Microsoft Surface
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja theinonen »
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
Tämä onkin yksi Applen "valttikorteista", sillä kaikilla tuo ei onnistu. Mutta on se silti rumatheinonen kirjoitti:Ulkonäössä ei kyllä ole mitään vikaa. Pitää ottaa vain Applelasit pois silmiltä ja katsella asioita puolueettomasta perspektiivistä.

-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
Sanat takaisin eli jos se toimii Apple TV:n kaukoohjaimena eli on se sekin ostettava. Niitä nykyisiä pieniä on kolme joista kaksi on aina hukassa.
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja exlex »
Tuollaisia massalaatikoita tehdään aina, eikä tuollaiseen suunnitteluun vaadita edes mitään taiteellista silmää. Riittää vain kun pistetään insinöörit tekemään näytölle kotelo jossa on vähän metallia siellä sun täällä ja sarana jossa on kiinni peltilevy. Mielestäni toi ei ole ruma, mutta ei todellakaan mikään kauniskaan. Perustietokoneliike elektroniikkaa jota löytyy verkkokaupan hyllyiltä läjäpäin. Eikä tuon toteamiseen tarvita, edes mitään laseja.theinonen kirjoitti:Ulkonäössä ei kyllä ole mitään vikaa. Pitää ottaa vain Applelasit pois silmiltä ja katsella asioita puolueettomasta.
Surface = miniläppäri kosketusnäytöllä ja ilman hiirtä.
En ole ihan varma tuleeko tämä edes täysin kilpailemaan iPadin kanssa. No odotellaan Nokian vastaavaa.
Mutta todettakoon edelleen, että varmasti tälle laitteelle löytyy ostajansa. Koska harvemmin ihmiset kuitenkaan ostaa laitetta pelkän ulkonäön takia ja näyttäähän jotkut ihan pitävänkin tuosta ulkoasusta. Ehkä noita win8 padejä rupeaa tulemaan kohta enemmän ja jospa sille kävisi ihan hyvinkin. Aina löytyy ms uskollisia asiakkaita, jotka haluavat nimen omaa ms tuotteita ja windowsia. Hyvää ja tervettä kilpailua, niin Apple ei saa yksi mellassataa tällä markkinoilla. Kilpailussa on hyvä että syntyy aina uutta.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 1269
- Liittynyt: 29.11.2006 klo 0.52
- Paikkakunta: Lieto
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja waiski »
Logitech? Lol...Justin Case kirjoitti:Ei tuo nyt mitenkään korvaa kombinaatiota iPad, Logitech BT joka on varta vasten iPad näppis ja 13" Air. Niistä saa aina sopivan mukaansa eli minusta tuo on lähinnä turhake. Paljon kiinnostavampi juttu on kun Apple joskus tuo myyntiin 17" Retina MBP:n. Ja iPhone korkeintaan 4" näytöllä. iPadistä voivat tehdä 7,85" version jolle en kyllä itse keksi mitään käyttöä.
Sanat takaisin eli jos se toimii Apple TV:n kaukoohjaimena eli on se sekin ostettava. Niitä nykyisiä pieniä on kolme joista kaksi on aina hukassa.
iPhone 16 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra 2
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Eikös tuossa suojakannessa oo touchpadikin? Kuitenkin mielestäni ihan hyvä että suojakansi tulee valmiiksi mukana (Applellahan se maksaa) ja siinä samalla sitten näppäimistö, näkyy iPadille ja muillekin tableteille kuitenkin olevan myytävänä noita näppiksiä aika paljon joten kai niitä joku ostaakin. Jos näppis on jonkun mielestä typerää olla tabletissa niin sitten vaan asennoituu niin että se on vaan suojakansi, jos suojakansi on sekin ihan typerä juttu niin sitten ottaa irti koko tuon kannen ja problem solvedexlex kirjoitti:
Surface = miniläppäri kosketusnäytöllä ja ilman hiirtä.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Mutta tuon Intel -version ongelma saattaa tosiaan olla tuo akkukesto ja Windows RT:llä ei taida noita sovelluksia olla ihan mahdottomasti, oletan että kuitenkin oleellisimmat. Hinta tietysti kans se mikä ratkaisee, vähän veikkaan etten tule ostamaan kumpaakaan versiota vaikken siis noita ihan typerinä laitteina heti pidäkään.
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Mielestäni tuo massalaatikko kuvaa lähinnä iPadia tällä hetkellä.exlex kirjoitti: Tuollaisia massalaatikoita tehdään aina, eikä tuollaiseen suunnitteluun vaadita edes mitään taiteellista silmää. Riittää vain kun pistetään insinöörit tekemään näytölle kotelo jossa on vähän metallia siellä sun täällä ja sarana jossa on kiinni peltilevy. Mielestäni toi ei ole ruma, mutta ei todellakaan mikään kauniskaan. Perustietokoneliike elektroniikkaa jota löytyy verkkokaupan hyllyiltä läjäpäin. Eikä tuon toteamiseen tarvita, edes mitään laseja.
Vastaavan näköisiä härveleitä puskee markkinoille kaiken aikaa, ja jos tuollaisen suunnitteluun tarvittaisiin aivan kamalasti taiteellista silmää niin tuskin Kiinalaisten olisi niin helppo sitä kopioida. Kyse on myöskin iPadissa yksinkertaisesta perusmuodosta, jonka takia Apple joutuu oikeusteitse yrittämään estämään muiden vastaavien laitteiden tulemista markkinoille. Pitääkö kaikkien tablettien näyttää samalta, vai eikö ole virkistävää nähdä normaalia perusmuotoilua jota voi käyttää julkisella paikalla näyttämättä jupilta tai muotipelleltä?
Onhan esimerkiksi kännykkäkin joillekin vain puheväline ja joillekin taas joku status-symboli, joka kaivetaan esiin ja aletaan mahdollisimman kovaan ääneen puhumaan siihen ja heilutellaan sitä jotta kaikki ihmiset ympärillä varmasti näkevät.
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
-
- Viestit: 52
- Liittynyt: 20.2.2012 klo 19.10
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja Mikexo »
Enemmän tuo kyllä näyttää tavalliselta. Tuohan on erittäin neutraali ja odotettu perusmuotoilu tabletille mitä on totuttu näkemään. Vaikka iPad onkin kauniimpi, niin täytyy kyllä olla erityinen rakkausuhde Appleen tai vihasuhde Microsoftiin jos tuosta saa jotenkin järisyttävän ruman.

-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja adele »
Suurin ongelma tässä on kirjottajan jatkuva miettiminen tyyliin:theinonen kirjoitti:... eikö ole virkistävää nähdä normaalia perusmuotoilua jota voi käyttää julkisella paikalla näyttämättä jupilta tai muotipelleltä?
Onhan esimerkiksi kännykkäkin joillekin vain puheväline ja joillekin taas joku status-symboli, joka kaivetaan esiin ja aletaan mahdollisimman kovaan ääneen puhumaan siihen ja heilutellaan sitä jotta kaikki ihmiset ympärillä varmasti näkevät.
"Mitäköhän muut mahtaa minusta ajatella, näytänkö nyt jupilta tai muotipelleltä jos teen näin? Ja mikäköhän tuokin tuossa luulee olevansa uusin Galaxy kädessä."
Helpottaa, jos tajuat luopua egosentrisyydestäsi. Ymmärrät, että todellisuudessa et ole maailman napa. Etkä siis siten kiinnosta ketään tervettä. Tietysti toiset vastaavasti sekaisin olevat voivat tarkkailla sinua samanlaisia ajatuksia kokien, mutta heitä ei tarvitse laskea. Näkymätöntä ihmisplanktonia.
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
Jokaisella on oma maku. Joku tykkää lakritsista, joku ei, joku tykkää kasviksista, joku ei, joku tykkää tosta kappaleesta, toinen ei. Minä vain satun pitämään sitä rumana.Mikexo kirjoitti:Vaikka iPad onkin kauniimpi, niin täytyy kyllä olla erityinen rakkausuhde Appleen tai vihasuhde Microsoftiin jos tuosta saa jotenkin järisyttävän ruman.
-
- Viestit: 3998
- Liittynyt: 18.7.2006 klo 12.45
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja MasBe »
Takakuori onkin sitten eri asia, pidän iPadin ohuista reunoista muotoilusta
Apple iMac late 2012
Apple iPhone 5 16Gb White
Apple iPad 2 32Gb WiFi Musta
Apple iPod Nano 8Gb Musta
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja adele »
Pitkään iPadin äärellä ihmettelin, koska saan siihen toucpadin, jotta voisin ohjata laitetta. Mielestäni se olisi tullut todelliseen tarpeeseen.-wk- kirjoitti:Eikös tuossa suojakannessa oo touchpadikin?exlex kirjoitti:Surface = miniläppäri kosketusnäytöllä ja ilman hiirtä.
Mutta siten pari viikoa laitteen äärellä vietettyäni joku osaavampi tuli ja näytti sormellaan, että pystyn käyttämään iPadia aivan kun koko ruutu olisi touchpadi! Ihmeellistä! Silloin selkeni, että kyseessähän on oikeastaan kosketusnäyttö, eli koko laite on yhtä touchpadia.
Mutta selvää on, että kyllä iPadiin joku näppis tarvitaan, kun tähän ei voi mitään, millään tavalla kirjoittaa. Ja siten kynä pitäisi myös olla.... ja ...
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Eli ei muutakuin asennoidut niin että se on pelkkä suojakansiadele kirjoitti:plaa plaa plaa...

-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Jos merkki olisi Surfacessa Apple, niin moni designvalittaja olisi sitä mieltä, että siinä on haettu Ibarin/Lenovon Thinkpadeista tuttua funktionalismia ja viety Applen, yleensä kovin homomainen neitidesign askelta miesmäisemmäksi. Mutta kun se on monen huonosti tuntema MS, kokemukset sen tuotteista on hankittu vuosia sitten onnettomalla raudalla, surkeilla pohjatiedoilla ja täysin kädettömällä toiminnalla, niin se on osan mielestä automaattisesti huono.apple_fani kirjoitti:Jokaisella on oma maku. Joku tykkää lakritsista, joku ei, joku tykkää kasviksista, joku ei, joku tykkää tosta kappaleesta, toinen ei. Minä vain satun pitämään sitä rumana.Mikexo kirjoitti:Vaikka iPad onkin kauniimpi, niin täytyy kyllä olla erityinen rakkausuhde Appleen tai vihasuhde Microsoftiin jos tuosta saa jotenkin järisyttävän ruman.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
En kyllä designin kannalta pysty sanomaan, että iPad olisi mikään mestariteos, edestä melko halvan näköinen, lasin alla oleva musta tai valkoinen levy saa aikaan erittäin halvan ja muovisen fiiliksen, alumiinin käyttö takana ei ole mitään erityisen hienoa, se on erittäin herkkä naarmuuntumaan ja lisäksi se antenniosuus 3/4G -malleissa on ruma muoviklöntti joka ei istu olemukseen yhtään. Etupuolella näytössä on aivan liian suuret reunat päästäkseen tyylikkääseen lopputulokseen, mieleen tulee lähinnä ikivanhat CRT-näytöt.
Moni tuntuu edelleen olevan sitä mieltä, että tuota näppistä ja touchpadia on pakko käyttää eikä nähdä sitä lähinnä lisämahdollisuutena, jos mietitään satunnaisia, ehkä vähän pidempiä kirjoituksia, niin onhan tuo mukavaa vaihtelua kun voi käyttää laitetta pöydällä tuettuna ja näpytellä teksti näppikseltä niin, että ruudulta virtuaalinäppis ei vie puolta ruutua, touchpadin idea on, että näissä tilanteissa ei tarvitse käsiä nostaa näppikseltä näytölle asti ja asia vain korostuu jos se laite on kiinnitettynä ulkoiseen näyttöön.
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja exlex »
Uu.mika_t kirjoitti: Jos merkki olisi Surfacessa Apple, niin moni designvalittaja olisi sitä mieltä, että siinä on haettu Ibarin/Lenovon Thinkpadeista tuttua funktionalismia ja viety Applen, yleensä kovin homomainen neitidesign askelta miesmäisemmäksi. Mutta kun se on monen huonosti tuntema MS, kokemukset sen tuotteista on hankittu vuosia sitten onnettomalla raudalla, surkeilla pohjatiedoilla ja täysin kädettömällä toiminnalla, niin se on osan mielestä automaattisesti huono.![]()
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Totta. Apple laitteet eivät todellakaan ole mitään rekkamiehen ratkaisuja.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Mika älä aina rupea solvaamaan ihmisten kokemuksia ms:stä, että ne ei perustu mihinkään. Ainakin itselläni on kokemusta kyseisestä firmasta 25 vuoden ajalta ja olen upottanut rahaa noihin laittesiin enemmän, kuin suurin osa tietokoneen käyttäjistä.
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Samaa mieltä. Mieltä iPadin designi voisi olla vielä hienompi. Mutta jos verrataan iPadin designia ja surfacen, niin itse pidän enemmän iPadin designista. Surface näyttää perus tietotekniikalta ja onhan se oikeastikkin miehekästä, kun ulkoasuun ei ole jaksettu panostaa.mika_t kirjoitti: En kyllä designin kannalta pysty sanomaan, että iPad olisi mikään mestariteos, edestä melko halvan näköinen, lasin alla oleva musta tai valkoinen levy saa aikaan erittäin halvan ja muovisen fiiliksen, alumiinin käyttö takana ei ole mitään erityisen hienoa, se on erittäin herkkä naarmuuntumaan ja lisäksi se antenniosuus 3/4G -malleissa on ruma muoviklöntti joka ei istu olemukseen yhtään. Etupuolella näytössä on aivan liian suuret reunat päästäkseen tyylikkääseen lopputulokseen, mieleen tulee lähinnä ikivanhat CRT-näytöt.
http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Älä Exlex aina ota henkilökohtaisesti yleisväittämiä.exlex kirjoitti:Mika älä aina rupea solvaamaan ihmisten kokemuksia ms:stä, että ne ei perustu mihinkään. Ainakin itselläni on kokemusta kyseisestä firmasta 25 vuoden ajalta ja olen upottanut rahaa noihin laittesiin enemmän, kuin suurin osa tietokoneen käyttäjistä.Ja tulen laittamaan todennäköisesti tulevaisuudessakin ja tulen olemaan myös ms asiakas, vaikka käytän Applea pääsääntöisesti.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Hyvä kun pysyttelet sekakäyttäjänä jatkossakin, suosin itse samaa linjaa. 8)
-
- Viestit: 2989
- Liittynyt: 1.3.2010 klo 22.57
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja exlex »
Lol.Justin Case kirjoitti:Oletteko muuten huomannut että jos tekee jotakin vaikkapa Exell/Numbers ja on iPad ja Air vierekkäin ja iPad samalla tavalla kuin Surface tuon tuen kanssa niin kohta alkaa tökkimään myös Airin näyttöä? Alkaa suuresti ihmettelemään kun mitään ei tapahdu vaikka kuinka sitä tökkii. Luotan kyllä siihen että tuohonkin ongelmaan on Applelta tulossa korjaus lähitulevaisuudessa.
Ei ainakaan ole tulossa kosketusnäytöllistä normaalia kannettavaa. Applehan testasi tämän jo vuosia sitten ja tulivat tulokseen, että käyttö on liian epäergonomista. Apillani on hp:n kosketusnäytöllinen läppäri ja sen kosketusnäytön käyttö on jäänyt ehkä pariin kertaan. Siitä tuli lopulta normaali läppäri. Mutta jos jotakin voisi kehittää, niin tulisia joskus air jossa kosketusnäyttö ja se kääntyis ympäri, kuten hp:ssa ja koneesta tulisi iPad. Kylläkin jotta koneesta ei tulisi kuten hp, niin pitäisi tehdä paljon asioita oikein. Mm. Osx:n ja iOS:n välillä pitäisi luoda rajapinta ja koneen akunkestot pitäisi parantua huomattavasti.
Nyt surfacestahan yritetään tehdä lite versio tälläisesta. No olemme vielä tässä tekniikassa alkutaipaleella, joten seuraavan 10 vuoden aikana tämä alue tulee mullistumaan vielä.
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Itse uskon, että ollaan menossa oikeaan suuntaan ja hyvä, että ms on tehnyt tuon, koska kilpailijat joutuvat miettimään uusia juttuja. Millainen iPad on 5 vuoden päästä? 8)
Tässä muuten uutinen mitä tarkoitin tuolla edellä, että Microsftilla on tapana tehdä ikäviä temppuja suurimmille asiakkaille. http://www.kauppalehti.fi/etusivu/micro ... 1206202515
Ps. Mika yritän olla ottamatta.

http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Nintendo DSi tuli aikoinaan hankittua ja jos pitäisi valita pelaako puhelimella vai tuolla, niin eiköhän kunnollinen kursori ohjaus nappeineen voita jonkun näytön hipelöimisen 10-0. Joku ultrarealistinen 2000-luvun sexgames saattaisi tosin soveltua kosketusnäytölle ja kiihtyvyysanturille melko hyvin, mutta eiköhän Apple sensuroisi senkin "opetuspelin" hiljaisesti pois markkinoilta.
-
- Viestit: 315
- Liittynyt: 27.1.2008 klo 12.22
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja Laterix »
En aivan ymmärrä miksi käyttömahdollisuuksista vouhkataan. Merkityksellistä on se mihin sitä oikeasti käytetään ja kuinka käytettävä laite on. Olihan Nokian symbian puhelimissakin paperilla läjäpäin enemmän käyttömahdollisuuksia aikoinaan verrattuna iPhoneen. Silti ihmiset halusivat iPhonen, miksi? Jos tabletilla voi tehdä miljoonaa asiaa, mutta kaikki on vähän kömpelöä ja ikävää, niin mahdollisuuksien määrä on aivan yks ja sama.mika_t kirjoitti: Pidän kyllä itse Applesta ja joistain sen tuotteista, mutta en näe kyllä iPadilla toistaiseksi mitään kilpailuasemaa tuolle Intel -prosessorilla varustetulle Surfacelle. Ne ovat yksinkertaisesti käyttömahdollisuuksiltaan niin eri planeetoilta.
Monet ostavat moottoripyöriä vaikka autolla on monessa mielessä paljon useampia käyttömahdollisuuksia. Moottoripyörällä ei haeta ikeasta tavaroita, kuljeteta perhettä tai kasaa kauppakasseja. Kyse onkin käyttökokemuksesta ja siitä, että ne oleelliset asiat on ilo tehdä ja käyttö on sujuvaa. En näe että Surface pystyy tarjoamaan tätä käyttömukavuutta paljastamalla työpöytä windowsin tablet ruudulle.
Varmasti ihan passelilaite monelle, mutta itseäni ei kyllä päässyt säväyttämään. En esim. ymmärrä miksi ihmeessä joku haluaisi tablettiin jonkun USB vekottimen roikkumaan. Jos haluaa tehdä töitä niin ottaa sen läppärin. Jos haluaa chillata sohvalla ja selata nettiä tai lukea, niin käytettävyys menee kaiken ohi. Voin vain kuvitella miten Surface sylissä huutaa kun F-Secure jauhaa taustalla.

-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
http://daringfireball.net/2012/06/surfa ... ware_place
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Microsoft Surface
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Ei taida kyseinen kaveri olla kovinkaan tunnettu objektiivisista mielipiteistään. Tyypillinen fanaatikko jolle on tehty Apple-lasersilmäleikkaus, jotta ei tarvitse enään käyttää niitä Applelaseja.MacFinn kirjoitti:Gruber ja Dedieu, kaikki mitä tarvii Urfacesta ymmärtää.
http://daringfireball.net/2012/06/surfa ... ware_place
Mielestäni aika säälittävää arvostella jotain tuotetta pelkästään sen esittelijän esiintymisen perusteella. Kaikki eivät ole ammattiesiintyjiä kuten esimerkiksi Jobs, joka oli hyvä puhumaan mutta siihen se oikeastaan sitten jäikin.
On ihmisiä, jotka pystyvät rakentamaan vaikka minkälaisia laitteita, mutta jotka joutuessaan yleisön eteen puhumaan niistä menevät lukkoon eivätkä saa suustaan ulos kaikkia tarvittavia asioita. Olin itsekin aikoinani yläasteella huono pitämään esitelmiä, joten en todellakaan arvostele muita ihmisiä tai asioita minkään esityksen perusteella.
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit