siihen vielä group buy, niistä on tullut joskus huomattavia alennuksia.sigfrid kirjoitti: Pikku nousuhumala ja PayPal on jäätävä yhdistelmä
http://www.soundsonline-forums.com/show ... php?t=5274
Viesti Kirjoittaja johannesw »
siihen vielä group buy, niistä on tullut joskus huomattavia alennuksia.sigfrid kirjoitti: Pikku nousuhumala ja PayPal on jäätävä yhdistelmä
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Suottaapi olla, että tuohon ei enää kannata liittyä kun näytti olevan 2006.johannesw kirjoitti:siihen vielä group buy, niistä on tullut joskus huomattavia alennuksia.sigfrid kirjoitti: Pikku nousuhumala ja PayPal on jäätävä yhdistelmä
http://www.soundsonline-forums.com/show ... php?t=5274
Viesti Kirjoittaja johannesw »
ei toki tuohon, oli eka mikä osu vastaan, mut khuugel, khuugel... ite ostin yhen soundikirjaston kruubbaista, niin se oli 1/3 uuden hinnastasigfrid kirjoitti: Suottaapi olla, että tuohon ei enää kannata liittyä kun näytti olevan 2006.
Viesti Kirjoittaja jpq »
Jos ei kuulosta hyvältä jossain on vikaa joskin itse pahoin pelkään plugari listani ja tuloni tuntien vältämättä koskaan saan itselleni Divaa.Anselmi kirjoitti:Valitettavasti:( Onneksi ei kuitenkaan mennyt kuin taksirahan verran ostoksiin eilen. Joskus on tullut kalliiksi tällaiset kalsari-illat kun on läppäriä yms. tilattu yön tunteina parin promillen hutikassa. Ja sitä kun on kuvitellut säästävänsä jättämällä baari-illan väliin;)sigfrid kirjoitti:Pikku nousuhumala ja PayPal on jäätävä yhdistelmäAnselmi kirjoitti: Tuli itseasiassa ostettua eilen nuo kaikki tarjousplugarit kun ei hintakaan päätä huimannut (ja pikku nousuhumala päällä..). Hyvältä kuulostaa ja kyllä noi hintansa haukkuu. Tuo akustisen kitaran mallinnus on mainio. Kuulosta melko uskottavalta. Kannattaa testata jos on akustisen kitaran soundille tarvista eikä jaksa aina kaivaa akkaria laukusta ja alkaa mikittelemään.
Mutta testaanpa tuon Divan ja jos kuulostaa hyvältä niin lähikauppaan hakemaan nesteitä ja illalla tilaileen..
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Viesti Kirjoittaja Anselmi »
Eihän tuo hullumpi peli ollut mutta oikeastaan ei nyt ole tarvetta Diva: lle koska käytössäni on Sylenth josta saan pitkälle tuon tyyppiset soundit luotua.jpq kirjoitti:Jos ei kuulosta hyvältä jossain on vikaa joskin itse pahoin pelkAnselmi kirjoitti:Valitettavasti:( Onneksi ei kuitenkaan mennyt kuin taksirahan verran ostoksiin eilen. Joskus on tullut kalliiksi tällaiset kalsari-illat kun on läppäriä yms. tilattu yön tunteina parin promillen hutikassa. Ja sitä kun on kuvitellut säästävänsä jättämällä baari-illan väliin;)sigfrid kirjoitti:Pikku nousuhumala ja PayPal on jäätävä yhdistelmäAnselmi kirjoitti: Tuli itseasiassa ostettua eilen nuo kaikki tarjousplugarit kun ei hintakaan päätä huimannut (ja pikku nousuhumala päällä..). Hyvältä kuulostaa ja kyllä noi hintansa haukkuu. Tuo akustisen kitaran mallinnus on mainio. Kuulosta melko uskottavalta. Kannattaa testata jos on akustisen kitaran soundille tarvista eikä jaksa aina kaivaa akkaria laukusta ja alkaa mikittelemään.
Mutta testaanpa tuon Divan ja jos kuulostaa hyvältä niin lähikauppaan hakemaan nesteitä ja illalla tilaileen..
ään plugari listani ja tuloni tuntien vältämättä koskaan saan itselleni Divaa.
Viesti Kirjoittaja jpq »
Viesti Kirjoittaja johannesw »
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Viesti Kirjoittaja jpq »
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Joo - ei noilla TOP-listoilla ole mitään merkitystä. Lähinnä nuo sivut palvelevat mun mielestä sitä, että näkee helpossa muodossa millaista tarjontaa löytyy sekä maksulliselta että free osastolta. Ja eihän tuo tietenkään kata kaikkea tarjontaa mutta ainakin pikkuriikkisen osan. Tuolta mulle ainakin on ensimmäisen kerran tullut vastaan mm. Divat, Zebra(lette)t, Alchemy etc. Ja Korg M1 joka varmaan pitää hommaa kun ehtii.jpq kirjoitti:Ikävä kyllä krvaudion toplistoille en anna liikaa arvoa noh se sen verran kirjan porukan koostama ja sitten liikaa myös ihmisiä kaikki mahdollinen ilmaiseksi asenteella olevia noh minäkin edustan sitä tosin en tarkoita piratteeja. Et liikaa vst et windows painotteinen sivu tilastoissaan.
Viesti Kirjoittaja kalanen »
Viesti Kirjoittaja Ötsi Vik »
Tämä on munsta aivan kelpo paketti: http://www.thomann.de/fi/east_west_symp ... lat_cp.htmkalanen kirjoitti:Hakusessa olisi iso orkka -plugi, tyyliiin Miroslav, jonka kanssa oli Cubasen kanssa milloin mitäkin ongelmaa.
Tässä Logiciin siirtyessä, olisi varsin luonteva pätkä vaihtaa pumppuplugikin vähän tuoreempaan ja ennen kaikkea toimivampaan.
Suosituksia?
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Yritin tuossa muutama viikko sitten vertailla noita viennoja, miroslaveja ja eastwestejä sen matskun perusteella jota oli tarjolla valmistajien sivuilla. Päädyin tilamaan EastWestin orkkaplugarin, karvahattu silverin. Sattuipa olemaan valentine's day tarjouksessa puoleenhintaan. Kannattaa tsekkaa jos jostain vielä löytyy tarjoushintaan - siis jos kiinnostaa. Itse pääsen testailemaan vasta viikon kuluttua kun palailen maisemiin.Ötsi Vik kirjoitti:Tämä on munsta aivan kelpo paketti: http://www.thomann.de/fi/east_west_symp ... lat_cp.htmkalanen kirjoitti:Hakusessa olisi iso orkka -plugi, tyyliiin Miroslav, jonka kanssa oli Cubasen kanssa milloin mitäkin ongelmaa.
Tässä Logiciin siirtyessä, olisi varsin luonteva pätkä vaihtaa pumppuplugikin vähän tuoreempaan ja ennen kaikkea toimivampaan.
Suosituksia?
Viesti Kirjoittaja kalanen »
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Enpä osaa sanoa tuosta bittisyyden vaikutuksesta loppuviivoilla. 16-bittiseksi se vääntyy lopuksi joka tapauksessakalanen kirjoitti:Kiittikiitti. Tuohon Goldiin saattaisi pienellä käpistelyllä antaa tili myöten ilman että pitää viedä leipä perheeltä.![]()
Näissä mun suoraviivaisissa musahommissa tuo samplejen 24-bittisyys tai multimikitys ei taida olla noiden lisäsatasten väärti.
Viesti Kirjoittaja jpq »
sigfrid kirjoitti:Yritin tuossa muutama viikko sitten vertailla noita viennoja, miroslaveja ja eastwestejä sen matskun perusteella jota oli tarjolla valmistajien sivuilla. Päädyin tilamaan EastWestin orkkaplugarin, karvahattu silverin. Sattuipa olemaan valentine's day tarjouksessa puoleenhintaan. Kannattaa tsekkaa jos jostain vielä löytyy tarjoushintaan - siis jos kiinnostaa. Itse pääsen testailemaan vasta viikon kuluttua kun palailen maisemiin.Ötsi Vik kirjoitti:Tämä on munsta aivan kelpo paketti: http://www.thomann.de/fi/east_west_symp ... lat_cp.htmkalanen kirjoitti:Hakusessa olisi iso orkka -plugi, tyyliiin Miroslav, jonka kanssa oli Cubasen kanssa milloin mitäkin ongelmaa.
Tässä Logiciin siirtyessä, olisi varsin luonteva pätkä vaihtaa pumppuplugikin vähän tuoreempaan ja ennen kaikkea toimivampaan.
Suosituksia?
Viesti Kirjoittaja piipelipaapeli »
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Nyt on tullut tutkittua / käytettyä Omnia hieman ja täytyypä vetäistä suurimmat negaatiot takaisinsigfrid kirjoitti: No joo - en ole ehtinyt vielä kelata niin paljon soundeja läpi että pystyis olemaan täysin objektiivinen. Ensimmäisen fiilis oli pettymys - tuntui, että joka soundissa on joku kihinä, suhina, pöhinä, rahina, kohina ja/tai kammo reverb/delay lisättynä. Ilmeisesti Specktrosonics tällä tavalla haluaa profiloitua johonkin täysin omaan segmenttiinsä. Kuitenkin, kun noita on kelannut läpi niin täytyy myöntää, että kyllä sieltä löytyy paljon hemmetin hyviä ja vaikuttaviakin soundeja ja varmasti paljon inspiraation lähteitä. Ehkä on hyvä välillä kokeilla jotain ikäänkuin normaalista poikkeavaa eikä aina vaan etsiä niitä samoja, ainoastaan entistä laadukkaampia "perussoundeja"? Mene ja tiedä. Summasummarum - en mä tuota ainakaan vielä ihan kokonaan alas ampuisi ja itseasiassa jos kuuntelit ne Rhodes näytteet niin ne 2 vikaa Omnia ei ole yhtään hassumpia.
Viesti Kirjoittaja jpq »
Millaisella koneella tämä 8-10 raitaa ilmiö ? jotta tiedän voinko konepäivityksenkään jälkeen oikeasti tuota harkita vaikka jo 2-3 raitaa tuota ja muusta muuta olisi paljon itselle. ja muokkuasmahkut ei kyllä voi olla loputtomat mutta tosiaan kyllä silti sanoisin turhaan ihmiset hakkuu pelkäksi samplesynaksi.sigfrid kirjoitti:Nyt on tullut tutkittua / käytettyä Omnia hieman ja täytyypä vetäistä suurimmat negaatiot takaisinsigfrid kirjoitti: No joo - en ole ehtinyt vielä kelata niin paljon soundeja läpi että pystyis olemaan täysin objektiivinen. Ensimmäisen fiilis oli pettymys - tuntui, että joka soundissa on joku kihinä, suhina, pöhinä, rahina, kohina ja/tai kammo reverb/delay lisättynä. Ilmeisesti Specktrosonics tällä tavalla haluaa profiloitua johonkin täysin omaan segmenttiinsä. Kuitenkin, kun noita on kelannut läpi niin täytyy myöntää, että kyllä sieltä löytyy paljon hemmetin hyviä ja vaikuttaviakin soundeja ja varmasti paljon inspiraation lähteitä. Ehkä on hyvä välillä kokeilla jotain ikäänkuin normaalista poikkeavaa eikä aina vaan etsiä niitä samoja, ainoastaan entistä laadukkaampia "perussoundeja"? Mene ja tiedä. Summasummarum - en mä tuota ainakaan vielä ihan kokonaan alas ampuisi ja itseasiassa jos kuuntelit ne Rhodes näytteet niin ne 2 vikaa Omnia ei ole yhtään hassumpia.Tasokkaita soundeja löytyy paljon ja kaikki "ei toivotut" kohinat, kihinät sunmuut suhinat voi helposti halutessaan heittään hemmetin kuuseen. Omnin äänimaisema on kyllä erittäin "inspiroiva" ja siinä on jotenkin ihan oma soundinsa vrt muut vastaan tulleet synat. Tulipa vielä hommattua lisäksi tuo Bob Moog Tribute library http://www.spectrasonics.net/products/tribute/ jossa löytyy lisää namipaloja. Tehoja Omni vaatii runsaasti ja kannattaa pitää muut sovellutukset koneessa visusti kiinni jollei ole riittävästi muistia. Itsellä 8 Gt ja voi hyvin olla 8-10:llä raidalla Omni käytössä mutta jos vaikkapa safari jäänyt vahingossa taustalle varailemaan muistia, saattaa Logic ja/tai Omni vetää kyykkyyn.
Ja jos joku on edelleen sitä mieltä, että Omni on vaan peruspresetsyna joka perustuu sampleille - suosittelen lähempää tuttavuuden tekoa vaikkapa Specktrasonicsin sivuilla tutorial videoihin. Soundinrakentelu ja muokkaus mahdollisuudet ovat loputtomat.
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Kone on MBP 17" early 2011, Logic käytössä 64-bit jolloin ei muistirajoituksia.jpq kirjoitti: Millaisella koneella tämä 8-10 raitaa ilmiö ? jotta tiedän voinko konepäivityksenkään jälkeen oikeasti tuota harkita vaikka jo 2-3 raitaa tuota ja muusta muuta olisi paljon itselle. ja muokkuasmahkut ei kyllä voi olla loputtomat mutta tosiaan kyllä silti sanoisin turhaan ihmiset hakkuu pelkäksi samplesynaksi.
ps. youtubessakin komeita omnisphere videoita jiotak sai sentäs vähän minutkin kiinnostumaan kuten eräät samplelähteetkin.(suoraan sanoen ainakin Roland samplet,mielestäni näin viulukone sampleja ja sitten kuorot ja kitaratkin).
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Viesti Kirjoittaja ganesha »
sigfrid kirjoitti:Kone on MBP 17" early 2011, Logic käytössä 64-bit jolloin ei muistirajoituksia.jpq kirjoitti: Millaisella koneella tämä 8-10 raitaa ilmiö ? jotta tiedän voinko konepäivityksenkään jälkeen oikeasti tuota harkita vaikka jo 2-3 raitaa tuota ja muusta muuta olisi paljon itselle. ja muokkuasmahkut ei kyllä voi olla loputtomat mutta tosiaan kyllä silti sanoisin turhaan ihmiset hakkuu pelkäksi samplesynaksi.
ps. youtubessakin komeita omnisphere videoita jiotak sai sentäs vähän minutkin kiinnostumaan kuten eräät samplelähteetkin.(suoraan sanoen ainakin Roland samplet,mielestäni näin viulukone sampleja ja sitten kuorot ja kitaratkin).
Ei tuo 8-10 raitaa mikään maksimi ole, en nyt vaan ole käyttänyt vielä samanaikaisesti useampaa. Muutaman kerran Logic kyykännyt mutta kuten todettu, on ollut monta muuta ohjelmaa auki varailemassa muistia ja toki muita plugareitakin käytössä Logicissa . Omnin video tutorialeista löytyy tietoa niistä lukuisista mahdollisuuksista joilla voi "säästää" CPU ja muistinkäyttöä säätämälllä Omnin eri asetuksia. Itsellä kaikki nupit olleet tuolta osin kaakossa eli mitään ei ole rajoitettu
Viesti Kirjoittaja sigfrid »
Viesti Kirjoittaja Anselmi »
Just eilen kattelin tuota ja mietin pitäiskö tilata kun muutenkin thomannilta tilaamassa rojua. Ei ois pahan hintainenkaan, ainoastaan 118€. Joten ei ainakaan hinnalla pilattu ja mukavasti tulee rumpua sun muuta kilkutinta 55gb:n edestä tuohon pakettiin.sigfrid kirjoitti:Tulipa tuossa vastaan aika pätevän oloinen rumpumasiina, fxpansionin BFD2 . Kannattaa tsekkaa niitä sivun oikeassa laidassa olevia video tutoriaaleja.
http://www.fxpansion.com/index.php?page=53
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”