Kun on useamman sivun verran kertynyt keskustelua aineesta[:D], niin kuinka tarkkaan luette ketjut läpi?
Itellä meinaa tulla vain ensimmäinen ja viimeinen sivu oikeasti luettua ja muut (jos niitä on kohtuullinen määrä) vain silmäiltyä läpi.
Onhan niitä EDIT:tejä säännöllisesti... "Oho, sori. En lukenut koko ketjua ja siksi puhun ainetta tai muuten vaan toistelen jo kerrottua asiaa."
Kuinka luette ketjuja läpitte?
Sana on (melkein) vapaa.
5 viestiä
• Sivu 1/1
-
Shark
- Viestit: 408
- Liittynyt: 8.3.2005 klo 15.14
- Paikkakunta: Seinämäki
Kuinka luette ketjuja läpitte?
Viesti Kirjoittaja Shark »
Kännissä on kiva olla, henki haisoo ja kaatuuluttaa.
-
matteus/2
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: Kuinka luette ketjuja läpitte?
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Mielestäni yksi fooruminetiketin perussääntöjä on se että ketju luetaan kokonaisuudessaan läpi ennenkuin postataan (ellei kyseessä ole jokin viihteellinen "Mikä biisi soi?" tms.), samaten kuin se että aina mieluummin postataan jo olemassaolevaan ketjuun kuin perustetaan uusi.
Joskus tosin käy niin että joku toinen ehtii postaamaan saman asian samalla kuin itse kirjoittaa, silloin laitan editillä asiasta kommentin ettei nopsempi postaaja luulisi että yritän viisastella![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Joskus tosin käy niin että joku toinen ehtii postaamaan saman asian samalla kuin itse kirjoittaa, silloin laitan editillä asiasta kommentin ettei nopsempi postaaja luulisi että yritän viisastella
3-6-9
-
tBa
- Viestit: 1151
- Liittynyt: 13.10.2004 klo 9.57
Re: Kuinka luette ketjuja läpitte?
Viesti Kirjoittaja tBa »
Tämä on ihan totta, mutta mielestäni useampaa kuukautta vanhaa ketjua ei silti kannattaisi ilman perusteltua syytä elvyttää. Tässä muutama viikko takaperin meni kahvi väärään kurkkuun kun yleiskeskustelun keulilla oli ketju jossa keskusteltiin 17" iMac G4:n spekseistä ennen värkin julkistamista tjsp. Melkein sanoisin että mieluummin jopa uusi ketju, ylläpito voi sitten tarpeen vaatiessa liimailla ketjuja yhteen jos mieli tekee.matteus/2 kirjoitti: Mielestäni yksi fooruminetiketin perussääntöjä on se että ketju luetaan kokonaisuudessaan läpi ennenkuin postataan (ellei kyseessä ole jokin viihteellinen "Mikä biisi soi?" tms.), samaten kuin se että aina mieluummin postataan jo olemassaolevaan ketjuun kuin perustetaan uusi
MacBook 2GHz C2D 1Gt 80GB
iPod Touch 16GB
iPod Touch 16GB
-
Rewes
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Re: Kuinka luette ketjuja läpitte?
Viesti Kirjoittaja Rewes »
Luen yleensä muutaman ekan ja sitten vikat, jos pitkä ketju. Jos lyhyempi, niin silmäilen läpi. Se on ihan sama, että lukeeko kokonaan vai vain osittain, ei mun kirjoitelmat muutu siitä yhtään viisaammiksi.[H]
Designed by a Brit, built in China - Apple
-
kallekilponen
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Kuinka luette ketjuja läpitte?
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Aika sama periaate on itsellä, kuin Rewesilläkin. Riippuu paljolti siitä kuinka paljon on aikaa käytettävissä.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
5 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit