nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta ä
-
TomTom
- Viestit: 84
- Liittynyt: 4.7.2005 klo 20.06
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja TomTom »
- iPhone 3G 8GB 3.1
-
mikian
- Viestit: 684
- Liittynyt: 8.4.2005 klo 22.40
- Paikkakunta: Kuala Lumpur, Malaysia
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja mikian »
-
NOx
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja NOx »
Se nyt on ihan sama mitä laki sanoo. Käyttöehdot määrittää iTunes Music Store, siellä on selkeästi määritelty. Tänään niitä ei ollut vielä muutettu yhtään mihinkään. Toiseksi jos iTunesilla itsellään voi tehdä tämän muutoksen tai polttaa CD:lle, niin se on jatkossakin laillista. Olisi nurinkurinen tilanne jos samalla ohjelmalla ladattua musiikkia ei saisi kyseisellä ohjelmalla käyttää tai polttaa CD:lle kuten myyntiehdoissa luvataan?mikian kirjoitti:No käsittääkseni ne on kieltämässä kopiosuojatun musiikin suojauksen purkamisen, jolloin myös käsitääkseni iTunesin suojattujen kappaleiden muuttaminen mp3-muotoon olisi laitonta.
"Asiakkaalla on oikeus käyttää Tuotetta enintään viidellä Applen valtuuttamalla laitteella.
Asiakkaalla on oikeus polttamalla kopioida Tuotteita ja siirtää niiden tietoja vain omia henkilökohtaisia, ei-kaupallisia tarkoituksia varten.
Kaikki polttavat- ja tietojensiirto-ominaisuudet ovat ainoastaan asiakkaan avuksi, eivätkä ne tarkoita tekijänoikeushaltijoiden oikeuksien myöntämistä tai sellaisesta luopumista (taikka muuta rajoitusta tai olettamaa) koskien minkään Tuotteen käsittämää sisältöä, äänitallennetta, taustalla olevaa musiikkisävellystä tai taiteellista teosta.
Asiakas sitoutuu olemaan yrittämättä kiertää tai muokata mitään sellaista Palvelun käyttämiseksi tarvittavaa ohjelmistoa, tai näitä Sisällönkäyttösääntöjä tai olemaan yrittämättä häiritä, poistaa tai muuttaa mitään Tuotteita koskevia oikeudellisia merkintöjä. Asiakas sitoutuu myös olemaan kehottamatta tai avustamatta ketään toista henkilöä toimimaan edellä sanotulla tavalla.
Tuotteen toimittaminen ei siirrä asiakkaalle mitään kaupallisia tai markkinointiin liittyviä käyttöoikeuksia Tuotteeseen."
-
Boogieman
- Viestit: 1327
- Liittynyt: 22.4.2004 klo 9.59
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Boogieman »
On tullut niin paljon kyselyitä tuosta kopiosuojauksesta.
Nythän kopiointi omaan käyttöön on laillista. Laillista on myös kopiosuojauksen rikkominen, tarkoituksena kopioida musiikki sitten omaan käyttöön. Kuitenkin, jos musiikin julkaisija saa tietää kopiosuojauksen murtamisesta, on sillä oikeus periä siitä korvausta.
Tähän haetaan vielä tarkennusta. Hölmön oloinen kohta.
-
matteus/2
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
"Kopionti omaan käyttöön ei olisi rangaistavaa, vaikka sitä varten murtaisikin kopiosuojauksen, sanoo lain valmistelua oikeusministeriössä johtanut Jukka Liedes. Levy-yhtiö voisi kuitenkin vaatia kopioinnista korvausta. Kopiointisuojankin saisi murtaa tallenteen sisällön saamiseksi kuuluviin tai näkyviin."
-
BlueTide
- Viestit: 942
- Liittynyt: 12.9.2004 klo 21.47
- Paikkakunta: Espoo
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja BlueTide »
Melkein pistää vihaksi, jos ne kriminalisoi tuollaisten "murto"-ohjelmien tekemisen ja levittämisen kuten nyt näytti lakitekstissä olevan... Milläs sitten teet tuommoista edes omaan käyttöön.matteus/2 kirjoitti: "Kopionti omaan käyttöön ei olisi rangaistavaa, vaikka sitä varten murtaisikin kopiosuojauksen, sanoo lain valmistelua oikeusministeriössä johtanut Jukka Liedes. Levy-yhtiö voisi kuitenkin vaatia kopioinnista korvausta. Kopiointisuojankin saisi murtaa tallenteen sisällön saamiseksi kuuluviin tai näkyviin."
Sinällänsä mä kyllä ymmärrän tuon kriminalisoinnikin, mutta kun näin heti ensialkuunkin tulee mieleen tuhottomasti tilanteita missä tuo pitäisi tehdä ihan laillisesti hankitulle materiaalillekin.
-
Jukka Turunen
- Viestit: 90
- Liittynyt: 18.11.2004 klo 17.09
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Jukka Turunen »
Lyhesti uutisen sisältö:
Tekijänoikeuslain valmistelua opetusministeriössä johtanut Jukka Liedes on myös esittävien taiteilijoiden etujärjestön Gramexin alaisen Esekin johtokunnan jäsen. Ei halunnut kommentoida, josko omat intressit mahtaavat tehdä miekkosesta jäävin tekijänoikeuslakia väsättäessä. Toivottavasti koko haiseva läjä lehmän lantaa kaatuu miehen niskaan ja pääseevät valmistelemaan juttua terveeltä pohjalta.
-
CaptainNapalm
- Viestit: 657
- Liittynyt: 23.8.2004 klo 14.13
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja CaptainNapalm »
ööö... siis ei ole rangaistavaa mutta on rangaistavaa. Vai miksi tällainen "korvaus" vahingosta, jota ei ole tapahtunut, pitäisi nimittää.matteus/2 kirjoitti:Hesari uutisoi :
"Kopionti omaan käyttöön ei olisi rangaistavaa, vaikka sitä varten murtaisikin kopiosuojauksen, sanoo lain valmistelua oikeusministeriössä johtanut Jukka Liedes. Levy-yhtiö voisi kuitenkin vaatia kopioinnista korvausta. Kopiointisuojankin saisi murtaa tallenteen sisällön saamiseksi kuuluviin tai näkyviin."
Tänään kuulin vahngossa uutisista sivukorvalla, että eduskunta pisti lain jäihin toistaiseksi suuren palauteryöpyn johdosta. Harvinaista.
-
Galangal
- Viestit: 1086
- Liittynyt: 6.4.2005 klo 17.56
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Galangal »
Minusta näyttää, että lakiehdotus on varsin järkevä ja tekee lailliseksi sellaista, joka kaupunkilaisjärjellä on oikeus ja kohtuus. Saatan tietysti olla väärässäkin, mutta jos nyt voin laillisesti käyttää ostamaani musiikkia useammalla teknologialla ja välineellä, asiat ovat menossa parempaan suuntaan. Jos siis oikein tulkitsen - korjatkaa, perehtyneemmät!
Tilanteessa on erikoista se, että puhutaan taiteilijoiden tekijänoikeudesta, mutta se onkin sitten sidottu fyysiseen esineeseen. Oman vaatimattoman näkemykseni mukaan, kun ostin Beatlesien älppärit 1960-luvulla, ostin oikeuden kuunnella niillä olevaa musiikkia riippumatta siitä, kuinka kestävä tallenusväline on. Tämä oikeus on lisäksi nähdäkseni jopa testamentattavissa oleva nautintaoikeus. Oikeuteni taiteellisen työn nautintaan ei voi lakata vain sillä, että kaadan kynttilästeariinia levyn päälle tai että joku tallaa levyn palasiksi bailuissa. (Missä ovat T-Rexini! Palasina Teekkarikylän kolmostalon kellarihuoneessa...)
Jos kyse on tallenteeseen sitoutuneesta tekijänoikeudesta, kaikki juhlapuheet luovan työn tekijöistä ovat höpöä.
Oman työni suhteen, sen käyttöoikeus ei ole sitoutunut niihin piirustusten kopioihin, jotka olen toimittanut tilaajalle. En voi vaatia uutta suunnittelupalkkiota, jos ko. valokopiot tuhoutuvat tai katoavat, voin vain pyytää maksua uusien kopioiden tekemisestä. (Ja mikä hauskinta, minulla on velvollisuus toimittaa ne. Levy-yhtiöillä ei tunnu olevan.)
Jos myisin suunnitelmani talotehtaalle, mikään ei muuttuisi.
Näin ollen, en ole tuntenut mitään omantunnonvaivoja kun olen hankkinut piraattikopioita musiikista, jonka kuunteluoikeuden olen jo ostanut, vaikka fyysinen väline olisikin kadonnut tai tuhoutunut.
Beatlesien levyt, ja aika paljon muutakin, olenkin jo ostanut uudelleen CD-versioina, joitakin jo älppäreinä.
-
matteus/2
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Anteeksi, mutta postauksesi on melkoista höpöä.Galangal kirjoitti:Jos kyse on tallenteeseen sitoutuneesta tekijänoikeudesta, kaikki juhlapuheet luovan työn tekijöistä ovat höpöä.
Ts. kun olen ostanut sinulta valokopion suunnittelemasi talon piirustuksista, niin minun ei tarvitsisi tuntea omatunnonvaivoja hankkiessani piirustusten perusteella rakennetusta talosta piraattikopion kun alunperin (valokopion hinnalla) ostamani talo olisi opiskeluvuosina humpattu raunioiksi?Galangal kirjoitti:Näin ollen, en ole tuntenut mitään omantunnonvaivoja kun olen hankkinut piraattikopioita musiikista, jonka kuunteluoikeuden olen jo ostanut, vaikka fyysinen väline olisikin kadonnut tai tuhoutunut.
-
Galangal
- Viestit: 1086
- Liittynyt: 6.4.2005 klo 17.56
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Galangal »
Ei näin, koska piirustuksissa on tilaajan nimi ja rakennuspaikan osoite. Etkä ole ostanut valokopioita piirustuksista, vaan käyttöoikeuden suunnitelmaan ko. tontilla.matteus/2 kirjoitti: Ts. kun olen ostanut sinulta valokopion suunnittelemasi talon piirustuksista, niin minun ei tarvitsisi tuntea omatunnonvaivoja hankkiessani piirustusten perusteella rakennetusta talosta piraattikopion kun alunperin (valokopion hinnalla) ostamani talo olisi opiskeluvuosina humpattu raunioiksi?
Myönnän, että vertailu on epäsymmetrinen sikäli, että maksamalla suunnitelmastani, saat siihen käyttöyksinoikeuden (eli en voi myydä samaa suunnitelmaa muille), mutta ko. yksinokeus on myös vain yhden rakennuksen rakentamiseen (ellei toisin sovita). Symmetria lisääntyy siitä, että jos talosi palaa, saat rakentaa sen uudelleen maksamatta senttiäkään lisää.
-
JanNebert
- Viestit: 364
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 21.53
- Paikkakunta: Seinäjoki
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja JanNebert »
Lakiahan kieltää jopa ohjelmat jotka murtavat kopionsuojauksen. Kehottaakohan Jukka Liedes tässä rikkomaan lakia, koska siitä ei rangaista, ainakaan jos ei jää kiinni? Jukka Liedes on kyllä ennenkin antanut, vähintäänkin kyseenalaisia lausuntoja.matteus/2 kirjoitti:Hesari uutisoi :
"Kopionti omaan käyttöön ei olisi rangaistavaa, vaikka sitä varten murtaisikin kopiosuojauksen, sanoo lain valmistelua oikeusministeriössä johtanut Jukka Liedes. Levy-yhtiö voisi kuitenkin vaatia kopioinnista korvausta. Kopiointisuojankin saisi murtaa tallenteen sisällön saamiseksi kuuluviin tai näkyviin."
www.effi.org/effialert/alert_2002-07-02.html
-
matteus/2
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Piirustusvertaus toimii vain jos ajatellaan että loppukäyttäjä on levy-yhtiö.Galangal kirjoitti:Myönnän, että vertailu on epäsymmetrinen
Ts. artisti (vrt. piirustusten laatija) tekee kappaleesta alkuperäisen tallenteen (vrt. piirustukset), ja polttaa siitä CDR:n levy-yhtiölle (vrt. valokopio piirustuksista).
Artisti ja levy-yhtiö tekevät sopimuksen jonka perusteella levy-yhtiö maksaa artistille joko ennakkomaksuja tai royaltiprosentin jokaisesta myydystä kopiosta (vrt. suunnittelupalkkio).
Jos levy-yhtiön hemppa lähtee bilettämään ja CDR tuhoutuu niin on luonnollista (ja molempien etujen mukaista) että artisti toimittaa levy-yhtiöön uuden kopion. Levy-yhtiö ei maksa uudesta CDR:stä uusia ennakkoja, vaan ainoastaan korvauksen CDR:n valmistuksesta - mikäli artisti niin haluaa.
Artistin sopimus takaa levy-yhtiölle yksinoikeuden - vertauksen valossa voidaan siis ajatella masternauhojen sisältävän "tilaajan nimen ja rakennuspaikan osoitteen". Eikä levy-yhtiökään toki ostanut pelkkää CDR:ää, vaan oikeuden valmistaa siitä kopiota ja myydä niitä kuluttajille (vrt. piirustusten mukaisten talojen rakentaminen ja myyminen).
Tässä päästäänkin siihen missä analogiasi "loppuu kesken" ja menee sitä myöten metsään ->
Nimittäin, jos "talo palaa" (vrt. loppukäyttäjän kaupasta ostama CD tuhoutuu) niin talon rakentajan (vrt. levy-yhtiön) velvollisuus ei ole rakentaa asiakkaalle uutta taloa ilman korvausta (vrt. toimittaa asiakkaalle uutta CD:tä ilmaiseksi).
-
Mictlantecuhtli
- Viestit: 89
- Liittynyt: 18.1.2005 klo 20.36
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Mictlantecuhtli »
Suuri valiokunta jätti tekijänoikeuslain pöydälleCaptainNapalm kirjoitti:Tänään kuulin vahngossa uutisista sivukorvalla, että eduskunta pisti lain jäihin toistaiseksi suuren palauteryöpyn johdosta. Harvinaista.
-
bandha
- Viestit: 412
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 19.57
- Paikkakunta: Vantaa
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja bandha »
-
bandha
- Viestit: 412
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 19.57
- Paikkakunta: Vantaa
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja bandha »
kirjoitin s**tanan idiootit viestiin ja se tulee ulos muodossa pirun?
-
Mikko
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Mikko »
Joo.. sen menivät sitten tekemään...bandha kirjoitti:no nyt ne saakutti idiootit sitten tekivät sen. äänestykseen menee muuttumattomana
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=48253:
"Suuren valiokunnan hallitusryhmät ovat päättäneet viedä enemmistönsä voimin läpi uuden tekijänoikeuslain nykyisen esityksen mukaisena. Lain saatteeksi kirjataan lausuma, joka velvoittaa oikeudenhaltijat sallimaan yksityisen kopioinnin ja hallitusta puolestaan seuraamaan tilannetta."
-
JanNebert
- Viestit: 364
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 21.53
- Paikkakunta: Seinäjoki
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja JanNebert »
Tässähän haetaan mm. musiikin kuuntelun sallimista vain käyttölisenssin haltijoille. Samalla varmistetaan, ettei tulevista vuosista jää minkäänlaista kulttuuriperintöä jälkipolville. Käyttölisenssejä kun ei voi siirtää toiselle henkilölle. Kuoleman korjattua hankittu taide menetään siltä osin lopullisesti. Mahtaa tulevat historian tutkijat ihmetellä 2000 luvun alun Suomea, ei mitään todisteita kulttuurista.
-
spiidi78
- Viestit: 4725
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 17.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja spiidi78 »
-
Saltikov
- Viestit: 1453
- Liittynyt: 31.1.2005 klo 0.20
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Saltikov »
Jos ollaan tarkkoja, ei kopiosuojattu levy ole CD - siis Compact Disc - koska suojaus ei kuulu Compact Disc:in standardiin. Vai olenko väärässä?. Joten kopisuojatun levy, jossa on Compact Disc logo, voi paluataa koska levy ei ole sitä mitä väitää olevanMacFinn kirjoitti:Tähänhän on yksi helppo keino, jota olen käyttänyt koko ajan. En osta yhtään kopiosuojattua CD:tä.nege kirjoitti:Aivan käsittämätöntä! Valtio varmaan kustantaa sitten kaikille kannettavat CD-soittimet..Esimerkiksi laillisesti ostetun CD-levyn kopiosuojausta ei saisi enää murtaa, vaikka levyn ostaja haluaisi siirtää musiikin toisentyyppiseen, MP3-soittimeen.
-
Saltikov
- Viestit: 1453
- Liittynyt: 31.1.2005 klo 0.20
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Saltikov »
Niin, me ansaitsemme juuri niin hyvät päättäjät kuin olemme äänestäneet[:S]JanNebert kirjoitti:Sama juttu, en ole ostanut kopiosuojattuja levyjä. Tähän asti on ollut hyviä suojaamattomiakin levyjä riittävästi saatavilla. Eri asia, onko sen jälkeen jos ko. lakiehdotus menee läpi? Isojen levy-yhtiöiden (tai monien muidenkaan tässä) kokoluokassa olevien pörssifirmojen ahneudella, kun ei tunnu olevan mitään rajoja.MacFinn kirjoitti:Tähänhän on yksi helppo keino, jota olen käyttänyt koko ajan. En osta yhtään kopiosuojattua CD:tä.nege kirjoitti:Aivan käsittämätöntä! Valtio varmaan kustantaa sitten kaikille kannettavat CD-soittimet..Esimerkiksi laillisesti ostetun CD-levyn kopiosuojausta ei saisi enää murtaa, vaikka levyn ostaja haluaisi siirtää musiikin toisentyyppiseen, MP3-soittimeen.
Kansalaisjärjestöillä ei valitettavasti ole yhtä isoja resursseja lobata poliitikkoja, kuin miljoonabisnestä tekevillä yrityksillä. Tästä syytä lienee kansanedustajilta joskus unohtuvan, että heidän pitäisi tehdä päätöksiä Suomen kansan eduksi. Ei ylikansallisten suuryritysten, ei ainakaan silloin kun näiden edut ovat ristiriidassa.
-
thebanzai
- Viestit: 1023
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 9.33
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja thebanzai »
Tekisi mieli sanoa, että paholainen en osta koskaan enää yhtään levyä, mutta kai sitä voi sitten ostaa jonkun pienkustantamon tuotteita. Jos hinta on järkevä ja tietty kopiosuojaus puuttuu.
Joo, ja Irwinin laulunsanat.
-
matteus/2
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
CD:n Red Book määritelmä ei sisällä kopiosuojauksen käyttöä, ja niinpä Philips on kieltänyt kopiosuojattujen levyjen yhteydessä "Compact Disc Digital Audio" -tavaramerkin käytön. Ts. ne eivät edes väitä olevansa CD-levyjä.Saltikov kirjoitti:Jos ollaan tarkkoja, ei kopiosuojattu levy ole CD - siis Compact Disc - koska suojaus ei kuulu Compact Disc:in standardiin. Vai olenko väärässä?. Joten kopisuojatun levy, jossa on Compact Disc logo, voi paluataa koska levy ei ole sitä mitä väitää olevan
-
spiidi78
- Viestit: 4725
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 17.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja spiidi78 »
No niinpä. Tai ei pelkästään me, vaan kaikki teinixit yms, jotka esim äänestävät sinne jonku karvanoppakorollaidoli Halmeen Tonin ku se on niin v*tun kova jätkä ja pistää kaikkii turpaa. Ihme ettei Veltto Virtasesta muinoin tullu presidenttiä. Äänestysikärajaa ylemmäs...Saltikov kirjoitti:Niin, me ansaitsemme juuri niin hyvät päättäjät kuin olemme äänestäneet[:S]
-
Galangal
- Viestit: 1086
- Liittynyt: 6.4.2005 klo 17.56
Re: nettipiratismi, piraatticd't laittomiksi, eduskunta
Viesti Kirjoittaja Galangal »
Onpas traagista! Hirvittävää! Pöyristyttävää! Tottakai janneberttien täytyy saada kuunnella musiikkia, josta eivät ole maksaneet!JanNebert kirjoitti: Tässähän haetaan mm. musiikin kuuntelun sallimista vain käyttölisenssin haltijoille.
(Osta muuten radio.)
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit