redhat kirjoitti:Itsekin mietin että mitä ihmettä nuo insinörtit oikein ajattelee?
Konekokoja pienennetään koko ajan, onhan toki konetekniikat kehittyneet mutta kuka ottaa Octavian tai Passatin 1.2 TSI koneella?
Koneessa hevosvoimia vain 100, joka on noin isoille koreille naurettavan vähän. Maantieajossa noilla ei tee mittä, ohittaminen vaatii 5 kilometrin ohituskaistan. Ja kun se auto ei kiihdy, ohituskaistalla kertyy ruuhkaa.
Minulla oli viime talvena vuokra-autona kuukauden päivät 1.2 Octavia farmi. Kyllä se kiihtyi, lähti kuin nakki haulikosta, tuplahiustenkuivaajat sai yllättävästi potkua moiseen mikromoottoriin noinkin isossa autossa. Toki 7 vaihteinen laatikko oli apuna. Vanha viisaushan loihee vaihteistosta; " Vaihteisto on voiman puutetta" Vai monessako nitropuikossa (kiihytysauto) olette nähneet vaihteita, muuta kuin 1, eli eteenpäin. Niin, siis siitä mikromoottorisesta Octaviasta piti puhuman, vaikka siinä oli ruutia, niin vääntö alakierroksilla puuttui. Oli miltei mahdoton lähteä liikkeelle joko sutimatta tai nyökkimättä. En myöskään usko, että tuommoinen liika pieni moottori, vaikkakin hiustenkuivaajilla kutitettu, kestäisi yhtä pitkään kilometrejä, kuin joku tolkuton jenkkikone, 5 litraa ja enämpi.
Nothing beats cubic inches, sanoisi amerikkalainen.