Boottaavan asennuslevyn toiminnan voi kokeilla ilmaisella Virtualboxilla. Teet virtuaalikoneen, laitat sen boottaamaan CD:ltä ja asennuksen pitäisi käynnistyä virtuaalikoneeseen. Jos vain haluat kokeilla toimiiko asennuslevy niin asennuksen voi keskeyttää milloin vain ja poistaa tehty virtuaalikone.
y-Eye kirjoitti:Käyttiksenä tosiaan Snow Leopard...
`
Boot Campiin tuli jossain vaiheessa päivitys joka lopetti tuen XP:lle. Koin tämän karvaasti kun halusin uudelleenasentaa XP:ni puhtaalta pöydältä. Boot Campini on asennettu Leopardin aikana ja siitä nähnyt päivittymisen Snow Leopardiin ja sen viimeisimpiin korjauksiin. Boot Camp tukee
olemassa olevia XP-asennuksia mutta ei enää uusia asennuksia viimeisimmillä päivityksillä.
Homman voi kuitenkin kiertää kunhan tuo Boot Camp -osio on tehtynä tuonne koneelle. Kun konetta buuttaa ihan normaalisti ja XP-asennuslevy on asemassa, paina Alt pohjaan, ja valitse buutattavaksi XP CD:ltä. Ja vaikka sinulla ei olisikaan tuota Boot Camp-osiota niin voit ainakin tarkistaa XP-levysi toimivuuden tällä Alt-kikkailulla.
Itse selvisin edellisellä metodilla, koska koneella oli jo toimiva Boot Camp -osio. Mitä voisit kokeilla jos tuo ei onnistu eikä ole Boot Camp -osiota, on että asentaisit Boot Campin uudelleen Snow Leopardin DVD:ltä. Jos en väärin muista niin vielä tuo levyllä oleva versio tukisi XP:tä. Jos ei tämäkään toimi niin sitten voisi kokeilla Leopardin levyltä, mutta en tiedä asentuuko.
Jos ei vielä noillakaan toimi ja intoa riittää niin voisit ladata Windows 8 ilmaisen betan, asentaa sen ja sitten kikkailla sen päälle XP:n em. tavalla. Jos jollain kaverillasi on Windows 7 niin sen voi asentaa ilman avainkoodeja 30 päivän ajaksi koneelle, mikä riittää hyvin siihen että vetää XP:n sen päälle.