Viestit: 333
- Liittynyt: 11.9.2005 klo 16.08
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Tuurihaukka »
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)
-
- Viestit: 459
- Liittynyt: 16.6.2004 klo 10.48
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja unssi »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Itse olen pvkk:lla hyrylässä aika vastaavassa duunissa. Koneet tosin ei ole yhtä hyvät, paitsi jos ei oo omaa powerbookia mukana..
-
- Viestit: 123
- Liittynyt: 11.6.2005 klo 15.30
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja MacArthur »
![Iskee silmää [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
-
- Viestit: 123
- Liittynyt: 11.6.2005 klo 15.30
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
(tämänkin voi poistaa kun poistat nuo ylemmät.)
-
- Viestit: 123
- Liittynyt: 11.6.2005 klo 15.30
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja MacArthur »
-
- Viestit: 343
- Liittynyt: 11.8.2004 klo 19.28
- Paikkakunta: Turku
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Mavah »
Eiköhän tostakin voi jotain ikää päätellä.MacArthur kirjoitti:Tämä oli niin noloa. Antakaa anteeksi![:|]
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)

-
- Viestit: 50
- Liittynyt: 30.4.2004 klo 9.11
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja Swoosher »
Kotiutuminen oli jo 6.10., joten tämä taisi olla jo aika turha moraalinlaskemisyritys tällä hetkellä intissä mätäneviä kohtaan...
-
- Viestit: 22
- Liittynyt: 13.5.2004 klo 20.17
Re: Armeija / sivari edessä?
Viesti Kirjoittaja efa_ »

iPod Photo 30Gt
iPod Shuffle 512Mt
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit