En jaksa lukea kaikkia viestejä, mutta erothan tulevat myös näistä syistä vaikka olisi samoja kellotaajuuksia vertailussa (vaikkei kai olekaan):
-MBP 4 cores, MBA 2 cores
-MBP bus speed 5GT/s, MBA bus speed 2,5GT/s
-MBP cache 6 MB (2.3 and 2.6 GHz) 8 MB (2.7 GHz) L3, MBA cache 3 MB (1.8 GHz) 4 MB (2.0 GHz) shared L3
MacBook Air vai MacBook Pro
Keskustelua kannettavista
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: MacBook Air vai MacBook Pro
Viesti Kirjoittaja pallo »
Viimeksi muokannut pallo, 3.8.2012 klo 9.08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 14641
- Liittynyt: 23.6.2007 klo 15.13
- Paikkakunta: Luumäki
Re: MacBook Air vai MacBook Pro
Viesti Kirjoittaja KunkkuJ »
Kannatusääni tälle. Jos on samaa laatua kuin oma 30'', niin hyvin riittää tavalliselle kuolevaiselle.mika_t kirjoitti:Järjestään 24" -kokoluokassa esim. Dellin U2412 on pärjännyt hyvin niin käyttäjien jättämässä palautteessa kuin testeissäkin, menee jopa budjettisi alle, sen saa alle 300 euroon:
Tämän foorumin Mikael K. ja häntä hännystelevä Kunkku ovat eräänlaisia nykyajan käärmeöljykauppiaita tällä "torilla". Heidän sanomisiaan on kaikilla oikeus kommentoida - Hanttapuli
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: MacBook Air vai MacBook Pro
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Vähän vaikea verrata suoraan <300e ja >1000e monitoreja, mutta Dellillä on kyllä järjestään homma hallussa näyttöjen suhteen, on ollut jo pidemmän aikaa. Esim. heidän 27" omaa saman LG-panelin kuin mitä iMaceissa ja Applen 27" näytöissä käytetään, mutta silti niihin on saatu laajempi väriavaruus ja parempi kuvanlaatu kaikinpuolin + se perhanan lasilevy onneksi puuttuu edestä.KunkkuJ kirjoitti:Kannatusääni tälle. Jos on samaa laatua kuin oma 30'', niin hyvin riittää tavalliselle kuolevaiselle.mika_t kirjoitti:Järjestään 24" -kokoluokassa esim. Dellin U2412 on pärjännyt hyvin niin käyttäjien jättämässä palautteessa kuin testeissäkin, menee jopa budjettisi alle, sen saa alle 300 euroon:
Lisäksi kun Dellillä on melko agressiivinen hinnoittelu, esim. tuo 24" -näyttö 269e ja 27" -näyttö halvimmillaan noin 550 euroa niin en keksi kyllä normikuolevaiselle monia kilpailijoita mitä suositella. Etenkin kun mahdollisissa ongelmatapauksissa takuu on luokkaa vaihto uuteen seuraavana työpäivänä kolmen vuoden ajan. Lähimmät kilpailijat taitavat löytyä esim. HP:n IPS -panelisista, 24" mallien hinnat alkavat noin 400 eurosta.
Halpisten ystävät voivat harkita myös 23" U2312 -mallia, hinta alle 200 euroa ja sama hyvän kuvanlaatu jatkuu. Itse hommasin pari tämmöistä pienokaista Asuksen PA246Q:n mentyä takuuhyvitykseen vuoden käytön jälkeen ja en halunnut enää sotkeentua mitä ilmeisimmin tyyppiviasta kärsivään näyttöön (näyttö värisee/välkkyy satunnaisen epäsäännöllisesti aina silloin tällöin), koko takuuprosessi kesti noin kuukauden ja aina se otti askeleita vasta kun itse otti sinne yhteyttä. Sinänsä kyllä hyvä lopputulos, sain rahat jälleenmyyjältä sentilleen takaisin mitä siitä vuosi sitten maksoin, mutta luvattoman pitkään se kesti. Pienen totuttelun jälkeen yksi vaakatasoinen ja yksi pystyasennossa oleva näyttö on aika mukava lopputulos jos haluaa itsensä osalta ajaa ns. moniajoa. Pystyasennossa nettiselauskin on aika kivaa, rullaustarve on melko vähäistä. Ainoa huono puoli 23" -näytössä on mielestäni tuo 16:9 -kuvasuhde (1920x1080) joka on huonompi kuin 24" -mallista löytyvä 16:10, eli 1920x1200. Muuten ei kauheasti eroa 24" -malliin nähden.
-
- Viestit: 208
- Liittynyt: 8.10.2011 klo 14.18
Re: MacBook Air vai MacBook Pro
Viesti Kirjoittaja dl00m »
Itse olen aikaisemmin omistanut:
Mid 2010 MBP 13'
Early 2011 MBP 13'
MBP Air 11' Late 2011
Late 2011 MBP 13'
Nyt ostin ensimmäistä kertaa 13' Airin, 8 GB mid 2012:sen. Ero on mielestäni aivan mieletön!
Tästä on mielestäni jo keskustelukin paljon, mutta kyllä tuo Airin koko ja sirous on ehdoton valtti jos konetta kantaa usein mukana. Itse vien koneen luennoille ja töihin joka päivä, ja Air soveltuu tähän käyttöön huomattavasti paremmin.
Lisäksi näyttö sattui olemaan Samsungin paremmalla paneelilla, jossa on selkeästi parempi musta taso kuin vanhassa MBP Late 2011:ssä. Muuten toki MBP on kontrastiltaan hienoisesti parempi, mutta..... se resoluutio! Kyllähän ero 1280 vs. 1440 on todella suuri. Aikaisemmin ajattelin, että ei noilla pixelimäärillä eroa edes huomaa, mutta kyllä huomaa! Nyt jaksaa jopa Office-ohjelmia pyöritellä ilman erillistä näyttöä.
Mid 2010 MBP 13'
Early 2011 MBP 13'
MBP Air 11' Late 2011
Late 2011 MBP 13'
Nyt ostin ensimmäistä kertaa 13' Airin, 8 GB mid 2012:sen. Ero on mielestäni aivan mieletön!
Tästä on mielestäni jo keskustelukin paljon, mutta kyllä tuo Airin koko ja sirous on ehdoton valtti jos konetta kantaa usein mukana. Itse vien koneen luennoille ja töihin joka päivä, ja Air soveltuu tähän käyttöön huomattavasti paremmin.
Lisäksi näyttö sattui olemaan Samsungin paremmalla paneelilla, jossa on selkeästi parempi musta taso kuin vanhassa MBP Late 2011:ssä. Muuten toki MBP on kontrastiltaan hienoisesti parempi, mutta..... se resoluutio! Kyllähän ero 1280 vs. 1440 on todella suuri. Aikaisemmin ajattelin, että ei noilla pixelimäärillä eroa edes huomaa, mutta kyllä huomaa! Nyt jaksaa jopa Office-ohjelmia pyöritellä ilman erillistä näyttöä.
-
- Viestit: 3982
- Liittynyt: 6.3.2010 klo 18.19
- Paikkakunta: Kempele
Re: MacBook Air vai MacBook Pro
Viesti Kirjoittaja iDock »
Vaikka trollailuksi menee, mutta sigun MBP on ollut omistajalleen hyvä ostos
Paino ei sinänsä haittaa kun kulkee repussa ihan mukavasti. Tällaiset fiilikset siis runsaat 3.5kk käytön jälkeen. Hyvin saa kouluun vietyä ja takaisin repussa.

- MacBook Pro 13" 2.3 Ghz i5, 16 Gt RAM, 500 Gt - Mid 2018
- iPhone 12 Pro - 128 Gt
- iPad Pro 2. gen - 128 Gt - WiFi
- iPhone 12 Pro - 128 Gt
- iPad Pro 2. gen - 128 Gt - WiFi
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit