1. Lämpeneminen - aluksi mietin että mukavaahan tämä on että ei tarvii kylmää alumiinia pitää kädessä, sylissä ym. mutta päivän touhuttuani niin tuo on osoittautunut varsin ärsyttäväksi ominaisuudeksi. Pädi lämpenee pelkässä normikäytössä semmoiseksi että se rupee hiostaa käsiä niin joutuu opettelemaan uusia otteita kulmasta ym. että jotenkin välttäisi tämän epämukavuuden - ongelman käyttökokemuksessa.
Pädi lämpenee siis käytössä oli sit kyse pelistä tai normi käytöstä koko takaosan alueelta ennemmin tai myöhemmin.
2. Näyttö - on kyllä hieno! Mutta esim. vaimo ei huomannut sitä vasta kun näytin zoomaamalla zoomaamaan ja vertaamaan sitä iPad 1seen. Ilmankin voi siis elää mutta nää on näitä juttuja että kerran on tohon tottunut niin takaspäin mennessä tuo eron huomaa parhaiten.
iPad 2sen omistajia suosittelen pysymään kaukana, niin ei totu silmät uuteen ja sit joutuu päivittelemään
3. Suorituskyky - pelattiin tota ilmaista GT-autopeliä wifin yli iPad3 vs. iPad1 ja eipä tossa nyt mitään ihmeellistä eroa ole. Lataamisessa - Serverinä n. 5sekkaa aikasemmin rupee näyttää peliä kuin toisessa mutta muuten pelaaminen on yhtä sujuvaa molemmilla. Nää pelit toki kehittyy ja kohta - jos nyt ei ole jo niin pelit rupee vaatiin minimissään tyylii iPad2sta... eli kakkosen omistajia ajatellen ei ole syy päivittää.
Myöskiin normikäyttössä ei nyt mitään dramaattista - semmosta mikä nyt ei toimisi mukavasti ykkösellä, ole havainnut vielä. Onhan se ihan jees että appsit aukee vähän napakkaammin ja semmosta uuden koneen särmää, mutta enpä mä kokennut koskaan iPad 1sta hitaaksikaan.
4. Kamera - tää on loistava, vaikka kelasin aikoinaan että turhaa olla kamera joka laitteessa. Skype on jo loistava syy hoitaa iPädi puhumattakaan kaikesta muusta minkä etu ja takakamera mahdollistaa. Onhan se kiva kattoo niitä fullHD-klippejä AppleTVn - airplayn kautta tosta 40" tuumaisesta!
Muut ominaisuudet - well, vaimo kun kysy että mitä tässä nyt on uutta niin ylläolevien lisäksi en keksinny oikeen mitään. Piti lunttaa netistä
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Suosittelen Pädittömille ja varauksella ykkösen omistajille mutta pelkän retinan takia en itse olisi lähtennyt kakkosesta päivittämään. Kunhan ei tosiaan mee tekee sitä virhettä että lähtee kauppaa vertailee ja tuijottaa uutta näyttöä liian kauan
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Hieno vehje - anyways, vaimo ja poika kuluttanu edellisen melkeen puhki niin tää oli meille helppo ja varma hankinta.
Disclaimer: Ittellä Airi on korvannu iPadin paikan soffalla, kuten viestien (kuten tän) naputtamiseen ja surffaamiseen otan mielummin läppärin, mut onpahan sit toinen laite vapaana jos joku muukin tarvii samaan aikaa...iPadi on myös reissussa loistava kun ei tarvii ottaa töihin kykenevää laitetta mukaan... säästyy houkutuksilta rupee tekee hommia
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)