paulaw kirjoitti:Linkin pääsisältö, koskien tuota nimenomaista uhkaa, olikin lainattu jo rillipirun viestiin. Tuo on se viime syksynä levityksessä ollut ja Flash Playerin päivitykseksi naamioitunut troijalainen ja sen päätarkoituksena oli estää OSX:ssä olevan XProtectin päivittyminen.
Itse näen linkin kiinnostavimmaksi sisällöksi F-Securen havainnon, että kaikki ainakin tammikuussa liikkeellä olleet uudet troijalaiset ovat olleen Intel Only. Nyt liikkeellä oleva takaporttitroijalainen taas on viime talvena esiintyneen Flash Player -asentajaksi naamioituneen troijalaisen variantti.
Eli PPC-puolella tilanne näyttäisi olevan se, että Java-haavoittuvuus on ja pysyy, mutta varsinaiset haittaohjelmat ovat toistaiseksi moderneina ohjelmina vaatineet Intel-alustan.
Toki tilanne voi muuttua, jos vihulaisten väkertäjät innostuvat muinaisen PPC-koodin opettelusta...
Power PC-puolella ilmainen Sophos taitaa olla ainoa reaaliaikaista suojausta tarjoava turvaohjelma.