Uudet MacBook Pro:t 2012
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Kellotaajus on kuitenkin yhdentekevä asia ja tärkeämpää on se, että nopeus on aivan riittävä useimmille tietokoneen käyttäjille normaalikäyttöä varten. Eli näin yleistäen puhutaan nopeuksista, jotka ovat muutaman vuoden takaisten päytäkoneiden tasolla.
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja exlex »
Jotenkin epäilen tätä teoriaa rajusti. En usko missään tapauksessa, että apple lähtee tekemään hybridikäyttistä, kuten MS ja tämän totesi jo Tim Cook viime viikolla. Mutta varmasti käyttöjärjestelmät tulevat olemaan yhteensopivempia tulevaisuudessa keskenään. Siis iOS ja OS X. Ja vaikka iOS laitteet ovat suurin osa Applen markkinoista tällähetkellä, niin se ei tarkoita että näin olisi tulevaisuudessa ja vaikka olisikin, niin Makit ovat edelleen Applen mielestänäni tärkein ekosysteemi. Esim. Jos Apple lopettaisi mäkkien tekemisen, niin luopuisin tässä vaiheessa melkolailla muistakin Applen laitteista, koska Applen vahvuus on nimenomaan sen huippu ekosysteemi ja keskenään toimivuus. Jos taas kävisi toisin päin, että Apple luopuisi iOS laitteistaan, niin olisin edelleen mäkin käyttäjä.theinonen kirjoitti:Lähinnä siksi, että jo nyt valtaosa Applen myymistä laitteista pyörii ARM-prosessorilla ja iOS alustalla. En sanoisi nykyisiä ARM-prosessoreja mitenkään heikkotehoisiksi ja kyse on lähinnä ohjelmistojen räätälöimisestä tietylle alustalle. Nykyiset ohjelmat rupeavat olemaan jo hyvinkin raskaita ja tekisi hyvää siirtyä takaisin "Back To Basics" ajattelutapaan.Elias Ståhlberg kirjoitti:Miksi apple yhdistäisi kaksi käyttöjärjestelmää käytännössä täysin. Ja mitä järkeä olisi. Heikkotehoisissa arm:n prosessoreissa esim Mac book prossa. Iphonessa ne kyllä ymmärtäisin. Uskon että apple tulee jatkamaan niinkuin tähänkin asti. Ja puhuinkin tuossa ensi kesän Mac book prosta en tulevaisuudesta
ARM oli alunperin pöytäkone prosessori ja se vähävirtaisuus tuli vähän niinkuin vahingossa kaupan päälle. Nykyiset ARM-prosessorit alkavat olemaan jo tehoiltansa sitä luokkaa, että uusi tuleminen pöytäkonepuolelle on jo hyvinkin realistinen vaihtoehto.
Ja luopuuko Apple Intellin prossuista, niin varmasti yrittävät jossakin määrin, mutta pitää kuitenkin muistaa, että prosessoreiden suunnitellu on se kallein osa ja sitten se valmistustekniikan kehittäminen. Joten en usko että Apple rupeaa tehokoneisiinsa ainakaan valmistamaan omia prosessoreitaan. Voivat jotain osia valmistaa emolevylle, muttei CPU:ta. No toisaalta tätä on melko turha spekuloida, koska jos näin tapahtuisi, niin se olisi aikaisintaan 4-10 vuoden päästä.
http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 2045
- Liittynyt: 2.11.2006 klo 10.55
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja L_A_G »
Tämän hetken ARM-prosessorit ovat ainoastaan mobiiliprosessoreita jotka on suunniteltu pienikokoisiksi, vähän virtaa kuluttaviksi ja vielä vähemmän lämpöä tuottaviksi eivätkä ole siten suoraan verrailtavissa pöytäkoneiden prosessoreihin. Skaalattuna pöytäkoneiden prosessoreiksi ARM voi hyvinkin olla todella kilpailukykyinen arkkitehtuuri ja sillä on näes todella suuri etu viime vuosikymmenet alaa dominoineeneen Intelin X86-arkkitehtuuriin nähden.
Intelin X86-arkkitehtuuri sai aulkunsa vuonna 1979 (miettikää tuota vuosilukua, 1979, kun elämme vuotta 2012) julkaistusta 8086 prosessorista ja sen kustannusleikatusta sisarmallista, 8088:sta jotka olivat ensimmäiset x86-arkkitehtuuriin pohjautuneet prosessorit. Tuon jälkeen KAIKKI (tarkoitan siis ihan oikeasti KAIKKI) prosessorit ovat olleet 100% ohjelmayhteensopivia kyseisien prosessorien kanssa ja jos tämä ei olisi tarpeeksi niin tätä ohjelmayhteensopivuuden traditiota on jatkettu sen jälkeen vaikka arkkitehtuuri on vielä jatkanut samaa ideaa. Syy miksi tämä on huono asia on koska X86 on arkkitehtuurina jatkuvasti sahannut edes-takaisin kahden arkkitehtuurityypin, yksinkertaisemman ja nopamman RISC:in sekä monimutkaisemman ja hitaamman CISC:in välimaastossa, ja on lopulta päätynyt aika lähelle RISC-arkkitehtuuria olematta kuitenkaan sitä 100%:isesti. X86-prosessorit ohjelmoidaan sisäisesti kuitenkin mikrodoodilla kuten CISC-prosessorit eikä käytetä raudalla tehtyä logiikkaa kuten ARM:n tapaisissa kunnon RISC prosessoreissa.
Tästä johtuen uuden ja nopeamman X86-prosessorin tekeminen on aivan valtava urakka (prosessorisuunnittelun mittakaavalla) ja prosessorin tehokkuuskin kärsii. Syy miksi X86-prosessorit ovat kuitenkin nopeimpia kotikoneiden prosessoreja on koska niihin käytetään ylivertaisesti eniten miestyövoimaa ja niillä ei ole kauhean paljon kilpailijoita (IBM keskittyy suurtietokoneisiin ja palvelimiin samalla kun ARM Holdings keskittyy mobiililaitteisiin ja sulautettuihin järjestelmiin). Jotain asiasta kertoo että sekä Intel tekee tuotetehityksen halvan työvoiman maissa (m.m Intiassa) ja valmistaa prosessorinsa USA:ssa. Eli jos joku firma rupeaisi suunnittelemaan ARM prosessoreita samalla tyylillä niin silloin kyllä Intelillä ja AMD:llä olisi aika tiukat paikat edellä sillä ARM prosessorien suunnittelu vaatii vähemmän miesvoimaa ja tehoja ei ole hidastamassa yli 30 vuotta prosessoreja joiden kanssa pitää olla 100% ohjelmayhteensopivia.
Niin ja mitä siirtymään tulee niin Apple on jo ennestään näyttänyt meille että se suoriutuu siitä melko kivuttomasti arkkitehtuurisiirtymistä pariinkin otteeseen, ensin Motorola 680000:sta PowerPC:hen ja sen jälkeen PowerPC:stä X86:teen (X86 siirtymä Rosetta-kääntäjällä, PowerPC siirtymän kääntäjän nimeä en muista), enkä usko että Apple tulee mokaamaan tätäkään kertaa.
Eli uskon että seuraavan 6 vuoden aikana Apple tulee aika varmaan siirtymään ainakin Macbook Air:in (tai sen vastiineen) ARM-arkkitehtuuriin heidän sisäisen rauta-osaston (joka tunnettiin ennen nimellä PA Semiconductors) suunnittelemillä proessoreilla.
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja exlex »

http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
En yllättyisi yhtään jos Mac OS X tälläkin hetkellä eläisi kaksoiselämää sekä Intel- että ARM-prosessoreilla jossain syvällä Applen laboratoriossa, kuten se teki PowerPC- ja Intel-prosessoreilla 5 vuotta ennen varsinaista siirtymäajankohtaa.exlex kirjoitti:Totta. Olishan kyllä ihan siisti tollainen juttu. Vaikka pelottaisi vain tässä vaiheessa hieman jo Apple hurja monopoliasema.Toimiiko muuten toi Armin arkkitehtuuri täysin intelli x86 käskykantojen yms.ssien kanssa suoraan tai pienellä työllä esim. Jos Apple siirtyisi armiin makeissää joskus? Ilmeisesti OS X on suunniteltu niin että se ei ole prosessori riippuvainen kuten windows, vaan se taipuu pienellä työllä melkein mihin vaan. Näin olen ainakin itse käsittänyt Jobsin puheista.
-
- Viestit: 2045
- Liittynyt: 2.11.2006 klo 10.55
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja L_A_G »
Jos Apple on saanut puhtaalle CISC-pohjaiselle Motorola 68000:lle tarkoitetun koodin pyörimään melko hyvin puhtailla RISC-pohjaisilla PowerPC:illä ja sittemmin vielä pseudo-RISC pohjaiselle X86:sille niin epäilen että siirtyminen takaisin puhtaaseen RISC-arkkitehtuuriin tulee tuskin olemaan kauhean suuri homma. Tämä etenkin silloin kun Apple on jo ennestään portannut OSX:n kernelin ARM:lle iOS:n muodossa (hassuna faktana mainittakoon että iOS:n piti alunperin olla Linux-pohjainen mutta yksi käyttöjärjestelmäpuolen pääjehun uhkaili irtisanoutumisella).exlex kirjoitti:Totta. Olishan kyllä ihan siisti tollainen juttu. Vaikka pelottaisi vain tässä vaiheessa hieman jo Apple hurja monopoliasema.Toimiiko muuten toi Armin arkkitehtuuri täysin intelli x86 käskykantojen yms.ssien kanssa suoraan tai pienellä työllä esim. Jos Apple siirtyisi armiin makeissää joskus? Ilmeisesti OS X on suunniteltu niin että se ei ole prosessori riippuvainen kuten windows, vaan se taipuu pienellä työllä melkein mihin vaan. Näin olen ainakin itse käsittänyt Jobsin puheista.
Niin ja mitä Windowssiin tulee niin kaikki NT pohjaiset mokomat (eli siis lähes kaikki sitten alkuperäisen Windows NT:n jälkeen tulleet, mukaanlukien m.m 2000, XP, Vista ja 7) on rakennettu siirrettävyyttä helpottavaan rauta-abstraktio-tason päälle. Juuri tämän takia Windows on ollut lyhyitä ajanjaksoja vaikka minkälaisten arkkitehtuurien kanssa yhteensopiva (esim. PowerPC, SPARC, Itanium ja Alpha).
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja tosikko »
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51525
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja amanita »
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 29.4.2012 klo 21.08
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja fluboacji »
-
- Viestit: 767
- Liittynyt: 1.12.2009 klo 20.09
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja jehu »
Nämä kaikki ovat asioita, joihin ei ole vastausta kuin sellaisilla tahoilla jotka eivät sitä kerro. En lue ikinä mitään huhusivustoja, koska niiden lukemisella ei ole mitään arvoa. Pelkkää arvailua niin osuuhan siinä väkisinkin joskus joku kohdalleen tai sinne päin. Todellisuus on se, että Macrumors ei tiedä mitään mitä Applelta on/ei ole tulossa.Elias Ståhlberg kirjoitti:Mistä macrumors on saanut nuo tietonsa. Hieman rupee epäilyttään tuo. Ettei 15 tuumasta nähtäisikään samaan aikaan kun muut macbook prot julkistetaan. Koska miksi apple jättäisi 15 tuumaisen julkistamatta. Paitsi jos siinä on valmistuksessa ongelmia.
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja adele »
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 29.4.2012 klo 21.08
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja fluboacji »
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja adele »
Kuten esimerkiksi?
-
- Viestit: 2045
- Liittynyt: 2.11.2006 klo 10.55
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja L_A_G »
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
-
- Viestit: 4607
- Liittynyt: 13.8.2009 klo 22.49
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja jomppeli »
Elias Ståhlberg kirjoitti:Katselin tässä Apple online storea. Ja näyttäisi siltä että Macbook pro:n kaikkien mallien hinnta olis laskenut aika tuntuvasti. Tämähän voisi viitata siihen että uudet mallit tulisivat jo tässä kuussa. Jos eivät oman arvaukseni mukaan ne julkaistaisiin wwdc:ssä
Enpä näe samoja hinnan alennuksia kuin sinä. Voisitko olla ystävällinen ja kertoa osoitteen sillä apple virallisessa storessa hinnat on kuiten täysin samat mitkä on ollut jo pitkääään.
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 29.4.2012 klo 21.08
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja fluboacji »
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 29.4.2012 klo 21.08
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja fluboacji »
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja exlex »
Kyllä sen voi vaihtaa itse, mutta Flash pitää olla tietynlainen joten se pitää tilata erikseen.Elias Ståhlberg kirjoitti:Tää on nyt taas näitä skenaarioita. Joka ei ole mahdollinen ainakaan toivottavasti. Mutta entä jos uudessa tulevassa Macbook prossa onkin samanlainen ssd kuin airissa on nyt. Kuulemani mukaan sitä ei pysty vaihtamaan itse
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 220
- Liittynyt: 25.12.2005 klo 12.01
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja juha____ »
et taida olla ainoaElias Ståhlberg kirjoitti:No katoppahan niimpäs olikin. Mä taidan nyt olla vähän liian innoissani tästä tulevasta Macbook prosta!

-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja tosikko »
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 8446
- Liittynyt: 9.3.2011 klo 12.07
- Paikkakunta: Varkaus
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja Kain »
Asus julkaisi ensimmäiset Ivy Bridge -prosessoreilla varustetut kannettavansa.tosikko kirjoitti:Jotain veikkauksia (lue: juoruja) oli halvemmasta MacBook Airista (Ivy Bridgen hitakilpailua tms.), toivotaan että tuo edullisempi hintapolitiikka toteutuu ja koskee myös muitakin Applen kannettavia.
-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja tosikko »
-
- Viestit: 8446
- Liittynyt: 9.3.2011 klo 12.07
- Paikkakunta: Varkaus
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja Kain »
Ihmettelen suuresti.tosikko kirjoitti:Juu jotkut on näköjään saaneetkin jo Ivy Bridge mallit julkaistua. Tuossa se Ale Air -uutinen mitä tarkoitin: http://mato78.com/uutiset/mac/5504-huhu ... ana-vuonna
Ei kai Applesta mikään halpamerkki-kone ole tulossa?
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja exlex »
Tuskimpa kuitenkaan. Tekevät vain karvalakki mallin 800€ hintaluokkaan ja saavat sillä karsittua joitakin kilpailijoita. Kone pn kuitenkin 11-tuumainen karvalakki, joten aika harv käyttäjä haluaa pääkoneekseen 11-tuumaista.Kain kirjoitti:Ihmettelen suuresti.tosikko kirjoitti:Juu jotkut on näköjään saaneetkin jo Ivy Bridge mallit julkaistua. Tuossa se Ale Air -uutinen mitä tarkoitin: http://mato78.com/uutiset/mac/5504-huhu ... ana-vuonna
Ei kai Applesta mikään halpamerkki-kone ole tulossa?

http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 8.5.2012 klo 20.58
Re: Uudet MacBook Pro:t 2012
Viesti Kirjoittaja olissan »
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit