theinonen kirjoitti:arisel kirjoitti:
Käyttäjätyytyväisyys vain taitaa olla toista luokkaa kuin monella muulla merkillä tai käyttiksellä... Mistä sitten johtunee.
Tai sitten muiden merkkien käyttäjät eivät vain mainosta omia laitteitansa ja käy niin innokkaasti vastaamassa kaikenmaailman kyselyihin. Voiko myös olla mahdollista etteivät todelliset Applefanit näe itse koneissaan mitään vikaa juuri tuon ennakkoasenteensa takia?
Mihin kyselyihin?
Tähän ketjuun osuin sattumalta ja ihmettelin millaisia typeryksiä vielä on liikkeellä suoltamassa potaskaa...
Usein minkä tahansa Apple-uutisen ensimmäisenä kommenttina on jokin teinidissaus - varmaankin Apple-käyttäjät ovat intona kommentoimassa sillä tavalla näitä uutisia..?
Kulutuselektroniikkaahan Applen tuotteet ovat, ja vikaa niistäkin löytyy - ja tässä nyt sulle ainakin lienee turha ruveta kertaamaan omenatuotteiden etuja..
Mun koneissa kyllä on ollut vikaa, käytettynä ostamastani iBookista (G3/700) hyytyi emolevy ja se oli siinä vaiheessa vasta kuudetta vuotta vanha (eikä Apple niinkin tuoreeseen koneeseen enää suostunut maksutta vaihtamaan emolevyä - hävytöntä!); tilalle vaihtamani käytetty ja ennakkoon vialliseksi tuomittu, mutta aluksi normaalisti toiminut emolevy kesti päivälleen kaksi kuukautta - sitten ostin MacBookin, jonka tänä vuonna kierrätin systerille ja ostin tilalle lähes yhtä vanhan alu-MacBookin. Vuonna 1992 ostamani pönttömäkkikin oli tällä vuosikymmenellä sitä kokeillessani menettänyt äänensä.
Kerran ostin eräältä yritykseltä käytettyjä macceja, joista yksi hajosi aika pian, enkä saanut sitä enää toimimaan. Pari muuta kyllä toimivat, mutta ne jäivät käyttämättä, kun käytin pönttömäkin lisäksi ja jälkeen paria muuta käytettynä ostamaani epämääräisen ikäistä omenakonetta; kannettava oli
PowerBook 540c ja pöytäkone LC II tai III; 540c.stä hajosi kovalevy ja LC taisi jäädä käytöstä iBookin ostettuani. Eivät nekään kauaa käyttöä kestäneet, tuskin seitsemääkään vuotta - toki käytettynä ostetulta ei voinutkaan odottaa windows-pc.n ääretöntä kestävyyttä.
Joskus vuosituhannen alussa valmistettu ufo-Airport tai sitten näiden uudempien laitteiden airportit pätkivät toisinaan - yhteys katoaa konetta nukkumasta herätellessä; voi tietysti olla, että nettiin pääsyn estää huonosti toimiva modeemi, jonka tilalle Sonera hämmästyksekseni lähetti pyytämättä uuden wifi-mallisen kun kyselin pätkimisen perään; nopeutta hiukan hidastettiin (24->19), koska se kuulemma saattaa auttaa kyseiseen ongelmaan, mutta enpä tuossa muutosta ole havainnut, kun pätkiminen on hyvin epäsäännöllistä ja ehkä asiaan vaikuttaa sekin, etten enää yritä nettiin yhtäaikaa kahdella macilla, iPadilla ja iPhonella, kun muitakin netinkäyttäjiä taloudessa on. Joskus laskin että yritettiin kymmentä laittetta pitää netissä yhtä aikaa - ehkä se oli vähän liikaa, mene tiedä.
Joka tapauksessa AirPort-verkko kyllä on pystyssä, mutta nettiin ei pääse; mistä johtuu, sitä en tiedä.
Windows-kokemukseni on toki vähäistä, mutta yhtään win-kokemusta ei kohdalle ole osunut, enkä takuulla viitsi ruveta vain kokeilemaan olisiko windows sittenkin parempi sen vuoksi, että keskenkasvuiset Applen kasvusta harmistuneet pc-nörtit tulevat Homppuun kitisemään typeryyksiä (enkä tarkoita sua).
Tauvo kirjoitti:arisel kirjoitti:
Käyttäjätyytyväisyys vain taitaa olla toista luokkaa kuin monella muulla merkillä tai käyttiksellä...
Toisilla on toisilla ei...
Sä oot vaan niin tumpula!
Tauvo kirjoitti:Snow Leopard on kyllä parasta, mitä mitä minun koneissani on koskaan ollut. Sen jälkeen Leopard... Jos asioita pitäisi laittaa järjestykseen, tulisi sen jälkeen kaikki Windowsit väliltä 7- '98 (paitsi Vista) ja vasta sitten tämä hirvitys Lion.
Krääsäkaupan käyttäjätunnuksestahan Applen laitteissa käyttöjärjestelmineen nykyään kyse, eikä mistään muusta. Jos sitä ei ole saanut sössittyä päällekkäisillä tunnuksilla, voi olla vielä homma pelastettavissa.
Mulla on kannettavassa ML, ja tässä iMacissa edelleen SL, tämä kyllä tuntuu mukavammalta, mutta ehkä en vain ole tottunut uuteen vielä...
SL:n ulkonäkö ainakin on kyllä miellyttävämpi. Winukoista en osaa sanoa, mutten tosiaan ole kovinkaan halukas kotona sellaista kokeilemaan. Ja kyllä tämä 27-tuumainen iMac työpöydällä näyttää hyvältä - ajatus jostain pc-laatikosta ei kuulosta ollenkaan hyvältä.
Enkä muuten käy murossa pilkkaamassa pc-nörttejä - mitä tekisin ääliöfoorumilla?
Sama pätee näihin kitisijöihin - jos Applen käyttäjät ovat typeriä, niin miksi tunkea tänne - pidetään omat tunkkimme!
