Apple ei teknisesti ja juridisesti ottaen kopionut Xeroxilta graafisesta käytöliittymää. Xerox halusi ostaa Applen osakkeita ja vastikkeeksi Xerox lupasi esitellä teknologiaansa. Applen ja Xeroxin graafisen käyttöliittymän käytännön toteutuksessa ei ollut mitään yhteisestä. Steve Jobs huomasi, että graafinen käyttöliiittymä tulee olemaan iso juttu, jonka Apple alkoi kehittää omaa graafista käyttöliittymää. Se mitä Samsung on tehnyt, on käytännön toteutusten kopiomista. Asioilla on vissi ero.PatrikSelin kirjoitti:Itselläni ei ole paljon hajua tästä asiasta, mutta eikö Xerox Alto -tietokoneessa ollut ensimmäinen graafinen käyttöjärjestelmä. Xeroxin tapa esitellä patentoimatonta teknologiaa kilpailijoilleen johti siihen, että Apple, Commodore ja Microsoft kopioivat keksinnön itselleen.8ham kirjoitti: Eli jos 80-luvulla olisi ollut ohjelmistopatentteja, semmoista kiskaa kuin Microsoft ei olisi välttämättä ikinä syntynytkään, tai olisi syntynyt ja jäänyt kehittämään versioitaan pelkästä DOSista. Applellahan se graafinen käyttöjärjestelmä olisi ollut pitkään käytännössä ainoana, mikäli eivät olisi halunneet lisenssoida sitä myös muille.
Applen ja Samsungin patenttikiista
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 12.1.2010 klo 21.48
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Floyd Flanger »
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Ei mitään, suossa olemme kuitenkin. Korealaisia olen jo pitempää aikaa pyrkinyt välttämään koska ovat tähän päivään mennessä toimineet kuin varkaat, oli mikä tahansa tuotannonala kyseessä. Mielestäni EU:n kuuluisi periä roimaa tullia Korealaisista tekeleistä. Ei mitään järkeä että annetaan Korealaisten vallata Eurooppa meidän kustannuksella. Saa ihmetellä päättäjiä että mitä heidän päässään oikein liikkuu, vapaata markkinataloutta kuuluu välttää aina ja ikuisesti.mikaw_ kirjoitti:Mulle ei ole ihan selkeää miksi kuluttajan pitäisi korvaansa lotkauttaa näille. Kuluttaja ostaa parhaan laitteen itselleen kuin aina ennenkin. Mitä se auttaa boikotoida Applea tai Samsungia?
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Nykymeiningillä meillä ei olisi oikein mitään sillä oikeastaan kaikki kehitys on lähtöisin jostain aiemmasta ideasta, eikä kehitys voi mennä eteenpäin jos aina pitää keksiä pyörä uudestaan. Itseasiassa myös CP/M ja DOS ovat saaneet molemmat enemmän kuin vähän vaikutteita Digitalin tuotoksista, eikä meillä olisi ilman Compaqin ensimmäistä PC-kloonia näitä nykyisenlaisia tietokoneita.PatrikSelin kirjoitti:Itselläni ei ole paljon hajua tästä asiasta, mutta eikö Xerox Alto -tietokoneessa ollut ensimmäinen graafinen käyttöjärjestelmä. Xeroxin tapa esitellä patentoimatonta teknologiaa kilpailijoilleen johti siihen, että Apple, Commodore ja Microsoft kopioivat keksinnön itselleen.8ham kirjoitti: Eli jos 80-luvulla olisi ollut ohjelmistopatentteja, semmoista kiskaa kuin Microsoft ei olisi välttämättä ikinä syntynytkään, tai olisi syntynyt ja jäänyt kehittämään versioitaan pelkästä DOSista. Applellahan se graafinen käyttöjärjestelmä olisi ollut pitkään käytännössä ainoana, mikäli eivät olisi halunneet lisenssoida sitä myös muille.
Ohjelmistopatentit ovat ajatuksenakin jo aivan jälkeen jäänyt keksintö, sillä idea ja toteutus ovat kaksi eri asiaa.
Ohjelmistokehityksen kulmakivi on ollut se, ettei ideaa voi patentoida vaan ainoastaan toteutuksen. Ensimmäinen Compaqin PC-kloonikin oli mahdollinen ilman IBM:n lupaa tai suostumusta juuri siksi, että BIOS voitiin kirjoittaa vastaavalla toiminnallisuudella uudestaan jolloin kyse oli aivan laillisesta toiminnasta.
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
Vuoden päästä Apple on myynyt 250M lisää iPhonea ja on saavuttanut budjetoidun myyntinsä.
iPhone 5 näytöthän tulee Sharpilta, LG:ltä ja Japan Displayltä ja A6 prossukaan ei ole enää todennäköisesti Samsungin Texasin tehtaan tekele.
http://modmyi.com/content/8616-lg-joins ... plays.html
http://www.electronicsweekly.com/blogs/ ... -fabs.html
Ja Applen kassa Renossa on hyvässä hapessa ensi vuonnakin:
http://www.nytimes.com/2012/04/29/busin ... wanted=all
Veikkaan muuten että Jolla ei näe ensi talven lumien sulamista johon tämäkin oikeuden päätös on ollut vaikuttamassa.
Ja MS ja Applen välinen ristiinpatentointi on edelleen voimassa. Se tässä on kaiken juju.
-
- Viestit: 7383
- Liittynyt: 10.6.2009 klo 22.08
- Paikkakunta: Tuusula
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Peitsamo »
Ei sillä etteikö esim. Symbian olisi ollut tietyllä tapaa kuraa jo hyvän aikaa, mutta silti.
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Kenen kustannuksella. Mulla ei ole penniäkään Applessa saatika Samsungissa kiinni, joten en koe kantavani kustannuksia. Sen sijaan sitä mieltä olen, ettei homma voi niinkään mennä, että länsimaissa tehdään innovaatiot ja Aasiassa se kopioidaan ja myydään kopioitu roska halvemmalla kuluttajille. Toisaalta joku Kiina on sellainen pesäke, ettei sitä mikään taho saa kuriin. Kritisoit vapaata markkinataloutta vaikka ilman suhteellisen vapaata taloutta näitäkään tuotteita ei olisi ja siten ei olisi koko keskusteluakaan. Kas kun et merkantilismia kannata.Sherukka kirjoitti:Ei mitään järkeä että annetaan Korealaisten vallata Eurooppa meidän kustannuksella. Saa ihmetellä päättäjiä että mitä heidän päässään oikein liikkuu, vapaata markkinataloutta kuuluu välttää aina ja ikuisesti.
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Missä välissä HTC on nyt kärsinyt sellaisen tappion, joka korjautuu MS:n riveihin siirtymisellä?Justin Case kirjoitti:Suurimman tappion kärsinyt on varmasti HTC jonka tulevaisuus on tosiaan vaarassa ja ajautunee täydellisesti MS huomaan jälkijunassa.
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
http://www.tweaktown.com/news/25427/is_ ... lout/indexMailia kirjoitti:Missä välissä HTC on nyt kärsinyt sellaisen tappion, joka korjautuu MS:n riveihin siirtymisellä?Justin Case kirjoitti:Suurimman tappion kärsinyt on varmasti HTC jonka tulevaisuus on tosiaan vaarassa ja ajautunee täydellisesti MS huomaan jälkijunassa.
Varmasti HTC on yhteydessä MS ensi viikolla.
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Ja miten Microsoft tulee nyt pelastamaan HTC:n? Windows Phone on jäänyt sellaiseen marginaaliasemaan, että en usko sillä varustettujen puhelimien nyt lentävän hyllyiltä.Justin Case kirjoitti:http://www.tweaktown.com/news/25427/is_ ... lout/indexMailia kirjoitti:Missä välissä HTC on nyt kärsinyt sellaisen tappion, joka korjautuu MS:n riveihin siirtymisellä?Justin Case kirjoitti:Suurimman tappion kärsinyt on varmasti HTC jonka tulevaisuus on tosiaan vaarassa ja ajautunee täydellisesti MS huomaan jälkijunassa.
Varmasti HTC on yhteydessä MS ensi viikolla.
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Niin, moneen kertaan jo todettua, mutta Xerox _antoi_ tietämyksensä Applelle osakkeita vastaan, Apple ei niitä pöllinyt tai muuten hyväksikäyttänyt, lähinnä tuota voisi kuvailla sanalla vaihtokauppa. Applen ongelma ja moka puolestaan oli, että tekivät Microsoftin kanssa yhteistyötä, tosin, nyt kun katsotaan tuon jälkeisiä tilanteita, niin MS on yksi syy siihen, että Apple on ylipäätään olemassa kun pelastivat firman sen vaikeimpina vuosina. Tosin, olisiko näitä edes tullut jos olisivat päässeet yksin liikkeelle graafisen UI:n kanssa, voidaan jälkikäteen ajatella, että koko PC-renesanssi olisi jäänyt elämättä, mutta se on jo toinen tarina ja omaa järjettömän määrän eri muuttujia mihin maailma olisi kehityksen kanssa mennyt, ei ainakaan samanlaiseksi kuin mitä se tänä päivänä on.PatrikSelin kirjoitti:Itselläni ei ole paljon hajua tästä asiasta, mutta eikö Xerox Alto -tietokoneessa ollut ensimmäinen graafinen käyttöjärjestelmä. Xeroxin tapa esitellä patentoimatonta teknologiaa kilpailijoilleen johti siihen, että Apple, Commodore ja Microsoft kopioivat keksinnön itselleen.
Tarkalleen ottaen Xerox sijoitti miljoona taalaa Applen, ei vielä julkisessa kaupankäynnissä oleviin osakkeisiin ja saivat näitä miljoonalla taalalla yhteensä 100.000 kappaletta. Näitä vastaan Jobs ja kumppanit saivat kaksi vierailua heidän Xerox PARC -keskuksessa ja pystyivät vapaasti tutkimaan kaikkea heidän keksimäänsä ja hyödyntää näitä omissa viritelmissään kuten halusivat. Xeroxin johtokunta ei antanut paljon arvoa PARCin 'harrasteluille' ja piti tuota lähinnä rahallisesti hyvänä bisneksenä heidän kantiltaan, saivat siis 100t osaketta kympin per kpl joka yleiseen myyntiin tullessaan tulisi olemaan huomattavasti arvokkaampi ja antoivat tilalle tietämystä jota eivät pitäneet kovinkaan kummoisena. Lisäksi jos se PARCin tietämys vielä auttoi Applea kehittämään paremman ja suurempaan myyntimenestykseen yltävämmän laitteen, he nettoaisivat enemmän. Matemaattinen yhtälö lähinnä johtoryhmältä, pelkkä turha kuluerä vs. potentiaalinen tilaisuus tehdä rahaa.
Myöskään Applen käyttis ei ollut sama kuin mitä Xeroxilta, alkuperäisestä uupui ikkunatoimintoja jne. Joten näitä on melko turha verrata keskenään, näillä kahdella asialla ei ole vertailupohjaa laisinkaan.
http://www.mac-history.net/computer-his ... xerox-parcMacintosh-Developer Andy Hertzfeld said in an Interview with CNET:
Q: What’s your response when people say the Mac engineers stole everything from Xerox’s Palo Alto Research Center?
A: I just say, well, someone doesn’t know what they’re talking about. Maybe in the very broadest sense we were inspired by Xerox. But literally no code was taken, I mean not a single line of code.
Q: Didn’t a lot of people join Apple from Xerox?
A: Just one person on the Mac team, more on the Lisa team–four or five. Many of the ones who came from PARC came after the Mac shipped. Alan Kay, who was the visionary and driving force behind Xerox PARC, came to work at Apple just about the time I was leaving, in March 1984. Once he came there, about 10 PARC people came.
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Eihän Androidiinkaan ole kopioitu Applelta riviäkään koodia, vaan jotkut toiminnot vain ovat samankaltaisia ja muistuttavat toisiaan. Kysehän on juuri siitä, että patentteja myönnetään asioista, joista ei olisi koskaan pitänyt mitään patentteja myöntää alunperinkään. Vähän sama, kuin jos joku olisi patentoinut auton käyttöliittymän, jota ohjataan ratilla ja polkimilla.
Ymmärrän, kyllä jos koodia olisi oikeasti kopioitu, mutta kyse on lähinnä yksinkertaisista perusasioista joita ei edes kosketusnäytöllä pysty järkevästi juurikaan muulla tavalla toteuttamaan. Mielestäni kyse on aivan laillisesta toiminnasta, jos joku tutkii iPhonen käyttöliittymää ja kirjoittaa sen kokonaan uusiksi omaan puhelimeensa näkemättä siinä iPhonessa olevan toteutuksen lähdekoodia.
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Yksinkertainen mieli voi olla tuota mieltä, että kopioi, mutta jos kerran tuon vastineeksi raha vaihtoi omistajaa, niin meilläpäin tuommoista kutsutaan kaupaksi/vaihtokaupaksi. Eli oikeampi muoto olisi, Apple sai ennakkoon myytyjen osakkeiden hinnalla ottaa vaikutteita Xeroxin kehittämästä järjestelmästä, jota se silminnähden paransi useiden eri toimintojen osalta. Tuota Xeroxin 'ihmettä' saivat käydä katsomassa kaksi kertaa, Jobs pääsi paikalle toisessa aallossa.theinonen kirjoitti:Eli Apple toisin sanoen kopioi graafisen käyttöliittymän idean Xeroxilta.
Eihän Androidiinkaan ole kopioitu Applelta riviäkään koodia, vaan jotkut toiminnot vain ovat samankaltaisia ja muistuttavat toisiaan. Kysehän on juuri siitä, että patentteja myönnetään asioista, joista ei olisi koskaan pitänyt mitään patentteja myöntää alunperinkään. Vähän sama, kuin jos joku olisi patentoinut auton käyttöliittymän, jota ohjataan ratilla ja polkimilla.
Ymmärrän, kyllä jos koodia olisi oikeasti kopioitu, mutta kyse on lähinnä yksinkertaisista perusasioista joita ei edes kosketusnäytöllä pysty järkevästi juurikaan muulla tavalla toteuttamaan. Mielestäni kyse on aivan laillisesta toiminnasta, jos joku tutkii iPhonen käyttöliittymää ja kirjoittaa sen kokonaan uusiksi omaan puhelimeensa näkemättä siinä iPhonessa olevan toteutuksen lähdekoodia.
"Mielestäni kyse on aivan laillisesta toiminnasta"
No se nyt on, kuten jo monesti todettua, yksi ja v:n hailee mitä mieltä täällä palstalla ollaan. Mutta vastaus kysymykseesi on, että ei ole laillista. Yhtälailla voisit katsella kokispulloa, hahmotella siitä itsellesi samanlaisen ja alkaa myymään siinä simaa, ei mene kovin kauan kuin saat yhteydenoton.
-
- Viestit: 2285
- Liittynyt: 17.2.2005 klo 18.59
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja jomppa »
Otetaanpas nyt rauhallisesti niin asia selvinnee:theinonen kirjoitti:Benchmark tulokset eivät kerro mitään nopeudesta todellisessa käytössä ja pelkästään käytetyllä kääntäjällä voidaan saada huomattava ero noihin tuloksiin.
1. Mac-rauta oli käytännössä "normaalia PC-rautaa" jo PPC-aikoihin, ainoastaan prosessori oli eri.
2. Väitit, että PPC oli varsin kilpailukykyinen Inteliin verrattuna.
3. GeekBench mittaa juuri CPU:sta riippuvia asioita. En tarkastanut, mutta luulen, että OS X-versio on käännetty Applen toimittamalla kääntäjällä eli juuri sillä, millä käyttiskin on käännetty (eli käytetyn kääntäjän ero voidaan sulkea pois käyttäjäkokemuksesta).
4. iBookin teho oli noussut kolmessa vuodessa noin sata pistettä. Sitten Inteliin siirryttäessä lukemat moninkertaistuivat. Sattumaa?
5. G-sarjasta ei saatu tarpeeksi lämpötehokasta, jotta G5 olisi voitu ujuttaa kannettavaan. Eli jotain täytyi oikeasti tehdä.
6xiPod +iPhone 3GS (M32)+iPhone 8
iPad (V32, 7 gen) | AppleTV
Apple Watch S7
-
- Viestit: 1708
- Liittynyt: 14.9.2010 klo 16.14
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja OmenaOnPunainen »
Xerox, tuolla logiikalla, kopioi sen Douglas Engelbartilta, joka puolestaan kopioi sen Vannevar Bushilta.theinonen kirjoitti:Eli Apple toisin sanoen kopioi graafisen käyttöliittymän idean Xeroxilta.
Ensimmäisen käyttökelpoisen ja markkinoille tarkoitetun graafisen käyttöliittymän kehitti Apple Lisaan. Macintoshiin sitä parannettiin oleellisesti.
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
Kuka omistaa muuten Groklaw saitin? Kuka maksaa kustannukset? Keitä sen takana on? Onko Google sen rahoittaja?
http://en.wikipedia.org/wiki/Groklaw
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Otetaanpas esimerkiksi Haiku, ReactOS tai vastaavat projektit, joiden tarkoitus on vapaaehtoisvoimin tehdä kokonaan alusta lähtien uusi ja alkuperäisen kanssa yhteensopiva versio jo olemassaolevasta käyttöjärjestelmästä. Entäpäs sitten Linux/BSD? Eivätkös nuo ole mielestäsi saaneet vaikutteita jostain ja ovat enemmän tai vähemmän kopioita ja ilmaisia versioita Unixista.mika_t kirjoitti: No se nyt on, kuten jo monesti todettua, yksi ja v:n hailee mitä mieltä täällä palstalla ollaan. Mutta vastaus kysymykseesi on, että ei ole laillista. Yhtälailla voisit katsella kokispulloa, hahmotella siitä itsellesi samanlaisen ja alkaa myymään siinä simaa, ei mene kovin kauan kuin saat yhteydenoton.
Pianossa on vain rajallinen määrä koskettimia ja ihmiselläkin on vain kymmenen sormea. Tämä jo itsessään rajoittaa sitä minkälaisia ääniä siitä saa ulos. Ihminen on myös siitä hassu olento, että joskus kuullut asiat muuttuvat omissa aivoissa helposti omiksi ideoiksi ja musiikin tekeminen tänä päivänä onkin lähestulkoon mahdotonta ottamatta vaikutteita muualta, ellei sitten ole asunut jossain savimajassa keskellä viidakkoa.
-
- Viestit: 76
- Liittynyt: 5.11.2010 klo 12.17
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja jalski »
Olihan tuo PPC kohtuullisen kilpailukykyinen Intelin suorittimeen nähden huomioiden, että kyseessä oli lähtökohtaisesti jo viitisen vuotta vanha prosessori, mikä tietotekniikan alalla on melkein ikuisuus.jomppa kirjoitti: Otetaanpas nyt rauhallisesti niin asia selvinnee:
1. Mac-rauta oli käytännössä "normaalia PC-rautaa" jo PPC-aikoihin, ainoastaan prosessori oli eri.
2. Väitit, että PPC oli varsin kilpailukykyinen Inteliin verrattuna.
3. GeekBench mittaa juuri CPU:sta riippuvia asioita. En tarkastanut, mutta luulen, että OS X-versio on käännetty Applen toimittamalla kääntäjällä eli juuri sillä, millä käyttiskin on käännetty (eli käytetyn kääntäjän ero voidaan sulkea pois käyttäjäkokemuksesta).
4. iBookin teho oli noussut kolmessa vuodessa noin sata pistettä. Sitten Inteliin siirryttäessä lukemat moninkertaistuivat. Sattumaa?
5. G-sarjasta ei saatu tarpeeksi lämpötehokasta, jotta G5 olisi voitu ujuttaa kannettavaan. Eli jotain täytyi oikeasti tehdä.
Itse en epäile sitä, että erittäin suurilla rahallisilla panostuksilla olisi voitu tehdä työpöytäkäyttöön kilpailukykyinen PPC prosessori. Palvelin puolella POWER-pohjaiset prosessorit ovat kuitenkin dominoineet jo vuosikausia.
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja mika_t »
Tai sitten alkuperäisten kaikkia osatekijöitä ei ole patentoitu ja toisaalta, tuommoisten melko vähän käytettyjen roskien olemassaolo ei ole mitenkään merkittävä, joten kukaan ei ole jaksanut tehdä asialle mitään? Tietokonepuolella noita käyttikseen liittyviä softapatentteja taitaa myös olla paljon vähemmän käytetty aikoinaan (mutu), koska luulisi esim. MS:n ja Applenkin vauhkoontuneen jo iät ja ajat sitten mm. toisistaan ja esim. Linuxista. Mutta eivät tätä ole tehneet, niin tilanne siellä on ns. vakiintunut melko rauhalliseksi kun MS on yksin saanut mellastaa miten haluaa ja käytännössä luonut de facto -standardin omilla tuotteillaan yrityksille ja yksityisillekin kuluttajille.theinonen kirjoitti:Otetaanpas esimerkiksi Haiku, ReactOS tai vastaavat projektit, joiden tarkoitus on vapaaehtoisvoimin tehdä kokonaan alusta lähtien uusi ja alkuperäisen kanssa yhteensopiva versio jo olemassaolevasta käyttöjärjestelmästä. Entäpäs sitten Linux/BSD? Eivätkös nuo ole mielestäsi saaneet vaikutteita jostain ja ovat enemmän tai vähemmän kopioita ja ilmaisia versioita Unixista.
Mobiiliala koki kenties iPhonen myötä niin suuren herätysen aikoinaan, että se pisti patenttitarpeet liikkeelle, vastaavaa herätystähän ei tietokoneiden puolella ole nähty, yksikään toimija ei ole tuonut tarjolle mitään niin mullistavaa kuin mitä mobiiliala näki ja kenties tuo olisi melko mahdotontakin ennen kuin meille tulee ilman laseja käytettävät heijaste-3D -näytöt jolloin koneen käyttö muuttuu typerästä näppäimistö-hiiri -symbioosista puhe, ajatus, silmillä ja eleillä ohjaukseksi.
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Näin ei kyllä taida olla:jalski kirjoitti:Palvelin puolella POWER-pohjaiset prosessorit ovat kuitenkin dominoineet jo vuosikausia.
http://www.anandtech.com/show/4285/west ... enchmarked
PowerPC -prossut eivät kyllä testien mukaan mitenkään erinomaisesti pärjänneet kuin ehkä muutamissa sovelluksissa. Virrankulutus ja lämmöntuotto oli noissa G5 -prossuissakin melkoisen korkea. Veikkaan että Applea alkoi hieman kyllästyttämään kun aluksi Motorolalla oli ongelmia saada kellotaajuutta nostettua ja ensimmäisten G4 PowerMacien kohdallahan kävi niin että koneita ei voitukaan toimittaa niin nopeilla prossuilla kuin mainostettiin, niitä ei saatu tehtaalta pihalle tarpeeksi. IBM taas lupasi että 3GHz päästään kyllä, no problemo mutta eihän se onnistunut, 2.7Ghz mallissakin prossut on tietääkseni ylikellotettu ja jäähdytysjärjestelmänkin suunniteluun haettu apua erikoisista paikoista:
http://www.appleinsider.com/articles/04 ... ystem.html
Inteliin vaihtamalla voitiin lopettaa sen yhden tai kahden PhotoShop -testin käyttö tehojen perustelussa, ei ollut ongelmia siinä etteikö piirejä olisi saatavilla ja samalla saatiin tuo Windows -mahdollisuus, piiritkin käyvät kohtalaisen viileinä. IBM:llä taisi olla liian kiire pelikonsoliprossujen ja sitten järeiden palvelimien kanssa jotta sillä olisi ollut aikaa suunnitella PC-prossuja (personal computer).
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja adele »
Aivan, juuri tuohan viittaa tuo Samsungin sisäinen 132-sivuinen muistio, jossa annettiin spesifiä 126 esimerkkiä muutosehdoituksineen. Muistion lukemisen jälkeen asiat ikään kuin muuttuivat Samsungin suunnittelijoiden omissa aivoissa, omiksi ideoiksi.theinonen kirjoitti:Ihminen on myös siitä hassu olento, että joskus kuullut asiat muuttuvat omissa aivoissa helposti omiksi ideoiksi
Kun katsoo päätöksen herättämää "keskustelua" (ehkä oikeampi termi on mielipiteenvaihto), niin varsinkin Sami-Anteroiden puolelta näitä mielipiteitä ryydittää jonkinlainen raivo päätöksestä.
Kun tiedetään, että raivo aina ja poikkeuksetta syntyy ihmisessä jonkun asian menetyksen pelosta, niin mitä Sami-Anterot menettäisivät, jos suoranaiselle kopioinnille tehtäisiin loppu? Sillä onhan Sami-Anteron kaikki Sami-Anterot kaikin tavoin aivan ylivertaisia iPhoneen nähden. Ja jos Sami-Anterosta poistettaisiin jotain Applelta kopioitua Sami-Antero siitä vain paranee, koska iPhone on "niin paska" ja "Apple on varastanut kaiken jostain", ja kerran 90-luvulla Steve Jobs sanoi jotain jossain.
Huomaan ristiriidan Sami-Anteroiden käyttäytymisen ja sanojen välillä.
-
- Viestit: 995
- Liittynyt: 24.9.2009 klo 17.39
- Paikkakunta: Snäckby
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja Justin Case »
http://dominiescommunicate.wordpress.co ... mi-ahonen/
Täytyy sanoa että turhaan Ahosta ei kutsuta Kahoseksi.
Tämä täytyy kyllä lisätä tänne:
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja IcePen
Applen ja MSn välillä on hyshys lisenssisopimius.
Johtuisiko siitä että MS kuitenkin omistaa valtavan määrän Applen osakkeita suorasti ja epäsuorasti. Ja sitä ei tiedä minkälaisia diilejä siellä on tehty silloin aikanaan kun MS pelasti Applen konkurssin partaalta.
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja theinonen »
http://eupat.ffii.org/
-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Applen ja Samsungin patenttikiista
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Tämä oli kyllä melko hauska tarina: https://plus.google.com/u/0/11447689228 ... 46srfbqg6G
Palaa sivulle “Ajankohtaista Apple-maailmasta”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit